Aktif Eğitim-Sen: Bizim görevimiz eğitim öğretim, güvenlik değil

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Denizli Şube Başkanı Aydın Karaca, öğretmenlik mesleği son yıllarda hem maddi hem manevi açıdan ciddi bir itibar kaybına uğrarken Milli Eğitim Bakanlığı’nın, hukuksuz ve mesleki esaslara...

Aktif Eğitim-Sen: Bizim görevimiz eğitim öğretim, güvenlik değil

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Denizli Şube Başkanı Aydın Karaca, öğretmenlik mesleği son yıllarda hem maddi hem manevi açıdan ciddi bir itibar kaybına uğrarken Milli Eğitim Bakanlığı’nın, hukuksuz ve mesleki esaslara...

09 Şubat 2015 Pazartesi 16:56
Aktif Eğitim-Sen: Bizim görevimiz eğitim öğretim, güvenlik değil
banner208
Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Denizli Şube Başkanı Aydın Karaca, öğretmenlik mesleği son yıllarda hem maddi hem manevi açıdan ciddi bir itibar kaybına uğrarken Milli Eğitim Bakanlığı’nın, hukuksuz ve mesleki esaslara aykırı uygulamalarının arttığını, bunlardan birisinin de öğretmene okullarda nöbet tutturulması olduğunu söyledi.

Karaca, sendika yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Aktif Eğitim-Sen’de düzenlediği basın toplantısında, “Hukuk sistemimizde öğretmenlerin nöbet görevlerini düzenleyen ortak yasal bir düzenleme mevcut değildir. 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na göre öğretmenin asli görevi eğitim ve öğretimdir. Öğretmenin görevleri arasında sayılmayan nöbet kavramı, kanunun hiçbir yerinde de geçmemektedir. Öğretmen, bir güvenlik görevlisi değildir. Hiçbir öğretmen, öğretmenlik mesleğine yönelik bilgi ve donanımın kazandırıldığı okullarda ya da programlarda, nöbet göreviyle ilgili hiçbir eğitim almamaktadır. Buna rağmen nöbet tutmaya mecbur edilen öğretmen, nöbeti süresince mesleğiyle değil güvenlik işlemleriyle uğraşmak zorunda kalmakta, hattâ yaşanan olaylar nedeniyle fiziksel veya sözlü saldırılara hedef olmaktadır. Uygulama bırakın güvenlik sağlamayı, öğretmenin kendi güvenliğini de tehlikeye atmaktadır. Devletin güvenlik görevinin de öğretmenlere yıkılarak, onların olası saldırılar karşısında hedef haline getirilmesi kabul edilemez.” dedi.

‘NÖBET, ANGARYA VE ZORLA FAZLADAN ÇALIŞTIRMADIR’

Hukuki dayanaktan yoksun, mesleğe aykırı nöbet uygulamasının, mevcut şekliyle öğretmene dayatılan bir angarya ve zorla fazladan çalıştırma olduğunu savunan Karaca, “Diğer bütün mesleklerde, nöbet karşılığında ek ödeme yapılmaktadır ancak öğretmene fazladan iş yükü getiren bu külfet karşılığında hiçbir ek ücret ödenmemektedir. Öğretmenlere nöbet hizmeti ve normal mesai saatleri haricindeki verilen her türlü görev fazla çalışmadır ve zorla hiçbir öğretmene dayatılamaz, bilâücret yürütülmesi istenemez. Nöbet hizmeti, öğretmenlik mesleğinin doğasına uygun şekilde, hukuk ve mesleki gereklilikler temelinde, ücreti belirlenerek düzenlenmesi halinde okuldaki eğitim öğretimin bir parçası olarak kabul edilebilir.” diye konuştu.

Bazı sendikaların almış olduğu nöbet tutmama eylem kararına da katılmadıklarını vurgulayan Aydın Karaca, “Çünkü okul nöbeti tutmayan öğretmenler, nöbet görevini ifa eden iş arkadaşlarının iş yükünü arttıracak, okulun asayiş yönünden işleyişini bozacak, böylece eğitim öğretim olumsuz olarak etkilenecektir. Nöbet görevlerinin aksamasıyla okulda asayiş bozulacak, kavga, şiddet, okul malına zarar verme, hırsızlık gibi olaylar artacaktır. Sorumluluk ve vicdan sahibi Aktif Eğitim'ciler, görev yaptıkları bir okulda kendi eyleminden dolayı öğrencilerin zarar görmesini istememektedir. Aktif Eğitim-Sen olarak hukuki temelden yoksun, öğretmenlik mesleğinin esaslarına aykırı, keyfi uygulanan ve karşılıksız emek sömürüsü anlamına gelen nöbet uygulamasına karşı çıkıyoruz. Bu uygulamayı bütün okullarımızda protesto ediyor, hükümeti ve MEB’i bir an evvel bu konuda hukuki, hakkaniyetli, öğretmene yakışır bir düzenleme yapmaya çağırıyoruz.” şeklinde konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner215

banner122

banner124

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225