Akillerle toplanan Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcilerinden Notlar

Dün Akillerle toplanan Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcilerinden görüşlerini açıklayan iki katılımcının görüşlerini aynen aktarıyoruz. Başka görüşünü açıklamak isteyen olursa yine virgülüne dokunmadan burada yayınlayacağız.

Akillerle toplanan Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcilerinden Notlar

Dün Akillerle toplanan Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcilerinden görüşlerini açıklayan iki katılımcının görüşlerini aynen aktarıyoruz. Başka görüşünü açıklamak isteyen olursa yine virgülüne dokunmadan burada yayınlayacağız.

06 Mayıs 2013 Pazartesi 10:46
Akillerle toplanan Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcilerinden Notlar
Lütfi TİYEKLİ  / KAHED Kahramanmaraş Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

"AKİL ADAMLAR TOPLANTISI" (?) NOTLARI 1) Toplantı büyük bir gizlilik dahilinde düzenlenmiş. Davet edilenlerin çoğu dün öğleden sonra toplantıdan haberdar olmuş. 2) Toplantının formatı hakkında hiç bir açıklayıcı bilgi verilmedi. Toplantı salonuna girinceye kadar hiç bir katılımcı ne yapacağı konusunda fikir sahibi değildi. 3) Saat 11:30 dan sonra katılımcılar "Mado Sarayı" na alınmaya başlandı. Bu arada mado çevresinde büyük protestolar ve polis önlemleri vardı. 4) Organizasyonu TAPEV isimli bir vakıf organize ediyor. 5) Katılımcıların ve davet edilen kişilerin seçilme kriterleri belli değil. 6) Toplantıya katılanların meşhur S Ü R E Ç hakkında hiçbir bilgisi yok. Zaten kimsenin de bilgi vermeye niyeti yok. 7) Salona girdikten sonra toplantı formatı anlatılmaya başlandı. 8) Katılımcılar 8-9 lu masalara yerleştirilmiş. Her masaya bir (katılımcılar dışında ) "moderatör " atanmış. 9) Katılımcılar hala "SÜREÇ" hakkında bilgi bekliyor. 10) Sayın "AKİL" ler toplantıya teşrif ettiler. 11) özetle konuşmaları ile empoze ettikleri: iki taraftandan da insanlar ölüyor. Şehit kelimesi pek kullanılmıyor. 12) muhsin kızılkaya ve nihal bengisu karaca çok tepki topladı. 13) hisarcıklıoğlu: biz sizin görüşlerinizi ilgili yerlere aktarmak için buraya geldik. Maraş güzel yer. fabikalarınızı gezdik. kale güzel. siz aslansınız kaplansınız.... 13) kadir inanır: ben siyasi değilim beni sevin 14) Sayın akiller acıkmış; yemeğe geçtiler. Siz kendi aranızda konuşun. sonra biz sizin yanınıza masalara geleceğiz. diyerek ayrıldılar. 15) ben yapılanların katılımcılara saygısızlık ve toplantının ciddiyetsizlikten uzak "gaz alma" toplantısı olduğunu belirterek toplantıdan ayrıldım. SONUÇ: Dağ fare doğurdu! Bu tip toplantılar katılımcılara saygısızlıktır. insanlar fikirlerini, her ortamda ifade edebilir. Süreç hakkında bilgi verilmeyecekse, tartışılmayacaksa sinema oyuncuları, aykırı yazarlar, konu figürleri insanlardan oluşan topluluğu neden Kahramanmaraş a getirdiniz?

