YÖK Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde o bölümü kapattı!

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü, kamu zararına yol açtığı ve öğrencisi olmaması gerekçesiyle kapatıldı. 

Genel 31.05.2021, 17:03 31.05.2021, 17:10
YÖK Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde o bölümü kapattı!
banner257

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü, kamu zararına yol açtığı ve öğrencisi olmaması gerekçesiyle kapatıldı. 
KSÜ Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan Murat Büyükçapar ve balık üreticileri, YÖK’ün kapatma kararını tekrar gözden geçirmesini istediler. 
Kapatılma kararını yanlış bulan KSÜ Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan Murat Büyükçapar, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında; “Bölümümüz Ziraat Fakültesi’nin ilk kurulan bölümlerinden biri. Bölümüzün kurulduğu tarih 27 yılı bulmuştur. Kahramanmaraş su ürünleri bakımından, su potansiyeli bakımından ülkemizin en önde gelen şehirlerinden biri, tabiri caizse Kahramanmaraş su cenneti, aynı zamanda alabalık yetiştiriciliğinde lokomotif bir şehir. YÖK’ün bize gönderdiği kapatılma kararında 2 tane sebep sunuldu. Birincisi kamu zararına yol açtığımız, ikincisi öğrencisi hiç olmayan bölümler kategorisine sokulduğumuz için kapatıldığımız bize bildirildi. Ama bunun yanında bizim TUBİTAK, AB projelerimiz ve diğer projelerimizle birlikte yaklaşık 25 Milyon TL’lik şuanda projeyi yürütmekteyiz biz. Bu projelerin bir kısmı kurumumuza kurum hissesi olarak aktarılmakta. Bunun dışında biz yılda yaklaşık 50 bin TL’lik tesislerimize alabalık üretimi gerçekleştirerek, bu parayı üniversitemizin döner sermayesine aktarmaktayız. Yani kapatılma sebeplerinden biri olan kamu maliyesine zararımız geçersiz bir sebeptir. Bütün sıkıntı yukardan alınan kararların, aşağıya araziye inilmeden, araştırılmadan alınması maalesef mağduriyet oluşturmaktadır. Özellikle bu bölümün kapatılması Kahramanmaraş için bir mağduriyet oluşturmaktadır.  Biz kapatılma kararının tekrar gözden geçirilmesi YÖK tarafından gerekmektedir. Kapatılma kararının iptali için Kahramanmaraş milletvekillerimizden destek beklemekteyiz” dedi. 
Kahramanmaraş’ın balık üretimi yapan firma yetkililerinden Su Ürünleri Mühendisi Abdullah Taşkın ile Kahramanmaraş İç Su Ürünleri Üreticileri ve Yetiştiricileri Birlik Başkanı Mehmet Aras ise, denize kıyısı olmayan Kahramanmaraş’ın balık yetiştiriciliğinde her yıl rekor üretim yaptığına dikkat çekerek, YÖK tarafından kapatılan su ürünleri bölümünün tekrar açılması yönünde açıklamalarda bulundular. 

HABER FOTOĞRAFLARI

Yorumlar (7)
Kartal46 2 hafta önce
Ögrencisi olmayan bir bölümmüş kapansin bencede..çocuklar üniversite okuyacaz diye saçma sapan bölümlere gitmesinler
Hakan 2 hafta önce
Alabalık üretmekle ksü su ürünlerinin ne alakası var
Maraşlı 2 hafta önce
Su ürünleri için su cenneti normal vatandaş için fatura cehennemi güzel ve yalnız memleketim
Böyle giderse 2 hafta önce
Yakında bir çok bölümde kapanır. Artık planlama yapılarak eğitim sisteminin değişmesi gerekli.
Tarık 2 hafta önce
Yorumlara bakıyorum içler acısı yorumlar... Su ürünlerinin ne kadar değerli ve üniversite bölümünün su ürünleri açısından geleceği o kadar ilgilendirdiğini bilmeyen kardeşler açın biraz okuyun okuyun okuyun bilgilenin de sonra farkına varın bazı şeylerin...
ökkeş 2 hafta önce
kardeşim öğrencisi yoksa ne işi var ya ben bunu anlamıyorum. o zaman öğrenci çekmek için neler yapılmış bu güne kadar onlara bakmak lazım. evet önemli bir bölüm ama ne yapılmış ne yapılmakta ona bakmak lazım.
Muzaffer Kırıcı 1 hafta önce
Bırakın su urunlerini. Tıp hariç butun bolumleri kapatın. Hepsi de milyonlarca issiz uretiyor. Ben 33 yıl önce mezun olup bugune kadar iş bulamayan bir makina muhendisiyim. Yazık bu insanlara verilen emeklere harcanan paralara. Yuh olsun bu ulkeyi yonetenlere.
banner112
22°
açık
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 03:17
Güneş 05:03
Öğle 12:37
İkindi 16:30
Akşam 20:01
Yatsı 21:40