Aksu'ya Karaağaç Deresi çözümü!

Kahramanmaraş'ın yüz karası, siyah, yeşil, mor akan Aksu'nun kirlenmesinin engellenmesi için yapılan tüm girişimler sonuçsuz kalırken bizi de yakından ilgilendiren bir haber Tekirdağ'ın Kapaklı ilçesi Karaağaç Deresinden geldi. Bakın orada ne oldu?

Aksu'ya Karaağaç Deresi çözümü!

Kahramanmaraş'ın yüz karası, siyah, yeşil, mor akan Aksu'nun kirlenmesinin engellenmesi için yapılan tüm girişimler sonuçsuz kalırken bizi de yakından ilgilendiren bir haber Tekirdağ'ın Kapaklı ilçesi Karaağaç Deresinden geldi. Bakın orada ne oldu?

Tekirdağ'ın Kapaklı ilçesinde akan  Karaağaç Deresi son zamanlarda mavi ve yeşil tonlarda akmaya başladı. Çalışma başlatan Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü boya fabrikasından dereye dökülen atıklardan dolayı derenin kirlendiğini tespit etti. Müdürlük fabrikayı kapatırken işletmeye ayrıca 144 bin 394 TL idari para cezası verdi.

Konuyla İlgili Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce yapılan açıklamada, "30 Temmuz 2019 tarihinde akşam saatlerinde yerel ve ulusal haber sitelerinde İlimiz Çerkezköy İlçesinden geçen Karaağaç Deresinin 'Mavi ve Yeşil Renkli Aktığı, dereye tekstil ve kimya fabrikalarının atıklarının karıştığı' yönünde haberler yer almıştır. Söz konusu haberler Müdürlüğümüzce ihbar olarak değerlendirilmiş Müdürlüğümüz teknik personelince en kısa sürede olayın yaşandığı Karaağaç Deresine intikal edilmiştir. Karaağaç Deresi boyunca yapılan incelemede Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesine ait yağmur suyu hatları kontrol edilmiş, yağmur suyu çıkış hattından Karaağaç Deresine mavi renkli atıksuyun verildiği ve bu nedenle derede renk değişiminin olduğu gözlemlenmiştir" denildi.

Kirlilik nedeni boya işletmesi

Açıklamanın devamında, "Söz konusu yağmur suyu kanalının takip edilerek incelenmesi sonucunda mavi renkli atıksuyunu yağmur hattına deşarj eden ve boya üretimi konusunda faaliyet gösteren bir işletmenin kirlilik kaynağı olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu işletmeye ait yağmur suyu kanalı ile Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesine ait yağmur suyu hattının Karaağaç Deresine çıkış noktasından atıksu numuneleri alınmış ve analiz edilmek üzere yetkilendirilmiş laboratuvara gönderilmiştir. Söz konusu işletmenin faaliyetinin durdurulmasına yönelik idari yaptırım kararı alınmış olup, alınan atıksu numunelerinin analiz sonuçlarına göre 2872 sayılı Çevre Kanunu hükümlerine doğrultusunda ayrıca işlem yapılacaktır" ifadelerine yer verildi.

144 bin TL ceza

Karaağaç Deresinin mavi ve yeşil tonlarda akmasına neden olan işletmeye 144 bin 394 TL idari para cezası uygulandı.

Kahramanmaraş'ta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Yok mu?

Bu olay akıllara "Tekirdağ'da bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün aynısından Kahramanmaraş'ta yok mu?1 sorusunu akıllara getirdi. 30 yıldır simsiyah akan Aksu'nun ve Aksu yoluyla Sır Barajının zehirlenmesine neden sessiz kalınıyor? 

Aksu'yu Tekirdağ'a mı Taşıyalım?

Kahramanmaraş'ın doğal güzelliklerini korumak için güzelliklerimizi başka illere mesela Tekirdağ'a mı taşıyalım? Kahramanmaraş Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, siyasetçiler, Kahramanmaraş Platformu ve onlarca dernek neden susuyor? Aksu'nun ve Sır Barajının kaybedecek tek bir günü yokken neden hala çözüm için adım atılmadı? Kimden ve neden korkuluyor? Tüm bu sorular cevap bekliyor.

Vatandaş Basını Suçluyor Ama...

Vatandaş Aksu başta olmak üzere pek çok sorunun çözülmemesinin nedeni olarak medyanın ilgisizliğini suçluyor. Oysa Kahramanmaraş basınında Aksu'yu haber yapmayan basın kuruluşu kalmadı. 

Haber46'yı Çok Haber Yapıyorsunuz Diye Suçlayanlar var!

Bazı kişiler Aksu başta olmak üzere şehrin önemli sorunlarını sık sık dile getirdiği için Haber46'yı ortalığı karıştırmakla suçluyor. Bazı vatandaşlarımıza göre devekuşu gibi sorunları görmezden gelmek en iyi çözüm. Ancak Haber46 sorumlu yayıncılık gereği bu konuları gündeme getirmeye devam edecektir.

Aksu İlgi Bekliyor?

Zehir akan Aksu ilgi bekliyo. Haber46 olarak Aksu temizleninceye kadar ayda en az bir defa bu konuyu gündeme getirmeye devam edeceğiz. Birileri unutmak istese de biz bu sorunu ısrarla hatırlatacağız. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Türkçü bey
Türkçü bey - 5 ay Önce

Mahir Ünal Akp'nin yüz karasıdır.Ne yapmış K.Maraş'a bu zamana kadar.İyi oluyor K.Maraş halkına müstehak...