Mustafa GÖKHAN / Türk Eğitim Sen Kahramanmaraş 1 No'lu Şube Başkanı


5 MAYIS KAHRAMANMARAŞ AKİLLER(!) TOPLANTISI
MADO SARAYI'nda gerçekleşen toplantıda 8'erli gruplar halinde 21 masa oluşturuldu. Her masada birer de moderatör. HİSARCIKLIOĞLU başkanlığında kadir inanır, lale Mansur, Tarık çelenk,şükrü Karatepe, Muhsin kızılkaya, öztürk türkdoğan, Bengisu karaca ve Hüseyin yayman yerlerini aldılar.
HİSARCIKLIOĞLU açılış konuşmasında;”milletin fikri önemseniyor. Kurtuluş meşalesinin yakıldığı, istiklal madalyalı şehirde bulunmaktan onur duyuyoruz. Vatan, millet ve bayrak sevgisi burada bol”¦ biz konuşmaya değil, sizleri dinlemeye geldik. Dinlediklerimiz rapora döküp, yukarıya sunacağız. Başarılı bir toplantı diliyorum.” dedi.
Lale Mansur;””¦ yıldır STK'larda barış için uğraş veriyorum. Bundan sonra yeni anayas çalışmaları olacak.
Bengisu karaca;”30 yıl boyunca bu kanlı ve kirli savaş neden sürdü? Kürt meselesi var bu ülkede. Ölmeyi ve öldürmeyi göze almış insanlar var. Kürtçe konuştukları için ceza almış insanlar var, bunları sizler bilmiyorsunuz. Cenazeler geliyordu peşpeşe”¦
Bu esnada bir şehit annesi;”şehit demeye korkuyor musunuz, çıkan cenaze, ölü diyor”¦ defolun memleketimizden” cümlelerinden sonra sinir krizleri geçirdi. Aptal bakışlar arasında salondan götürüldü. Salonda (benim başlattığım) kısmi bir alkış.
Muhsin kızılkaya;” annemin bana Kürtçe “kurban olayım” demesi üzerine sırtıma demir çubukla vuruldu. Annem o günden beri Kürtçe konuşmuyor. Bugün Maraş'tayız isterseniz bizi dövebilirsiniz, kafalarımızı kırabilirsiniz.
Erol YORULMAZ zoraki söz alarak;” ben sizin bölgede çalıştım. Kimse Kürtçe konuştuğu için cezalandırılmadı. Aksine biz Kürtçe öğrendik”¦
Ben 1971'den bahsediyorum.
Ben de 80'li yıllardan.
Ben de söz almak istedim. Hisarcıklıoğlu, bunun formata aykırı olduğunu söyledi. Ben de kızılkaya'nın buraya ön yargılı geldiğini, dolayısıyla akillerin ön yargılı olduklarını, kızılkayanın çocukluk döneminin intikamını mı almaya çalıştığını sorguladım.
Kadir inanır;” hiçbir siyasi partiye üye olmadım. Elbette siyasi düşüncem var. Ancak böyle bir talep gelir gelmez şartımı sundum: özgürce mi davranabileceğim? Evet, cevabını alınca gruba katıldım. Sizleri çokkk seviyorum. Alkış tufanı.
Diğer konuşmalar da tamamlandıktan sonra grup tartışmalarına geçildi. Katılımcıların büyük bir kısmı çözüm sürecini desteklediklerini, ancak sonrasına yönelik endişelerinin olduklarını ifade ederek şu soruları yönelttiler:
-Terör örgütüyle bir pazarlık yapıldı mı, yapıldıysa neler verildi?
-Bunu bir kürt meselesi olarak değil, pkk meselesi olarak ele almalıyız.
-Çözüm;orada binlerce dönüm arazi 50 kadar ağanın elinde,toprak reformu yapılmadığı ve bu topraklar ağalardan alınıp halka dağıtılmadığı müddetçe bu sorun çözülmez.
-Yöre sanatçıları, ağalar, iş adamları üzerlerine düşenleri yapmıyorlar.
-Burada Kürtleri tartıştık, halbuki pkk ve çözüm sürecini tartışmalıydık.
-Burada bir ilki yaşıyoruz. Bu güne kadar biz Ankara'ya giderdik; ilk defa Ankara bizim ayağımıza geldi, teşekkür ediyoruz.
-Gerçekten pkk ile bir anlaşma var mı, varsa bize neden bir açıklama yapılmıyor?
-Çekilme süreci tamamlandıktan sonra ne olacak, oralarda bürokrasi ve yönetim onlara mı teslim edilecek?
-Bu süreç Girit sürecine mi benzetilecek?
Benim sorularım:
-Bu süreci ihanet süreci olarak değerlendiriyorum. Askerin görev ve sorumluluğu bellidir. Kesinlikle geri çekilemez ve hadiselere seyirci kalamazlar.
-Güneydoğuda akiller apo'ya özgürlükten dem vuryorlar, sizlerse burada vatan, millet,din ve bayraktan dem vuruyorsunuz. Sizler birbirinizden ayrı gruplar mısınız, yoksa nabza göre şerbet mi veriyorsunuz.
-analar elbette ağlayacak, ancak anaların böylesine boşuboşuna ağlatılmalarına tahammül edemiyoruz.tükenmiş olan terör nasıl ve kimler tarafından ve de niçin hortlatıldı?
”¦”¦”¦
Ve bir kez daha anladım ki her şey planlanmış, sinirleri alınmış akiller gurubu arcılığıyla bu toplantılar da yarın;”biz ülkeyi gezdik, istişareler sonucunda gördük ki bu çözüm süreci insanlarımız tarafından kabul görüyor; biz de uyguluyoruz.” Denecek.
05.05.2013
saygı ve muhabbetlerimle

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
VATAN SEVER 2013-05-07 09:48:54

Sayın Edeler; sende süreci destekleyen yazılar yaz, ne bileyim işte, süreci översin, nazlarsın, K.Maraş'lıları süreçle ilgili bilgilendirirsin, süreci anlatırsın. Belki Bizleride ikna edersin. Tutarlı gerekçelerle yazılar yazarsan, niye olmasın; Bizler de ikna oluruz..! SAYGILARIMLA... VATANSEVER.

