Adana’nın tanıtımı için Adana Tanıtım ve Kalkınma AŞ kuruluyor

Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Atila Menevşe, Adana’nın sahip olduğu birçok özelliğin tanıtım eksikliği nedeniyle iyi değerlendirilemediğini, bu nedenle Adana Tanıtım ve Kalkınma AŞ’yi hayata geçireceklerini söyledi. ATO haziran...

Adana’nın tanıtımı için Adana Tanıtım ve Kalkınma AŞ kuruluyor

Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Atila Menevşe, Adana’nın sahip olduğu birçok özelliğin tanıtım eksikliği nedeniyle iyi değerlendirilemediğini, bu nedenle Adana Tanıtım ve Kalkınma AŞ’yi hayata geçireceklerini söyledi. ATO haziran...

29 Haziran 2015 Pazartesi 11:43
Adana’nın tanıtımı için Adana Tanıtım ve Kalkınma AŞ kuruluyor
Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Atila Menevşe, Adana’nın sahip olduğu birçok özelliğin tanıtım eksikliği nedeniyle iyi değerlendirilemediğini, bu nedenle Adana Tanıtım ve Kalkınma AŞ’yi hayata geçireceklerini söyledi.

ATO haziran ayı olağan meclis toplantısı Tarkan Kulak başkanlığında yapıldı. Mayıs ayı mizanı ile yönetim kurulu faaliyet raporunun okunup kabul edildiği toplantıda, Adana’nın her alanda tanıtımını üstlenecek Adana Tanıtım ve Kalkınma AŞ’nin kurulması teklifi oy birliğiyle onaylandı. Toplantıda konuşan ATO Başkanı Atila Menevşe, Adana’nın tanıtım konusunda sıkıntı yaşayan bir kent olduğunu belirtti. Adana’nın bir dönem pamuk ağaları ve zengin sanayicilerle, biraz da adliye haberleriyle kamuoyunda bilindiğini ifade eden Menevşe tarihi, sanatı, sanayisi ve ticaretinin ise bilinmediğini vurguladı. Adana’nın 8 bin yıldır insanların yerleşik yaşadığı bir kent olduğunu dile getiren Menevşe, "Efes’ten daha büyük ve dünyanın en eski kutsal kentinin (Kizzuwatna) Adana’da şu anda gün yüzüne çıkarıldığı, Kur’an-ı Kerim’de de bahsi geçen ve ölümsüzlük ilacının mucidi Lokman Hekim’in Adanalı olduğu bilinmez. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde dünyanın en bereketli ovası olarak Çukurova’dan bahsettiğini, dünya üzerinde yaşayan en eski köprünün 2000 yaşını dolduran Taşköprü olduğunu, Türkiye’nin en çok sanatçı ve sporcu yetiştiren kentinin Adana olduğunu çoğu kesim bilmiyor." dedi.

Türkiye’ye Irak ve Azerbaycan’dan ulaşan ham petrolün tamamının Adana’dan dünyaya dağıtıldığını ve Adana’nın Rotterdam’dan sonra Ortadoğu ve Avrupa’nın ikinci büyük enerji aktarım üssü olma yolunda ilerlediğinin kamuoyunda bilinmediğini ifade eden Menevşe, Adana’nın yatırım ve ticari işbirliği imkanları, arsa temini, işgücü, lojistik, hammadde temini avantajlarının da bilinmediğinin altını çizdi. Türkiye’de ve hatta dünya ölçeğinde bu konuların lansmanının hiç yapılmadığını ve kentin tanıtım alanının tamamen boş bırakıldığını iddia eden Menevşe, sözlerini şöyle sürdürdü: "Adana kültür, sanat, turizm, tarım, ticaret ve sanayide dünyanın birçok kentine göre rekabetçi koşullara sahip olmasına karşın bu yönümüz ortaya çıkarılmamış, bu nedenle turist ve yatırımcı çekememiştir. Oysa geçtiğimiz yıllarda Adana Portakal Çiçeği karnavalıyla iyi bir tanıtım rüzgârı yakaladı. Sivil inisiyatif olarak ortaya çıkan bu karnavalı artık kurumsal bir yapıya dönüştürmek ihtiyacı hissediliyor. Bizim böyle bir kurumsal yapı kurmamız halinde başta karnaval olmak üzere çeşitli tanıtım etkinliklerini bu şemsiye altında sürdürebileceğiz."

Kurulması planlanan 1 milyon TL sermayeli şirkete Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası ve Adana Organize Sanayi Bölgesi’nin de ana ortak olarak katılacağını vurgulayan Menevşe, "Bu oluşumda çok geniş olmayan bir ortaklık yapısı istiyoruz çünkü bu şirketin kalabalık ve hantal bir yapıda değil aktif ve dinamik bir yapıda olmasını hedefliyoruz. Gelir beklemediğimiz şirketin profesyonelce çalışmasını ve kuruluş sürecinin ardından kendi kaynaklarını kendi yaratacak bir yapıyla sürmesini istiyoruz. Şirketimizin bir yandan Adana’nın tanıtımını ve yatırımcılara pazarlamasını yaparken bir yandan da gelir getirici faaliyetlerle kendine kaynak yaratmasını planlıyoruz. Kentin ekonomisine somut ve fiili katkılar sunabilmek için, lobicilik ve tanıtım faaliyetleriyle birlikte, kalkınma-yatırım-iş geliştirme faaliyetlerini de sürdürmesini planlıyoruz. Adana ve çevresi için, başta turizm, yatırım, eğitim, sağlık ana sektörleri olmak üzere bütüncül bir havza yaklaşımıyla etkili ve verimli tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini, geleneksel ve dijital medya kullanarak planlı ve programlı bir şekilde yürütmesini, yerli ve yabancı hedef kitlelere yönelik yeni ürünler geliştirmesini, şehrin markalaşma faaliyetlerini planlamasını ve yürütmesini, tanıtım ve pazarlama politikaları geliştirmek için ilgili yerel, ulusal ve yabancı kurum, kuruluş ve kişilerle iletişim ağı oluşturmasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

Menevşe ayrıca üyelerin Ramazan ayını da kutladı. Ramazan’ın rahmet, merhamet, bereket ve canlandırdığı sevgi, kardeşlik ve paylaşma duygularıyla toplumsal hayata huzur ve barış getirdiğini söyleyen Menevşe, Oda olarak TOBB’un da katkılarıyla bin 500 Ramazan kolisini ihtiyaç sahiplerine dağıttıklarını vurguladı.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126