Aktif Eğitim-Sen'den 'Bağımsız Birey, Sağlıklı Toplum' projesi

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Balıkesir İl Temsilcisi Engin Uçan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın hatalı ve kimi zaman da maksatlı politikalar izlediğini iddia ederek, eğitim sisteminde onlarca problemin çözüm beklediğini söyledi....

Aktif Eğitim-Sen'den 'Bağımsız Birey, Sağlıklı Toplum' projesi

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Balıkesir İl Temsilcisi Engin Uçan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın hatalı ve kimi zaman da maksatlı politikalar izlediğini iddia ederek, eğitim sisteminde onlarca problemin çözüm beklediğini söyledi....

14 Mart 2015 Cumartesi 13:08
Aktif Eğitim-Sen'den 'Bağımsız Birey, Sağlıklı Toplum' projesi
Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Balıkesir İl Temsilcisi Engin Uçan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın hatalı ve kimi zaman da maksatlı politikalar izlediğini iddia ederek, eğitim sisteminde onlarca problemin çözüm beklediğini söyledi. Uçan, "Yapılan araştırmalar, başta sigara olmak üzere alkol, uyuşturucu, sanal bağımlılık gibi konularda vahim bir tabloyla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Son araştırmalardan birisine göre İstanbul'da lise okuyan her 100 öğrenciden 45'i sigara, 32'si alkol, 9'u uyuşturucu kullanıyor." dedi.

Eğitimdeki sıkıntıların başında okulların fiziki olarak hazırlıklı olmaması, okul idarelerinde yaşanan kargaşa, öğrenci yerleştirmelerinde yaşanan gecikme ve aksaklıklar olduğunu ifade eden Uçan, bunlara bağlı olarak eğitimin temel unsurları öğrenci, veli, öğretmen ve okul yönetimlerinin de moral olarak yoğun bir maratona yeterince hazırlıklı olmadığını bildirdi. Özellikle eğitim öğretim dönemlerinde gençleri, ülkenin tamamını ve geleceğini yakından ilgilendiren bir konunun da kötü alışkanlıklar olduğuna dikkat çekti. Son yıllarda yapılan istatistiklerde özelde milli eğitim sisteminin, genelde de ülkenin bu konuda iyi bir sınav vermediğine işaret eden Engin Uçan, "Özellikle kolay elde edilebilen sentetik uyuşturucularla birlikte bu ölümcül alışkanlıkların, ortaokul düzeyinde de çocuklarımızı tehdit edecek düzeylerde olduğu biliniyor. Televizyonlarda, gazetelerde evlatlarını uyuşturucuya kurban veren ailelerin çırpınışlarını son dönemde daha fazla duyar olduk. Bütün bunların ötesinde, internetin artık hayatın her alanına girmesiyle sanal bağımlılık da sosyolojik bir gerçek olmanın ötesinde, tıp literatürüne de girmiştir. Bütün bu tabloya sebebiyet veren aile yapısındaki bozulmalar, sosyal dejenerasyon gibi etkenler de ayrıca üzerinde durulması gereken bir konudur. Toplum olarak ne yazık ki geleceğimizi tehdit eden bu vahim tablo karşımızda duruyor." dedi.

Siyasi iktidar ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konuda ciddi bir çalışma yürütmediğini söyleyen Aktif Eğitim-Sen İl Temsilcisi Engn Uçan, "Ancak Aktif Eğitimciler Sendikası olarak, bu konuda birilerini sorgulamak yerine, elimizi taşın altına koymayı tercih ettik. Sosyal sorumluluk bilinciyle ve çözüm odaklı hareket eden sendikamız, bu vahim tabloya karşı kapsamlı bir mücadele planı hazırladı. 'Bağımsız Birey, Sağlıklı Toplum' projesiyle ülke genelinde kötü alışkanlık düzeyinde bağımlı ve bağımlılık riski taşıyan çocukları, gençleri ve ailelerini bilgilendirici ve eğitici çalışmalar içeren stratejik eylem planımız hazır. Hedefimiz evlatlarımızı, toplumumuzu, geleceğimizi tehdit eden her türlü zararlı bağımlılığı en aza indirmek, mümkünse tümüyle yok etmek. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının da katkılarıyla yürütülecek eylem planı, başta eğitim ve sağlık çalışanları olmak üzere kamuda ve özelde ilgili olan herkes sürece dahil edilerek, bağımlı veya yatkın olduğu değerlendirilen öğrenim çağı çocuklarının ve ailelerinin bilinçlendirilmesini, böylece en sağlam şekilde korunmaya alınmasını içermektedir, çünkü en garantili yol, tehlike altındaki kişinin bilinçlenmesi ve kendi iradesiyle doğru tercihi yapmış olması, hayatını da bu tercihe göre sürdürmesini sağlamaktır. Hayırda ittifak etmeyecekseniz bari gölge etmeyin, başka ihsan istemez." diye konuştu.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126