Adana Barosu, kadın vekile ‘sus’ diyen Arınç’ı kınadı

Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, kadın vekile ‘sus’ diyen Bülent Arınç’a tepki gösterdi.Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Çıtırık, Arınç’ın olağanüstü gündemle toplanan TBMM'de görüşmeler sırasında, HDP...

Adana Barosu, kadın vekile ‘sus’ diyen Arınç’ı kınadı
Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, kadın vekile ‘sus’ diyen Bülent Arınç’a tepki gösterdi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Çıtırık, Arınç’ın olağanüstü gündemle toplanan TBMM'de görüşmeler sırasında, HDP Milletvekili Nursel Aydoğan'a hitaben "hanımefendi sus, bir kadın olarak sus" sözlerini eleştirdi.

Çıtırık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son derece talihsiz, üzüntü veren ve kadını birey-yurttaş olarak görmeyen, yok sayan, toplumsal cinsiyet eşitliğine inanmayan bir zihniyetin dışa vurumudur. Bülent Arınç, böyle bir açıklamayı ilk kez yapmamaktadır. Geçmişte de bu tür beyanları olmuştur. Dönemlerinde kadına yönelik şiddetin yüzde bin dört yüz oranında arttığı, kadına yönelik cinsel saldırı suçlarının yüzde otuz arttığı, öldürme, yaralama, tecavüz ve taciz olaylarının sıradanlaştığı, bu olayların yaşanmaması için köklü hiçbir çalışmanın yapılmadığı zihniyetten başka bir açıklama gelmesi şaşırtıcı olurdu. Kadını, cinsiyete dayanan bu tür söylemlerle inciten, Kadına fiziksel, ruhsal, cinsel yönlerden zarar veren, toplum içinde ya da özel yaşamında baskı uygulayan bu konuşmasından dolayı Bülent Arınç'ı ve bu zihniyeti kınıyor, protesto ediyoruz.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner122