Toprak altında kalan işçiler, yıl dönümünde anıldı

- Afşin-Elbistan B Termik Santrali'ne kömür temin edilen Çöllolar Kömür Sahası'nda 4 yıl önce meydana gelen göçükte hayatını kaybeden işçiler için yaptırılan anıt mezarda anma töreni düzenlendi

Genel 10.02.2015, 18:21
Toprak altında kalan işçiler, yıl dönümünde anıldı
banner257
banner226

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Afşin-Elbistan B Termik Santrali'ne kömür temin edilen Çöllolar Kömür Sahası'nda 4 yıl önce meydana gelen göçükte toprak altına kalarak hayatını kaybeden 11 işçi anıldı.

Çöllolar Kömür havzasının hakim noktasında hayatını kaybeden işçiler için yaptırılan anıt önünde, yıl dönümünde Park Teknik AŞ ile Maden-İş Sendikası Elbistan-Afşin Şubesi tarafından anma töreni düzenlendi.

Hayatını kaybeden 11 işçiden 10'unun isminin yer aldığı anıtın önüne gelen aileler,  mevlidin ardından yakınları için dua etti.

Duygusal anların yaşandığı törende, bazı aileler göçük altında kalan yakınları için destek istedi.

Törene, Afşin Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Gedik, Afşin Ticaret Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can, Afşin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hakan Topaktaş, Afşin Şoförler Odası Başkanı Adnan Kabaağaç, madencilerin yakınları, firma ve sendika yetkilileri ile vatandaşlar katıldı.

Anıt mezara kardeşi Muhsin Koşan'ın isminin yazılmasını istemeyen Ummani Koşan, gazetecilere yaptığı açıklamada, aradan geçen 4 yılın ardından toprak altına kalan cenazelerin çıkartılarak ailelere teslim edilmesi gerektiğini söyledi.

Cenazelerin kemikleri bile olsa ailelere teslim edilmesi gerektiğini dile getiren Koşan, şöyle devam etti:

"Göçüğün olduğu günden bu yana yapılan çalışmaların en kapsamlısı şu anda Afşin Elbistan Çöllolar Kömür sahasında yapılan anıt mezarın ötesine geçmemiştir. Bizlere anıt mezar ile alakalı olarak yapılan bütün tekliflere karşı, bunu kabul etmediğimizi böyle bir şeyin yapımının bizleri daha fazla üzeceğini beyan ettik. Anıt mezar istemiyoruz. Bizler cenazelerimizi istiyoruz. Çıkartın verin bizler mezarlarını yaparız dedik. Buna rağmen maalesef gelinen noktada bizlerin yüreklerini incite incite bu anıtı oraya diktiler."

- Olay

Afşin-Elbistan B Termik Santrali için kömür üretimi yapılan Çöllolar açık kömür üretim sahasında 6 Şubat 2011'de meydana gelen göçükte 1 işçi, 10 Şubat 2011'deki heyelanda ise dozer operatörü Ruşen Demir ile Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Adnan Demir, Tuğran Gökhan, Nail Yılmaz, Kemal Elmas, Cuma Yıldırım, Aydoğan Polat ve Halil Tatlı toprak altında kalmıştı. 6 Şubat'ta toprak altında kalan işçi ile Ruşen Demir'in cesetleri çıkarılmış, diğer işçilerin cesedine ise ulaşılamamıştı.

Yorumlar (0)
31°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 18 Eylül 2021
İmsak 04:45
Güneş 06:07
Öğle 12:33
İkindi 16:03
Akşam 18:48
Yatsı 20:04