1912'da batan Titanik'in birinci sınıf yolcularına verilen hizmetler

1912 yılında batan Titanik adlı ünlü geminin birinci sınıf yolcu hizmetlerinde türk hamamı, bovling salonu, squash kortu, alektrikli at hangisi yoktur?

GÜNCEL 13.01.2019, 21:52
1912'da batan Titanik'in birinci sınıf yolcularına verilen hizmetler
banner257

1912 yılında batan Titanik adlı ünlü geminin birinci sınıf yolcu hizmetlerinde türk hamamı, bovling salonu, squash kortu, alektrikli at hangisi yoktur? 

a- türk hamamı

b-bovling salonu

c- squash kortu

d- elektrikli at

DOĞRU CEVAP-B

Titanik, Güney Atlantik Okyanusunda 15 Nisan 1912 sabahın erken saatlerinde, Southampton'dan New York'a yaptığı yolculuk sırasında bir buzdağıyla çarpışarak battı. Tahmini 2.224 yolcu ve mürettebattan 1.500'ü aşkın insan öldü. Bu kaza modern tarihin en ölümcül deniz felaketlerinden biri olarak anılmasına sebep oldu. Bu 100 yıldan fazla bir süre önceydi, evet bugün hala bizi rahatsız ediyor.Çoğu fotoğraf Titanik'e ne olduğunu belgelemek üzere çekildi, ancak birçoğu asla halka gösterilmedi veya zamanla unutuldu. Bu inanılmaz resimleri kontrol edin ve her birinin altındaki Titanik hakkında inanılmaz bazı gerçekleri okuyun!

Geminin batmasından sonra Titanik'in ilk fotoğrafları yeni bir önem kazandı. Bu fotoğraf gemiüzerinde süren çalışmaları gösteriyor.

Titanik, hizmete girdiğinde dünyanın en büyük yolcu gemisiydi, uzunluğu 269 metre ve Dünya üzerindeki en büyük insan yapımı hareketli cisim oydu. En büyük yolcu gemisi şimdi Harmony of the Seas, 362,12 metre. 

Gemi günde yaklaşık 600 ton kömür yaktı – kömürler fırına 176 adam tarafından kürekle atıldı. Her 24 saatte bir yaklaşık 100 ton kül denize atıldı.

Bu gemiyi yelken izlemenin neşesi vakitsiz batmasıyla gölgelendi. Fotoğrafa yakında yaşanacak büyük trajediyi düşünmeden bakmak zor.

Geminin iç kısımları, Londra'daki Ritz otelinden esinlenilmişti. Gemide bulunan tesisler arasında bir spor salonu, havuz, Türk hamamı, birinci sınıf köpekler için bir köpek kulübesi ve bir squash kortu yer alıyordu.

Birinci sınıf yolcuların kullanımı için toplam 20.000 şişe bira, 1.500 şişe şarap ve 8.000 puro vardı.

Bu, Titanic'in çarptığı buzdağının bir fotoğrafı. Çok büyük görünmüyor, ama adı üstünde buz dağının sadece görünen yüzü. Gemiye asıl zarar veren taraf suyun altında.

Gemideki Büyük Merdiven, gemi 10 güvertenin yedisine inip, meşe panelleri, bronz kutuplar ve tablolar içeriyordu. Temsili taklitleri Missouri, Branson'daki Titanik Müzesinde bulunabilir.

Alnwick'deki White Swan Otelindeki merdiven, Titanik'in kızkardeşi gemisi Olimpiyat'ın Büyük Merdiven Korkuluklarını içeriyor. Onların aynı oldukları varsayılmıştır.

Bu, Titanik batmadan önce çekilen son bilinen fotoğrafı. Gördüğünüz gibi gemide olmayan biri tarafından çekildi.

1.178 insanı barındıracak kadar sadece 16 ahşap cankurtaran botu ve dört katlanabilir bot taşıdı. Bu, Titanik'in toplam kapasitesinin yalnızca üçte biri, ancak o dönemin yasalarına uygun.

Geminin Belfast'daki 26 aylık yapımında 246 yaralanma ve iki ölüm vardı.

Burada, Titanik'teki birkaç birinci sınıf yolcuyu görüyorsunuz. Gemide ikram edilen içecekler arasında çeşitli içkilerin yanı sıra kahve, çay ve çikolata vardı.

John Jacob Astor IV, yaklaşık 85 milyon dolarlık net bir değere sahip olan (bugün yaklaşık 2 milyar $ 'lık) gemideki en zengin yolcuydu ve gemiyle birlikte o da battı. Bir efsaneye göre, gemi buzdağına çarptıktan sonra bir garsona saldırmış: "Buz istedi, fakat bu saçma" deniyor.

Bir başka önemli kurban, Benjamin Guggenheim, Amerikalı bir işadamı idi. Geminin çöktüğünü anlayınca, kendisi ve valisi Victor Giglio, "En iyi kıyafetlerini giyindiklerini ve centilmenler gibi batmaya inmeye hazır olduklarını" söylerken, akşam kıyafetlerini değiştirdiklerini belirtti.

Yorumlar (2)
Kahramankentli 3 yıl önce
YASASIN MILLET İTTİFAKI
cCc İYİ PARTİ cCc
Ertuğrul 1 yıl önce
Allah i hesaba katmadilar
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ta 18 Ocak 2022'de yağan kar yağışı sonrası Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını yeterli buldunuz mu? Trafiğin aksamasında suçlu kim?
Namaz Vakti 19 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı