Turkcell uygulaması ile bir ayda 130 bin Suriyeliye ulaştı

- Turkcell Akademi'nin Türkiye'deki Suriyelilerin yeni hayatlarına daha kolay adapte olabilmeleri amacıyla geliştirdiği Merhaba Umut uygulaması, bir ayda 130 bin kullanıcıya umut oldu

Genel 17.11.2016, 13:42 15.12.2019, 11:57
Turkcell uygulaması ile bir ayda 130 bin Suriyeliye ulaştı
banner257
banner226

Suriyelilerin Türkçe öğrenme, iletişim kurma ve bilgi edinme ihtiyaçlarını karşılayarak Türkiye'deki yaşamlarını kolaylaştırma hedefiyle yola çıkan Turkcell Akademi, hayata geçirdiği "Merhaba Umut" mobil uygulamasıyla bir ayda 130 bin aktif kullanıcıya ulaştı.

Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, "Merhaba Umut" uygulaması, Suriyeli göçmenlerle birlikte ana dili Arapça olan ve Türkiye'de kısa ya da uzun süreli kalacak herkesin, Türkçe öğrenme, iletişim kurma ve bilgi edinme ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor. Herkese açık ve ücretsiz olan uygulama, Türkçe günlük konuşma dili, sesli çeviri, acil durumlar ve Türkiye'deki günlük yaşam için gerekli bilgilerin yanı sıra Arapça çağrı merkezine kolay ulaşım özelliklerini barındırıyor.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, uygulamayla ilgili değerlendirmesinde, bugüne dek attıkları her adımda sahip oldukları teknoloji gücünü toplum için faydaya dönüştürmeyi hedeflediklerini belirterek, "Merhaba Umut" projesini geliştirirken de bu idealle yola çıktıklarını kaydetti.

Terzioğlu, "Ülkemiz sınırları içerisine kısa ya da uzun süreli dahil olan bireylerin bizlerle birlikte yaşarken aynı koşullara sahip olmasını istedik. Yine odağımıza fırsat eşitliğini aldığımız projemizde amacımız, başta Suriyeliler olmak üzere ana dili Arapça olan göçmenlerin ülkemizde dil ve kültür olarak yabancılık çekmelerinin önüne geçmekti. Bunu sadece bir ay gibi kısa sürede 130 bin aktif kullanıcıya ulaşarak büyük oranda başardığımızı gururla söyleyebilirim." ifadelerini kullandı.

Terzioğlu, bundan sonra da Suriyeli genç ve çocukların travmadan uzak, anlamlı bir yaşam şansı elde edebilmeleri için içinde bulundukları uyum sürecinde teknolojileriyle yanlarında olmaya devam edeceklerini bildirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dünya GSM Birliği (GSMA) Genel Müdürü Mats Granryd de hayati konularda mobil iletişim teknolojisinin çok kritik bir önemi bulunduğunu, 4,8 milyar kullanıcıyı birbirine bağlayan mobil iletişim sektörünün dünyanın her yerinde hayatları iyileştirmek için büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

Granryd, mültecilerin bu nüfus içinde en kırılgan, yaşama koşulları en zorlu gruplar arasında bulunduğuna işaret ederek, "Mobil iletişim sektörü, mültecilerin ve insani krizlerden etkilenen tüm grupların aileleriyle iletişimde kalmalarında, hayati bilgilere ve kritik hizmetlere ulaşmalarında çok önemli bir rol üstleniyor. Turkcell gibi GSMA üyelerinin bu alanda üstlendiği liderliği takdir ediyoruz. 'Merhaba Umut' gibi girişimler mültecilere ulaşmada mobil iletişim gücünün nasıl kullanılabileceğini gösteriyor." ifadelerini kullandı.

- Kullanıcıların yüzde 98'i tavsiye ediyor

Büyük beğeni toplayan ve kullanıcılarının yüzde 98'i tarafından tavsiye edilen "Merhaba Umut" uygulamasının en çok Türkçe öğrenme ve iletişim kurma ihtiyaçlarına yardımcı olan "Türkçe Öğrenme" ve "Sesli Çeviri" özellikleri tercih ediliyor. "Türkçe Öğrenme" bölümündeki sesli öğrenme kartları 72 milyon kez görüntülenirken, konuştuğunu anında çeviren "Sesli Çeviri" özelliği ise 1,5 milyon kez kullanıldı.

"Merhaba Umut" uygulamasındaki "Türkçe Öğrenme" özelliğiyle günlük hayatta en çok kullanılan kelime ve cümlelerin görsel ögelerle zenginleştirilmiş metinlerine, telaffuzuna ve Arapça anlamına ulaşılabiliyor. Mini testlerle öğrenme seviyesi ölçülebildiği gibi akıllı arama özelliğiyle de ihtiyaç duyulduğunda daha önce kullanılan tercümelere hızlıca ulaşmak mümkün oluyor. Uygulamanın en çok kullanılan özelliklerinden "Sesli Çeviri", söylenen kelime ya da cümleyi anında hem sesli hem de yazılı olarak Arapça'dan Türkçe'ye, Türkçe'den Arapça'ya çeviriyor.

"Faydalı Bilgiler" bölümünde Türkiye'de günlük yaşamda ihtiyaç duyulan resmi işlemler, sağlık, eğitim, seyahat, barınma ve destek hizmetleri gibi birçok farklı konuda önemli bilgilere kolayca ulaşılabiliyor. "Yakınımdaki Yerler" ile kullanıcıya en yakın resmi kurum, hastane, eczane, banka, cami, polis merkezi ve otobüs durağı gibi önemli yerler isim, adres ve uzaklıklarına göre gösteriliyor ve harita üzerinden yol tarifi veriliyor. Uygulama ile Turkcell'in Arapça Çağrı Merkezi'ne tek tıkla ulaşmak mümkün oluyor.

Turkcell mağazalarını ziyaret eden Suriyelilere "Merhaba Umut" uygulamasının ücretsiz ve tüm operatörlerin kullanıcılarına açık olduğu bilgisi verilerek, uygulamanın özellikleri anlatılıyor, akıllı telefonlarına indirilmesi sağlanıyor. Herhangi bir abonelik gerektirmeyen uygulama Apple AppStore ve Google Play Store üzerinden indirilebiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 08 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı