'AKP iktidarı ülkeyi, polis cumhuriyeti yöntemleriyle yönetiyor'

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Manisa İl Koordinasyon Kurulu Temsilcisi Deniz Fener, AKP iktidarının ülkeyi olağandışı yöntemler, kanun hükmünde kararnameler, torba yasalar, polis cumhuriyeti yöntemleri ve rant tekeli oluşturma...

'AKP iktidarı ülkeyi, polis cumhuriyeti yöntemleriyle yönetiyor'

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Manisa İl Koordinasyon Kurulu Temsilcisi Deniz Fener, AKP iktidarının ülkeyi olağandışı yöntemler, kanun hükmünde kararnameler, torba yasalar, polis cumhuriyeti yöntemleri ve rant tekeli oluşturma...

12 Şubat 2015 Perşembe 14:31
'AKP iktidarı ülkeyi, polis cumhuriyeti yöntemleriyle yönetiyor'
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Manisa İl Koordinasyon Kurulu Temsilcisi Deniz Fener, AKP iktidarının ülkeyi olağandışı yöntemler, kanun hükmünde kararnameler, torba yasalar, polis cumhuriyeti yöntemleri ve rant tekeli oluşturma yönelimi içinde yönettiğini söyledi.

TMMOB, AKP bürokratları tarafından hazırlanan TMMOB'i etkisizleştirme yasa tasarısına karşı, “TMMOB Yürüyor-Mücadele Sürüyor” sloganıyla yürüyüş başlattı. Sekiz bölgeden yürüyüşe geçen kollar, Ankara’da biraraya gelecek ve 14 Şubat’ta olağanüstü genel kurulda buluşacak. Bodrum’dan yola çıkan ve Muğla, Denizli, Aydın ve İzmir’den sonra Manisa’ya gelen grup, yürüyüş kapsamında Manolya Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri de basın açıklamasına katılarak destek verdi. Basın açıklamasını okuyan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Temsilcisi Fener, AKP diktasına direndiklerini, direnmeye devam edeceklerini söyledi. Fener, “Ülkemizi, halkımızı, mesleğimizi baskı, sömürü ve rantiye düzenine teslim etmeyeceğiz. TMMOB’a bağlı 24 odanın yüzlerce biriminden temsilciler olarak sekiz ayrı koldan başlattığımız Ankara yürüyüşümüzün üçüncü günündeyiz. AKP iktidarı, ülkeyi olağandışı yöntemlerle, kanun hükmünde kararnamelerle, torba yasalarla, polis cumhuriyeti yöntemleri ve rant tekeli oluşturma yönelimi içinde yönetiyor. Bu yönelimin son ürünleri İç Güvenlik Kanunu tasarısı, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun tasarısı ve İmar Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun tasarısıdır.” dedi. İmar Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun tasarısının mühendis, mimar ve şehir planlamacılarının birliği olan TMMOB’un yasası ile İmar, İskan, Kültür ve Tabiat Varlıkları ve Çevre yasalarında değişiklik yapmayı amaçlayan bir torba yasa tasarısı olduğuna dikkat çekti. Bu tasarının bütün ülkeyi imara, yani ranta açan önceki yasa mevzuat düzenlemelerinin devamı niteliğinde olduğunu dile getiren Fener, “Kentlerimizi, ormanlarımızı, tarım arazilerimizi, köylerimizi, meralarımızı, kıyılarımızı, suyumuzu, derelerimizi, bütün doğal çevremizi, tarihi, kültürel ve ulusal varlıklarımızı imar süreci üzerinden rantiye düzeninin arpalıkları haline getirmeyi amaçlamaktadır. Kamuya ait arazilerle halkın evi, dükkanı, arazisi, afet riski altındaki alanlar veya riskli alanlar diye tanımlanarak ve kentsel kırsal dönüşüm gerekçeleriyle kamulaştırmaya maruz kalıp sonra da AKP’nin rant havuzuna, rant tekeline aktarılacaktır.” diye konuştu.

Deniz Fener, şöyle devam etti: “Ayrıca halkın imar girişimlerinden, kamu payı adı altında bir pay da alınacaktır. Bu, açık ki tam bir soygun ve rantiye düzenidir. Söz konusu tasarı, biraz önce belirttiğimiz alanlarda bizlerin verdiği mühendislik, mimarlık, şehir planlama hizmetlerini kuralsızlaştırmayı, kamusal denetim fonksiyonundan arındırmayı ve rant piyasasına açmayı da hedeflemektedir. Bu nedenle TMMOB’a bağlı odalar il odacılığı statüsüne sokularak dağıtılmaya çalışılacak, odaların mesleki hizmet ve uygulamalarıyla ilgili yönetmelik hazırlama hakkı vesayet altına alınacak, odaların üzerinde idari ve mali denetim görünümü altında siyasi baskı kurulacaktır.”

Grup, basın açıklamasının ardından Ankara’ya gitmek üzere Manisa’dan ayrıldı.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126