23 Kasım 1963 Kennedy suikastında limuzinde ilk kurşun isabet ettiğinde kaç kişi vardı?

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı John F. Kennedy 23 kasım 1963 tarihinde suikaste uğradı. Kennedy'ye ilk kurşun isabet ettiğinde içinde bulunduğu limuzinde kaç kişi olduğu sorusu soruldu. Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında sorulan bu sorunun cevabı haberimizde.

GÜNCEL 11.07.2021, 11:35 11.07.2021, 17:25
23 Kasım 1963 Kennedy suikastında limuzinde ilk kurşun isabet ettiğinde kaç kişi vardı?
banner257

23 Kasım 1963 tarihinde gerçekleşen suikast sırasında John F. Kennedy'ye ilk kurşun isabet ettiğinde Kennedy'nin içinde bulunduğu limuzinde o dahil toplam kaç kişi vardı? Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında sorulan bu sorunun cevabı haberimizde.

John F. Kennedy Suikasti

Tarih : 22 Kasım 1963 Cuma

Saat : 12.30

Yer: Teksas ,Dallas

Olay: John Fitzgerald Kennedy Suikasti

Cinayetin Sorumlusu: 24 yaşındaki Dallaslı Lee Harvey Oswald

Cinayet Aleti: İtalyan yapımı olan Manlicher Carcano (dürbünlü tüfek)

Suikast Komplo Teorileri:  1) John F. Kennedy İsrail’in nükleer programına ters düştüğü için İsrail tarafından öldürülmüştür.

2) Suikast, Pentagon,FBI,CIA ve Gizli Operasyonlar birimlerinin ortak bir suikastidir. Jim Garrison suikast ile birlikte başkan yardımcısı göreve atanacaktır ve bu sebeple hükümete gizli bir darbe yapılmıştır.

Suikast sırasında limuzinde 6 kişi vardı

Kennedy Suikasti

Kennedy, 22 Kasım 1963 cuma günü, saat ile 12.30 sularında eşiyle üstü açık bir arabada Dallas'taki bir konvoyun arasında ilerlerken ateş açıldı. Kennedy, ensesine ve başına isabet eden iki kurşunla  Parkland Hastanesi'ne götürülürken yolda hayatını kaybetti. Vali Connally ise ağır yaralanmasına karşın kurtarıldı. Aynı gün Başkan Yardımcısı Johnson, yemin ederek ABD başkanlığını üstlendi.

Suikastin yaşandığı gün, cinayetin sorumlusu olarak yakalanan 24 yaşındaki Dallaslı Lee Harvey Oswald de iki gün sonra bir gece kulübünün sahibi olan Jack Ruby tarafından Dallas polis müdürlüğünün önünde öldürüldü.

J.F. Kennedy’in suikasti, Zapruder adlı bir şahıs tarafından kameraya alınmıştır. Olaya ait, tüm soruşturmaların ana inceleme dayanağı bu görüntülerdir. Kennedy üstü açık araba ile halkı selamlar iken ilk kurşun ensesinin altından girip kravat düğümünden çıkmış ikinci mermi Dallas Valisi Connaly i sırtından ağır yaralamış üçüncü ve ölümcül darbe Kennedy nin kafasının üst bölümünü parçalamıştır. O şekilde araç doğrudan hastaneye yönlenmiş ancak Kennedy tüm çabalara karşın kurtarılamamıştır. İlginç olan bir durum da şudur; İlk atış ile son atış arasında yaklaşık 5,6 saniye bulunmaktadır. Olayı araştıran FBI ajanlarının hiçbirisi nişan almaksızın bile benzer şekilde ateş etme başarısını gösterememiştir. Suikastte kullanılan silah, en son olarak 1945 yılında üretilmiştir. Mermiler hazneye tek tek sürülür. Üç merminin bu kadar kısa bir sürede ayrı ayrı sürülmesi ve nişan alınması şaşırtıcı bir olaydır.

Yorumlar (0)
36°
açık
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 02 Ağustos 2021
İmsak 03:51
Güneş 05:27
Öğle 12:44
İkindi 16:33
Akşam 19:50
Yatsı 21:20