Avatar
edeler-kürşat 46 vs 2013-05-07 08:22:54

Hiçmi ağzınızdan küfür hakaret dışında bir söz çıkmaz sizin insaf.Ağzı bozuk yorum yapmanızdan dolayı fikirlerinizi okurken midem bulanıyor

Avatar
KÜRŞAT46 2013-05-06 22:29:05

Bu milletin tabiri caizse gazını almaya gelmişler bence. Bu millet artık öz ruhuna kendi gazını verip şaha kalkmalı.
Kendileri bile inanmıyor inanın. Avni özgürel bile akıl olsaydı bizi atamazlardı diyor.
Atayan akılsız, atanan akılsız.
Ama unutulmamalı ki TÜRK MİLLETİ akıllı

Avatar
VATAN SEVER 2013-05-06 14:28:39

Dinime söven de bari Müslüman olsa, diyerek başlamak istiyorum. Çok özür dileyerek; Bizler Akılsız mıyızkide akillimi akılsız mı, ne olduğu belli olmayan birtakım Mahlukat-ı Beşeri Bu İnsanlara akıl vermeye gönderiyorlar. Böyle bir harekat tarzı tamamen HAKARETTİR diye düşünüyorum, acizane. Bu işin içerisin de büyük bir oyun var. Emperyalizmin; NECİB MÜSLÜMAN TÜRK MİLLETİ üzerine tezgahladığı müthiş bir oyun hemi de. Çünkü; Altıyüzyıl, Cedd-i Ali'miz le uğraşan mütemadiyen ve peyderpey hani o meşhuuur haçlı seferleri beyinlerimize kazınmış durumdadır. VE kimin yaptığı belli bile olmayan meşhur 11 eylül amerika daki ikiz kulelere saldırının ardından amerikan başkanı corc puşt'un yeniden haçlı seferlerinin başlatılacağını söylediği, bu işten Müslümanların sorumlu olduğunu ne çabuk unuttuk. Kara emperyalizmin gözünde Anadoluda yaşayan Müslüman Türk Toplumu hristiyan-emperyalist dünyanın önünde en büyük engel olduğunu bilmeyecek kadar cahilsek eğer yuh bize. Olaylara kesinlikle siyasi-politik konjönktürden bakmamak lazım. İktidarda şu parti veya bu partinin olmasının hiçbir önemi yoktur bence. Çünkü, kara emperyalizmin kendi topraklarında yer altı kaynakları bitmiş durumdadır ve arayış içerisindedir. Nüfusu yaşlanmıştır-genç nüfusu kalmamıştır. Tabii olarakda çıkış yolları aramaktadırlar. Onun içindir ki tüm üçüncü dünya ülkelerinde olduğu gibi, Türkiyede de birilerini kullanacaklardır. Dün Askeri kullandılar, bu günde sivili kullanıyorlar, çok acı bir durum- üzülmemek elde değil. Kısaca söylenecek-yazılacak çok şey var ama; sayfalar dolusu sürer diye düşünüyorum.... SAYGILARIMLA....VATANSEVER.

Avatar
yönetici 2013-05-06 13:33:45

HABER46 SADACE HABER YAPIYOR. YORUMCULAR ÖZGÜRCE YORUM YAZIYORLAR. AYNEN SİZİN OLDUĞU GİBİ.

Avatar
GÖREN GÖZ 2013-05-06 13:04:34

İnsanlar büküle büküle dik durmayı unutmuş veya unutturulmuşlar davulunun içi altınla doldurulmak istenen ABDAL HALİL AĞA bu memleket meselesi diyerek teklifi reddetmişti ama bugün insanımız bir memleket meselesinde bu duyarlılığı gösterememiştir bu konuda müessese sahibi Mehmet KAMBUR' u kınıyor o dik duruşu memleket meselesi olarak görüp göstermeliydi.Aynı şekilde memleketimin insanlarınıda dik duramadığı için daha doğrusu durduralamadığı için durdurmayanları kınıyorum. Öyleki olayı sadece MHP ve Ülkü ocaklarınınmış gibi gösterildi onlarda binalarında tutu konuldu ve meydanda kimse yokmuş süsü vermek için, meydana toplananlarıda sayıları toplananlardan katbe kat olan emniyet güçleri tarafından dağıtıldı.Anlayamadığım bu korku neden neyden korkuyorsunuz bir avuç dediğiniz insanlardanmı korkuyorsunuz bende o zaman o dik duruşu gösteren ülkücülerin önünde saygıyla eğilirim.Bir memleket meselesine bir AVM'nin açılışı kadar hassasiyet göstermeyen ve gününü dünyalık işlerle geçiren insanlara diyorumki yarın bu güzelim memleket olmazsa sizde vatan savunmasından kaçıp ülkemize sığınan vatan hainleri gibi sizdemi bir yerlere sığınıp dünyalık işlerinize öylemi devam edeceksiniz.Tüm ülkücü camiadan dik duruş gösteremeyen Mehmet KAMBUR'un markası mado ürünlerini almamaya ve protesto etmelerini istiyorum.

Avatar
edeler 2013-05-06 12:29:43

haber46 nın k.maraş halkının nabzını yoklamadan böylesine taraflı olmasının çok büyük bir talihsizlik olduğunu düşünüyorum. Sürekli süreci eleştiren yazılar yazılması K.Maraş halkına yapılan saygısızlıktır.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126