Aktif Eğitim Sen: MEB, öğretmene rotasyon dayatmasından vazgeçmelidir

Aktif Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere zorunlu tayin anlamına gelen rotasyonu dayatttığını belirterek, “Bulunduğu yerde 15 yılını dolduran öğretmenlerimizden, Temmuz ayı içerisinde tayin tercihinde bulunmaları...

Aktif Eğitim Sen: MEB, öğretmene rotasyon dayatmasından vazgeçmelidir

Aktif Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere zorunlu tayin anlamına gelen rotasyonu dayatttığını belirterek, “Bulunduğu yerde 15 yılını dolduran öğretmenlerimizden, Temmuz ayı içerisinde tayin tercihinde bulunmaları...

11 Temmuz 2015 Cumartesi 14:53
Aktif Eğitim Sen: MEB, öğretmene rotasyon dayatmasından vazgeçmelidir
banner208
Aktif Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere zorunlu tayin anlamına gelen rotasyonu dayatttığını belirterek, “Bulunduğu yerde 15 yılını dolduran öğretmenlerimizden, Temmuz ayı içerisinde tayin tercihinde bulunmaları istenmektedir. Bu durumdan yaklaşık 13-14 bin öğretmenimiz etkilenecek. Bu arkadaşlarımız, zorunlu olarak çalıştığı okulu ve ilçeyi terk etmek zorunda kalacak.” dedi.

Aktif Eğitim Sen, rotasyon uygulamasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Aktif Eğitim Sen’den yapılan açıklama şöyle: “Rotasyon, bu öğretmenlerimizin aile bireyleri ve onlardan ders alan öğrenciler de dikkate alındığında, yüzbinlerce insanın hayatını yakından ilgilendiren bir düzenlemedir. Bu nedenle böyle bir uygulamanın gerekliliği, konunun tüm ilgilileriyle etraflıca görüşülmeli ve belli bir mutabakat sağlanmalıdır. Aksi taktirde, kimseyi hoşnut etmeyen bir eziyet ve sorun olarak görülecektir. Eğitimde, öğretmenlerin, velilerin, meslek kuruluşlarının ve eğitimin diğer paydaşlarının konu hakkındaki fikirlerini almadan, 'ben yaptım oldu' mantığıyla atılacak hiçbir adımın milli eğitimimize bir faydası yoktur. Saydığımız bütün grupların rotasyon konusundaki genel kanaatlerinin olumsuz olduğu ise yıllardır MEB tarafından bilinmektedir. Buna rağmen Bakanlığın milli eğitim sistemimizde çözüm bekleyen çok daha hayati sorunlar ortada dururken, bu sorunlarla ilgilenmek yerine kimsenin hoşnut olmadığı zorunlu tayinle meşgul olması son derece manidardır.
Ülkemiz eğitimi -maalesef- son yıllarda akademik ve eğitsel boyutu itibariyle tarihin en başarısız dönemlerini yaşamaktadır. Üniversite sınavlarında sıfır puan alan yüzbinler, ilkokul ara sınıflar, orta okul ve liselerde okuma yazma bilmeyenler, uluslararası sınavlarda listenin son sıralarındaki yerimizin kemikleşmesi, okuma alışkanlığının dijital araçlara feda edilmesi vb. akademik engeller; uyuşturucu vb. bağımlılık yapan madde kullanımının ilkokul düzeyine düşmesi ve yaygınlaşması, okullarda şiddet, çeteleşme vb. zorbalıkların popüler hale gelmesi, bazı öğrencilerin okul güvenliği için tehdit oluşturması vb. eğitsel engeller devletimizin ve milletimizin bugünlerine zarar verdiği gibi yarınları için de tehlike arz etmektedir. Bu nedenle MEB, eğitimdeki başarısızlıkları yenebilmek için eğitimin gerçek sorunlarını çözmek için çalışmalı ve eğitim kamuoyunda huzursuzluklara sebep olan 'öğretmenlere rotasyon' uygulamasından derhal vaz geçmelidir. Ayrıca, bu zorunlu yer değiştirmeler öğretmenlerimize aile düzenlerini bozarak gereksiz külfet yaşatmanın yanında, kamuya da bir yük getirmektedir. Rotasyona tabi tutulacak binlerce personele ödenecek harcırah ve diğer giderlerde kullanılacak olan kaynak; atama bekleyen öğretmen adaylarının atanmasında, dezavantajlı bölgelerde çalışmayı teşvik edecek ek ödemelerde, okulların temel ihtiyaçlarının karşılanmasında, okullarda sosyal, kültürel, sportif faaliyetleri için ihtiyaç duyulan sosyal donatıların oluşturulmasında, sınıf mevcutlarının makul sayıya çekilmesinde, eğitim çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesinde kullanılmalıdır.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner215

banner122

banner124

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225