banner230

Tarihi Maraş Çarşısı tadilatta!

500 yıllık Tarihi Maraş Çarşısı'nın dış cephesini yenileme çalışması başlatıldı.

Genel 25.01.2021, 15:07 25.01.2021, 15:17
Tarihi Maraş Çarşısı tadilatta!
banner257

1500'lü yıllarda Dulkadirli Beyi Alaüddevle tarafından inşa ettirildiği belirtilen kapalı çarşı, kentin en eski ticaret alanlarından biri olarak dikkati çekiyor. 

"Eski Maraş" bölgesinde yer alıp 8 açık girişi bulunan kapalı çarşıda bakırcılar, semerciler, saraçlar ve demirciler başta olmak üzere, geçmişten bugüne yörenin ticari hayatına şekil veren meslek dalları icra ediliyor. 

Çarşının ticari varlığını geliştirmesi ve tarihi özelliğini koruması adına daha önce iç kısmını restore eden ve 98 dükkanı daha cazip hale getiren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, yakın zamanda başladığı dış cephedeki 18 iş yerinde revize çalışmalarını sürdürüyor.  

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "kadim tarihe sahip kentin" geçmişten bugüne birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirtti.

Tarihi dokunun önemli mekanlarından birinin kapalı çarşı ve kale civarı olduğunu anlatan Güngör, Maraş Kalesi'ndeki restorasyondan sonra kapalı çarşının da dış cephesini iyileştirme çalışmalarına başladıklarını ve burada tarihi dokuyla uyumlu bir proje geliştirdiklerini ifade etti.

- "Buradan kaleye bir bayrak yolu oluşturacağız"

Esnafın görüşlerini aldıktan sonra kuruldan izin alıp ihale yaptıklarını belirten Güngör, "Bugün gördüğünüz kapalı çarşının üstündeki yüksek olan katları yıkacağız. Aynı zamanda Ulu Cami ve İş Bankası arasındaki kısmı da tarihi dokumuzla bütünleşmiş ve uyumlu cephe iyileştirmesi yapacağız." dedi.

Göngör, tekke bölgesi için de Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un bir proje geliştirdiğini belirterek "İnşallah buranın cephesi iyileştirildiğinde ve tekkedeki kentsel dönüşüm tamamlandığında burası tarihi dokuya uygun bir alan olacak. Buradan kaleye bir bayrak yolu oluşturacağız. Ulu Cami'nin ve kalenin, kurtuluş mücadelesinde son derece önemli yeri var." diye konuştu.

Esnafın önerisiyle alandaki çalışmaların 23.00-06.00 saatlerinde yürütüldüğünü anlatan Güngör, bu sayede esnafın da işlerinin aksamadığını ifade etti.

Başkan Güngör, iyileştirme çalışmaları sonrası esnafın daha cazip bir ortamda faaliyet göstereceğine inandığını sözlerine ekledi.

HAB ER FOTOĞRAFLARI

Yorumlar (6)
ÇETO BAŞKAN 1 ay önce
Sayın editör yaa K maraş lı değilsin, yada eski maraş ı bilmiyorsun yapılması gereken dış cephe dükkan üstleri yıkılması ve birleştirilen dükkanların yeniden orijinal haline getirilmesi gerekiyor dış cephe kaplaması ile tarihi doku ön plana çıkmaz bilmiyorlarsa bir bilene sorsunlar yada örneklere baksınlar İstanbul mısır çarşısı gibi
sorı 1 ay önce
Ede bir şey soracağım, iki aya bir Kapalı Çarşı yenileniyor haberi çıkıyor. Tabi yenilensin iyi hoşta, başka bi yer yok mu, oraları da yenileyin hayata kazandırın.
MURAT 1 ay önce
Cimere defalarca başvurdum. Kapalı çarşı da cephe iyileştirilmesi yapılması içerde ki asıl kapalı çarşı olan Bezirgan ve Ayakkabı çarşısı esnafına hakarettir diye. Cevap ''5 yıldır proje aşamasında! ''
Her seçim yenileyeceğiz diye söz verilen dükkalar kan ağlıyor. Esnaf iflas bayrağını çekti. Yazın gelen 2-3 turistin kafasına sıva parçaları düşüyor. Yaptıkları yeri tekrar yapıyorlar ben bezirgan çarsısı esnafı olarak hakkımı helal etmiyorum yazıklar olsun.
Sanayici 1 ay önce
Nedense her gelen buraya para harcamayı seviyor bu şehrin trafik ve araç parkı gibi büyük sorunları varken bunlarla uğraşıyoruz başbakanımızdan daha elle tutulur bir icraat göremedik
Aksakallı akif 1 ay önce
Başbakan yok artık sanayici
ela 1 ay önce
dış cephede milyonluk işyeri sahiplerni,daha zengin yapmaya garibanların vergileri harcanmasın,kiralar cukka kasaya...
banner112
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
Namaz Vakti 03 Mart 2021
İmsak 05:34
Güneş 06:54
Öğle 12:49
İkindi 16:02
Akşam 18:34
Yatsı 19:49