banner240

Memur-Sen Kahramanmaraş Şubesi, memur emeklisinin maaşını masaya yatırdı!

Kamu görevlileri olarak çözüm bekleyen sorunları enflasyon karışışında erimiş maaşları en etkili çözüm yeri olarak toplu sözleşme masası oluşturuldu.

Genel 13.08.2021, 15:59
Memur-Sen Kahramanmaraş Şubesi, memur emeklisinin maaşını masaya yatırdı!
banner257
banner226

 4 milyona yakın kamu görevlisi ve 2 milyona yakın memur emeklisinin gözü kulağı toplu sözleşme masasındadır. Kamu İşvereninin dün açıkladığı teklif maalesef bu büyük kitlenin beklentilerini karşılamaktan uzak bir görüntü sergiliyor.

2022 yılı için yüzde 5+6, 2023 yılı için yüzde 6+6 maaş zammı teklifi memuru yine enflasyona ezdirecek bir tekliftir. 2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 98,5 kg “kıyma” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 65,2 kg “kıyma” alabilmektedir. 2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 1.917 adet “simit” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 1695 adet “simit” alabilmektedir. 2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 21 adet 18 litrelik “sıvı yağ” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 14 adet 18 litrelik “sıvı yağ” alabilmektedir. 5. Toplu Sözleşmeden bugüne kadar geçen 19 ayda kıyma yüzde 92, pirinç yüzde 50, makarna yüzde 37 arttı.

Kamu görevlilerinin maaşları enflasyon karşısında erimektedir. 5. Dönem Kamu İşvereni tarafından teklif edilen ve Hakem tarafından verilen maaş zammı iki yıl için 4+4 ve 3+3; 19. ayda gerçekleşen enflasyonun ise yüzde 26 olması Kamu İşvereninin dikkate alması gereken en açık tablodur. Artık bu yanlış hesaptan dönülmelidir.

Öyle görünüyor ki; bu teklif hazırlanırken çarşı pazardaki fiyatlar, yüksek enflasyon, kurdaki yükseliş, temel ihtiyaç harcamalarındaki artış, alım gücündeki düşüş gözetilmemiştir. Kamu İşvereninin sunduğu teklif bu gerçekleri dikkate almayan, yetersiz, eksik ve beklentilerimizin altında bir tekliftir. Biz diyoruz ki; memura zammı enflasyon değil kamu işvereni vermelidir.

Kamu İşvereninin 3600, refah payı, sözleşmeli personel ile ilgili takvimlendirilmemiş, oranı, kapsamı belirlenmemiş soyut teklifini; oran, kapsam, takvim gibi hususları netleştirerek somutlaştırmasını, tüm kamu görevlilerini mutlu edecek, beklentileri karşılayacak bir teklif sunmasını istiyoruz. 3600 Ek Gösterge konusunda kapsamı genişletilmiş, bütün kamu görevlilerini mutlu edecek, net takvime bağlanmış bir teklif sunulmalıdır.

Aynı şekilde sözleşmeli personel konusunda da teklif somutlaştırılmalıdır. Sözleşmeli personelin sorunlarını kökten çözecek kadro eksenli yarım milyonu aşan sözleşmeli personelin temel beklentisidir. Memurun enflasyonla eriyen maaşının telafisi ancak seyyanen zamla, memurun enflasyona ezdirilmemesi hedefi de enflasyon farkı vermekle değil ancak refah payıyla mümkündür.

Kamu İşvereninden; yardımcı hizmetlerin genel idari hizmetlere geçirilmesi, vergi dilimi, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması, görevde yükselme ve unvan değişikliği, bayram ikramiyesi, özel hizmet tazminatı, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması ve benzeri genele ilişkin tekliflerimize de hizmet kollarına ilişkin tekliflerimize de karşılık gelecek şekilde titizlikle hazırlanmış teklifleri bekliyoruz. Toplu sözleşme bir oldubittiyle değil zaman baskısı olmadan pazarlıkla neticelenmelidir. Bunun için de yeni ve kapsamlı bir teklifin hazırlanarak; 5. Dönem Toplu Sözleşmenin zararlarını tazmin edecek, kayıplarımızı giderecek, memuru enflasyona ezdirmeyecek, emeğimize yaraşır yeni bir teklifin pazarlığa imkân tanıyacak şekilde Pazartesi gününe kadar sunulmasını istiyoruz.

Memur-Sen Kahramanmaraş Şubesi olarak, haklarımızı kazanmak, taleplerimizi kabul ettirmek için her türlü eylem, etkinlik ve program için hazır olduğumuzu ilan ediyoruz.

Yorumlar (6)
Son kral 1 ay önce
Sendika ağaları önce üyelerden her ay düzenli olarak aldıkları aidatların hesabını vermeli. aylık 10 milyon yıllık 120 milyon bu paralar nerede? Buradan devlete çağrımdır lütfen sendika aidatların devlet ödemesin üyeler kendi ödesin tüyü bitmemiş yetimin hakkı var o aidatlarda. Sendika başkanları zevk sefa içinde yaşıyorlar. Ekran önünde ayrı ekran arkasında ayrı konuşuyorlar.c Üyelerin gönlünü almak için pazarlık yaparmışş gibi konuşuyorlar. Utanmadan sıkılmadan topladıkları aidat yetmiyormuş gibi bir de aidatların artırılmasını istiyorlar. Daha çok şey var söylenecek de her neyse.......
ökkeş 1 ay önce
5+1 fiyatı 1.5 milyonluk dairelerde oturiysiz daha da enflasyona eziliyk diysiz.Hala ağliysiz
Esnaf 1 ay önce
Memurun kapısının önde iki tane sıfır binek araç var siz durun asgari ücretli,emekli,işsiz olanlar konuşsun önce.
kahraman 1 ay önce
Ben memurum teklife razıyım. Memur-sen pazarlık yaparsa 3+3 e düşürmek için yapar. Ya da içimizden kim vekil olur pazarlığı yapar. Şimdiye kadar memuru satmadigi tek bir toplu sözleşme olmadı. Memur-sen ve kamusenci arkadaşların
Duayen 1 ay önce
Hadi oradan işçi, emekli ve memur sizin asla umurunuzda olmaz. Sizler emir kulusunuz.
MEHMET YİNANÇ 1 ay önce
Sonuç şöyle olur. İstekler söylenir. Genel başkanlarına milletvekilliği teklif edilir, sonuç belli 3,5 zam.
34°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 23 Eylül 2021
İmsak 04:51
Güneş 06:12
Öğle 12:30
İkindi 15:57
Akşam 18:39
Yatsı 19:54