18 dilin yok olmasına dikkat çekmek için 4 dilde basın açıklaması

Eğitim Sen Eskişehir Şubesi Sekreteri Pelin Yalçınoğlu, dünya üzerinde 2 bin 500, Türkiye’de ise 18 anadilin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi.Eğitim Sen Eskişehir Şubesi, Türkiye’de 18 dilin yok olma tehlikesine...

18 dilin yok olmasına dikkat çekmek için 4 dilde basın açıklaması

Eğitim Sen Eskişehir Şubesi Sekreteri Pelin Yalçınoğlu, dünya üzerinde 2 bin 500, Türkiye’de ise 18 anadilin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi.Eğitim Sen Eskişehir Şubesi, Türkiye’de 18 dilin yok olma tehlikesine...

23 Şubat 2015 Pazartesi 11:51
18 dilin yok olmasına dikkat çekmek için 4 dilde basın açıklaması
Eğitim Sen Eskişehir Şubesi Sekreteri Pelin Yalçınoğlu, dünya üzerinde 2 bin 500, Türkiye’de ise 18 anadilin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Eğitim Sen Eskişehir Şubesi, Türkiye’de 18 dilin yok olma tehlikesine dikkat çekmek için Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Çerkezce hazırladıkları basın açıklamasını, basın mensuplarına yazılı olarak sundu. Yalçınoğlu, düzenlediği basın toplantısında, dünya genelinde binlerce dilin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını kaydetti. UNESCO verilerine göre, dünya üzerinde 2 bin 500 dilin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Yalçınoğlu, Türkiye’de ise tehlikede olan anadil sayısının 18 olduğunu belirtti.

Yalçınoğlu; Lazca, Hemşince, Pomakça, Çerkezce, Kürtçe, Süryanice ve Tatarca’nın Türkiye’de konuşulan ancak yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan dillerden bazıları olduğunu aktardı. Yalçınoğlu, “UNESCO tarafından yüz yıl içinde bir dili konuşacak çocuk kalmayacak durumda ise o dil tehlikede, bir dili konuşan hiç çocuk kalmamışsa o dil ölü kabul edilmektedir.” dedi.

BASIN AÇIKLAMASININ KÜRTÇE HALİ

Perwerdegirtina bi Zimanê Zikmakî a takekes, çawa ku ji mafên mirov ê bingehîn be, astengkirina mafê perwerdegirtina takekes a bi Zimanê Zikmakî jî binpêkirina mafê mirov ê herî mezin tê pejirandin. Dewlemendîtirên ziman û çandan Mezopotamya û Anatolia, çawa ku di dîrokê de ji gelek şaristaniyan re dergûştî kirine, ev bi salan e ku bi ramyariyên "yekparêz" bi rewşeke fermî wergeriyane çolê. Çawa ku bîr û baweriya qedexekar, ev bi salan e ku li hemberî ziman, çand û baweriyan didome, ev bîrûbaweriya qedexekar îro jî bi desthilatdariya ferwera AKP'ê tê domandin.

BASIN AÇIKLAMASININ ARAPÇA HALİ

Hez’el 3a’m yövm lüğa’l umm maşmuur sabaa’taaş marra. El lizi filin muhtelif lüğa’l umm el meleyyin veledü filin hakk te yit kellmmü bi lüğa’l umm. 3ilmmittalim bi kuvl bi luğa’l umm el esasiyya fil talim. Heze’l talab kil merra mey in reca3 bil kavmiyy. Rece3 il luğatül umm ğayr ıt Türki, ma3na’tül reca3 3ilmıl talim. Sulh’ül cemaa3a mumkin fi talim il müte3addid el lüğet.

BASIN AÇIKLAMASININ ÇERKEZCE HALİ

Дунейпсо Анэбзэ махуэм мелуанк1э сабийхэм я бзэр к'ызэрамыг'эсэбэпыфым, зэрыхуемыджэфым щхьэк1э я жаг'уэщ. Щ1эныг'эмрэ демократическэ щ1энг'асэмрэ я зы 1ыхьэу бзэ зэмыл1эужьыг'уэхэм я дэк'узэныр г'эувы1эн хуейщ. Дэтхэнэ зы л'эпк'ыми и анэбзэр зэриг'эщ1энымк1э, хуеджэнымк1э и пащхьэ ил' гуг'уехь псоми к1э етын хуейщ. Щ1энг'асэ профсоюзым к'ыбг'эдэк1у мазаем и 21-м ек1уэк1ыну Дунейпсо Анэбзэм и Махуэмк1э дынывох'уэх'у! Бзэ, щ1энг'уазэ зэмыл1эужьыг'уэхэм я щхьэхуитыныг'эмрэ, зыужьыныг'эмрэ зэран хуэх'у 1уэхуг'уэхэмрэ, к'эралым и хабзэхэмрэ зэх'уэк1ыныг'э и1эну дыхуейщ.

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126