2016-2018 Dönemi Yatırım Programı genelgesi yayımlandı

Kalkınma Bakanı M. Cüneyd Düzyol, 2016-2018 Dönemi Yatırım Programı hazırlıkları konusunda genelge yayımladı.Resmi Gazete’de yer alan genelgede Bakan Düzyol, hükümetin temel amacının, vatandaşların refah ve mutluluğunu artırmak olduğuna...

2016-2018 Dönemi Yatırım Programı genelgesi yayımlandı

Kalkınma Bakanı M. Cüneyd Düzyol, 2016-2018 Dönemi Yatırım Programı hazırlıkları konusunda genelge yayımladı.Resmi Gazete’de yer alan genelgede Bakan Düzyol, hükümetin temel amacının, vatandaşların refah ve mutluluğunu artırmak olduğuna...

11 Ekim 2015 Pazar 10:10
2016-2018 Dönemi Yatırım Programı genelgesi yayımlandı
Kalkınma Bakanı M. Cüneyd Düzyol, 2016-2018 Dönemi Yatırım Programı hazırlıkları konusunda genelge yayımladı.

Resmi Gazete’de yer alan genelgede Bakan Düzyol, hükümetin temel amacının, vatandaşların refah ve mutluluğunu artırmak olduğuna işaret ederek, bu amaç doğrultusunda sürdürülebilir potansiyel büyüme hızına ulaşmak, istihdamı artırmak, cari işlemler açığını azaltmak, enflasyonu düşürerek fiyat istikrarını korumak, yurtiçi tasarrufları artırmak, kamu mali dengelerini iyileştirmek ve böylece makroekonomik ve finansal istikrarı korumanın temel öncelikleri olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının yeterli seviyede ve zamanında karşılanması amacıyla, kamu hizmetlerinin hız ve kalitesinin artırılması için kamu yatırım ödeneklerinin tahsisinde ve kullanımında, hedeflenen büyümeye ve istihdama azami oranda katkı sağlanması ve kaynakların en verimli şekilde kullanılmasının esas olacağını belirten Düzyol, şu ifadeleri kullandı: “Kamu yatırım harcamalarında kalkınma potansiyelini destekleyici mahiyetteki iktisadi ve sosyal altyapı yatırımlarına öncelik verilecektir. Kamu kesimi yatırımları bütüncül bir yaklaşımla, özel kesim yatırımlarını tamamlayacak şekilde ele alınmaya devam edilecek, kamu-özel işbirliği yöntemlerinin yaygınlaştırılmasıyla kamu yatırımlarında özel sektörün katılımını sağlayan uygulamalara ağırlık verilecektir.

Kamu yatırımlarına ayrılan kaynaklar bir taraftan öncelikli sosyal ihtiyaçları giderecek ve üretken faaliyetleri destekleyecek nitelikteki alt yapı alanlarına yönlendirilirken, yatırımların maliyet etkin, verimli ve zamanında gerçekleştirilmesine, mevcut sermaye stokunun daha etkin kullanılmasına ve yatırım harcamalarının en kısa zamanda ekonomik ve sosyal faydaya dönüştürülmesine azami özen gösterilecektir."

Bakan Düzyol, 2016 yılı Yatırım Programı hazırlıklarında, Onuncu Kalkınma Planı’nda yer alan temel politikalar ile Öncelikli Dönüşüm Programları, 2016-2018 dönemi Orta Vadeli Program ve Mali Plan'da yer alan amaç, politika, önceliklerin, mali çerçeve ve bütçe tahminlerinin esas alınacağını ayrıca, Orta Vadeli Program ve Mali Plan'la uyumlu olmak kaydıyla, kamu idarelerinin stratejik planlarının da hazırlıklarda dikkate alınacağını belirtti.

Yatırım Programı hazırlıklarında sektörel bazda eğitim, sağlık, bilim teknoloji, ulaştırma, sulama, içme suyu ve kanalizasyon yatırımlarına, bölgesel bazda ise Güneydoğu Anadolu Projesi, Doğu Anadolu Projesi, Konya Ovası Projesi ve Doğu Karadeniz Projesi kapsamındaki yatırımlar başta olmak üzere, ekonomik ve sosyal altyapı projelerine öncelik verileceğine dikkat çeken Düzyol, “Proje bazında ödenek teklif ve tahsislerinde; devam eden projelerden en kısa sürede tamamlanabilecek olanlara, yeni proje tekliflerinde ise azami oranda seçici olunarak, nitelikli yapılabilirlik etütlerine dayandırılmak kaydıyla ekonomik ve sosyal katkısı en fazla ve acil hizmet ihtiyacını karşılayabilecek yatırımlara öncelik verilecektir. Mevcut kamu sabit sermaye stokundan azami kapasitede yararlanılması için bakım ve onarımlara önem verilecektir.” dedi.

Kalkınma Bakanı Düzyol, bütün kuruluşların, 2016 Yılı Yatırım Programı hazırlıkları ile ilgili olarak bundan sonraki süreçte, yukarıda belirtilen hususlar ile ‘2016-2018 Dönemi Yatırım Programı Hazırlama Rehberi’nde belirtilen öncelikleri, esasları ve yatırım tavanlarını dikkate almalarını, tavan içinde kalmak kaydıyla, 2 Temmuz 2015 tarih ve 2750 sayılı yazıya istinaden gönderdikleri yatırım tekliflerinde varsa proje bazındaki değişiklik önerilerinin ivedilikle kendilerine göndermeleri uyarısını yaptı.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner126