banner240

Kahramanmaraş'ta dal ilaçlama gerçekleştirildi!

Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce temin edilen 3,5 ton ZİRAY (Hidrolize Protein)'ın çiftçilere dağıtımı törenle gerçekleştirildi.

Genel 06.08.2021, 14:18
Kahramanmaraş'ta dal ilaçlama gerçekleştirildi!
banner257
banner226

Zeytin sineği ve Akdeniz Meyve Sineği ile mücadelede zehirli yem kısmi dal ilaçlaması yönteminin yaygınlaşması amacıyla Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce temin edilen 3,5 ton ZİRAY (Hidrolize Protein)'ın çiftçilere dağıtımı törenle gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü bütçe imkânları ile temin edilen ve üreticilere ücretsiz olarak dağıtımı yapılan ZİRAY ile üreticilere toplu şekilde kısmı dal ilaçlaması yöntemiyle etkili, ekonomik, doğal dengeyi korumaya yönelik mücadelenin benimsetilmesi ve alışılagelen kaplama mücadeleden vazgeçilmesinin altlığı hazırlanmaktadır.

Andırın İlçesi Yeşilova havzasında yapılan ZİRAY dağıtım törenine İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa BOZKURT, İl Müdür Yardımcısı Salih İNAN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü İbrahim KARGI, Andırın İlçe Müdürü Uğur ADSAY, İl ve İlçe Müdürlüklerinden teknik personeller ile çiftçiler katıldılar.

Andırın ilçesine bağlı 15 Mahallede yaklaşık 6.000 dekarlık alanda, İl genelinde ise 7.000 dekarlık alanda üç tekerrürlü olarak yürütülecek toplu mücadele ile Zeytin Sineği zararlısının ekonomik zarar eşiğinin altına çekilmesi hedefleniyor. Ayrıca İl genelinde Akdeniz Meyve Sineği zararlısı ile de proje kapsamında 3.000 dekarlık alanda toplu mücadele yaptırılması planlanmış olup, zehirli yem kısmi dal ilaçlaması yönteminin her iki zararlının kontrol altına alınması, yöntemin İl genelinde yaygınlaşması için eğitim yayım çalışmalarına ağırlık verilmektedir.

Tarla Okulu etkinliği şeklinde gerçekleşen ZİRAY dağıtım töreninde üreticilere sahada bire bir uygulamalı eğitim verilmiş olup, her iki zararlı yoğunluğu İl genelinde monitör tuzaklarla takip edilerek üreticiler mücadele zamanları konusunda uyarılmakta ve mücadelenin etkinliği İl ve İlçe Müdürlükleri teknik personelleri tarafından takip edilmektedir. Akdeniz Meyve Sineği ile mücadelede 4 yıldır, Zeytin Sineği ile mücadelede ise 2 yıldır uygulanan bu projeden üreticilerin son derece memnun olduğu gözlemlenmiştir.

Yorumlar (0)
31°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 17 Eylül 2021
İmsak 04:45
Güneş 06:07
Öğle 12:33
İkindi 16:03
Akşam 18:48
Yatsı 20:04