ökkeş
ökkeş - 5 ay Önce

bizim siyasetçiler fabrikatörlerle içli dışlı o yüzden o işe çözüm imkansız.
boyahaneler kanser ve her türlü hastalığa davet çıkartıyor.
mısır ve israilde neden hiç boyahane fabrikası yok hiç merak ettinizmi acabaa?

mag
mag @ökkeş - 4 ay Önce

İlk cümleye katılıyorum ama ikinci cümleyi biraz araştırmak gerekiyor. (Ör. DNM TEXTILE)

Yorukbeyi
Yorukbeyi - 5 ay Önce

Kardesim en buyuk nedeni erkenez deresinden gelen boyalı su.antep yolundaki kipas ve ciger kagit fabrikalari en buyuk zarari veriyor.gunde 5 defa su renk degistiriyor.ama bunlar zengin belediye bisey yapamaz.

maraşşş
maraşşş - 5 ay Önce

ne ceza yazarlar nede kapatabilirler.kapatmayada gücü yetmez

Maraşlı
Maraşlı - 5 ay Önce

Maraşta böyle bir soruşturma açılırsa Çevre Şehircilik İl Müdürünü 1 haftaya kalmaz sürgün ederler. O yüzden sesini çıkaramıyorlardır.
Balık baştan kokar derler.
Aksunun temizlenmesi için önce Maraşla ilgilenen siyasetçilerin temizlenmesi gerek.

milliyetci
milliyetci - 5 ay Önce

Ve hala akp e destek verirler hayret ederim bu memleketin insanlarına.

EDEM
EDEM - 5 ay Önce

AKP BAŞTA OLDUĞU SÜRECE K.MARAŞ TA HİÇ BİR İŞ DOĞRU GİTMEZ OLMAZ.OLSA 7 YIL SÜRMEZDİ ÜNV.KAVŞAĞI HAL KAVŞAĞI KALE TRABZON CAD.SARAYALTI CAD.GÖKSUN YOLU DAHA NE SAYALIM BECERİKSİZ A K P .

halil
halil - 5 ay Önce

biz böyle iyiyiz. son balık öldüğünde beyaz adam paranın yenmeyeceğini anlayacak!!!!!!!!!

Karasu
Karasu - 5 ay Önce

Bence adı değişsin Karasu olsun sorun çözülür!!!
(Ironidir)

malik ejder
malik ejder - 5 ay Önce

o suçlamayı yapanlar muhtemelen aksu nun ırzına geçen alçaklar veya uşaklarıdır.Az bile haber yapılıyordur.

Hep Doğrusöyler
Hep Doğrusöyler - 5 ay Önce

Ayda bir defa az.Bence haftada bir defa hatta her gün yazmanız gerek.Belki utanan birileri çıkar.

V.A.
V.A. - 5 ay Önce

Aksu ak aksın

V.A.
V.A. - 5 ay Önce

Aksu ak aksın

rozturk.59
rozturk.59 - 5 ay Önce

O Bahsi Geçen Yerler de Belediye Yönetimleri CHP' de ve Sorumlu Belediyecilik Yapıyorlar. AaKaPe Belediyeleri Gibi Avanta ve Rant Peşinde Koşup, Yandaş ve Yalakalarını Koruyup Kollamıyorlar...!!!???

Alyanak  osman
Alyanak osman - 5 ay Önce

Fabrikatörlere kim söz dis geçirebiliyor, milletin akli ile dalga geciyorlar resmen. Milletvekilleri geldiklerinde onları kim ağırlayacak izleti ikramda bulunacak sonra:) kimse de suç yok, bizim gibi hala sorgusuz sualsiz akp' nin peşinde kosanlarda suç, atlar tepişir eşekler ezilir olay bu

Şehirli
Şehirli - 5 ay Önce

Fabrikaları kapatalım işçiler nootucu

Fevzi
Fevzi @Şehirli - 5 ay Önce

iyice zırvaladın ha ede farkındamısın, korkma kardeş korkma, rızkı veren Allah'tır aç kalmazsın, o fabrika kapanırsa başka fabrikalar açılır sen yeterki rızkın Allahtan olduğunu öğren bil yeter

EDEM
EDEM @Şehirli - 5 ay Önce

FABRİKA KAPANSIN DİYEN Mİ VAR CAHIL ARITMA KURACAKLAR HEPSİ O AMA PARAYA KIYAMIYOLAR AÇ GÖZLÜLER.

Kayt
Kayt - 5 ay Önce

Ilgisiz duygusuz alakasız insanların yaşadığı garip ama güzel Şehir... Ama üzerinde yaşayanlar sana layık değil....

kahraman
kahraman - 4 ay Önce

Bu Hükümetin iki şeyine kızıyorum Bir Aksu için önlem almamasına İkincisi Suriyelillerin aylak aylak dolaştırılmasına

Remzi
Remzi - 4 ay Önce

Mahir ÜNAL İSTIFAA.

emre
emre - 4 ay Önce

BU MEMLEKETTE BÖYLE CEZA VERECEK İŞLETMEYİ HATTA KAPATACAK BİR BABAYİĞİT ÇIKMAZ HEPSİ CUKKA PESİNDE KOŞAN GEREKMEZ YÖNETİCİLER

46 musti
46 musti - 5 ay Önce

Ahali seçimler bitti bu ay elektirik faturası % 15 Zamlı gözünüz aydın.

Hasan
Hasan - 4 ay Önce

Gelecek seçimde yüzde seksen beş vereceğiz Allah'ın izniyle

ali ak
ali ak - 4 ay Önce

iki yüzlü siyasetçiler olduğu sürece bu böyle gider. seçim zamanı kapı kapı dolaşırlar oda reisin korkusundan..seçim bitince zenginlerin sofrasında soluklanırlar.. zenginin üç kuruşu zarar etmemesi için binlerce fakire kıyarlar..


SIRADAKİ HABER