Ağı Dağı'ndaki altın madeni için yürütme durduruldu

Çanakkale'deki "Ağı Dağı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme" projesi hakkında verilen “ÇED Olumlu” kararı hakkında açılan davada, Çanakkale İdare mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildi.Çan...

Ağı Dağı'ndaki altın madeni için yürütme durduruldu

Çanakkale'deki "Ağı Dağı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme" projesi hakkında verilen “ÇED Olumlu” kararı hakkında açılan davada, Çanakkale İdare mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildi.Çan...

14 Ocak 2015 Çarşamba 11:01
Ağı Dağı'ndaki altın madeni için yürütme durduruldu
banner208
Çanakkale'deki "Ağı Dağı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme" projesi hakkında verilen “ÇED Olumlu” kararı hakkında açılan davada, Çanakkale İdare mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Çan ilçesine bağlı Söğütalan köyü mevkisinde Kuzey Biga Madencilik A.Ş. tarafından yapılması planlanan projeye dair verilen 14.08.2014 tarih ve 3582 sayılı “ÇED Olumlu” kararı hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle Çanakkale Baro Başkanlığı Çevre Komisyonu tarafından yürütmeyi durdurma davası açmıştı. Çanakkale İdare Mahkemesi, karar hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle yürütmesini durdurdu. Mahkeme kararında şu hususlara dikkat çekildi: "Dava konusu işleme dayanak olan 'Ağı Dağı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme' projesine ilişkin ÇED raporu ile mahkememizin 2012/718 E. sayılı dosyası ve 'Ağı Dağı Altın Madeni Ocağı' projesine ilişkin ÇED raporu birlikte değerlendirildiğinde, bakılan davada uyuşmazlığa konu 'Ağı Dağı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme' projesinin, ÇED raporunda belirtildiği üzere daha önce 'ÇED Olumlu' kararı verilmiş olan 'Ağı Dağı Altın Madeni Ocağı' projesi esas alınarak bu projenin kapasitesinin arttırılmasına ve önceki proje kapsamında kapasite arttırımı sonrasında çıkarılan madenin zenginleştirilmesine yönelik olduğu ancak yukarıda belirtildiği üzere dava konusu projeyle kapasitesinin arttırılması planlanan 'Ağı Dağı Altın Madeni Ocağı' projesi hakkında verilen ÇED olumlu kararının, mahkememizin 18.03.2014 tarihli ve 2012/718 E. 2014/267 K. sayılı kararı ile iptaline karar verildiği, dolayısıyla ortada hukuki etkiler doğuran ve kapasite arttırımına konu olan 'Ağı Dağı Altın Madeni Ocağı' projesine ilişkin 'ÇED Olumlu' kararından söz edilemeyeceği, diğer bir ifadeyle mahkememizin alınan kararı sonucunda mevcut durumda kapasitesi arttırılabilecek bir projenin bulunmadığı ve kapasite arttırımı yönünden dava konusu projeye yönelik kararın dayanaksız kaldığı anlaşıldığından 'Ağı Dağı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme' projesi hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen 14.08.2014 tarihli ve 3582 sayılı 'Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu' kararında hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225