Aktif Eğitimciler Sendikası: Nöbetlere 6 saat ek ders ücreti verilsin

Aktif Eğitimciler Sendikası İzmir Şubesi Başkanı Hasan Ovalı, öğretmenlerin nöbet tutmasıyla ilgili kararına tepki gösterdi. Konuyla ilgili şube binasında basın açıklaması yapan Ovalı, açıklamada nöbetlerin hukuki dayanaktan yoksun...

Aktif Eğitimciler Sendikası: Nöbetlere 6 saat ek ders ücreti verilsin

Aktif Eğitimciler Sendikası İzmir Şubesi Başkanı Hasan Ovalı, öğretmenlerin nöbet tutmasıyla ilgili kararına tepki gösterdi. Konuyla ilgili şube binasında basın açıklaması yapan Ovalı, açıklamada nöbetlerin hukuki dayanaktan yoksun...

10 Şubat 2015 Salı 13:04
Aktif Eğitimciler Sendikası: Nöbetlere 6 saat ek ders ücreti verilsin
banner208
Aktif Eğitimciler Sendikası İzmir Şubesi Başkanı Hasan Ovalı, öğretmenlerin nöbet tutmasıyla ilgili kararına tepki gösterdi. Konuyla ilgili şube binasında basın açıklaması yapan Ovalı, açıklamada nöbetlerin hukuki dayanaktan yoksun bir şekilde sadece bir yönetmelikle yürütüldüğünü, öğretmenlerin güvenlik görevlisi olarak kullanıldığını ve tüm mesleklerde ücretli olmasına rağmen öğretmenlere nöbet için bir ek ücret ödenmediği belirtti. Çözüm önerisi olarak nöbetlerin yasalarla uluslarası hukuka uygun bir zemine oturtulması gerektiğini ve sadece eğitime yönelik olarak icra edilmesini tavsiye eden Ovalı, her öğretmene adil bir şekilde haftada sadece bir nöbet görevi verilmesini ve nöbetlere 6 saat ek ders ücreti verilmesini önerdi.

Öğretmenlik mesleği son yıllarda hem maddi hem de manevi açıdan ciddi bir itibar kaybına uğradığını belirten Ovalı, "Milli Eğitim Bakanlığı’nın hukuksuz ve mesleki esaslara aykırı uygulamalarının da bu erozyona zemin hazırladığı, hatta arttırdığı görülmektedir. Bu uygulamalardan birisi de öğretmene okullarda nöbet tutturulmasıdır. Öğretmene tutturulan nöbet ne hukuk ilkelerine, ne de öğretmenlik mesleğinin gereklerine uygun olmadığı gibi karşılığında öğretmene bir ödeme de yapılmamaktadır. Öğretmene Nöbet Tutturmak Hukuksuzdur. Hukuk sistemimizde öğretmenlerin nöbet görevlerini düzenleyen ortak yasal bir düzenleme mevcut değildir." dedi.

"ÖĞRETMEN BİR GÜVENLİK GÖREVLİSİ DEĞİLDİR"

Öğretmenin güvenlik sağlamaya yönelik nöbet tutmasının mesleki açıdan uygun olmadığını savunan Ovalı, Öğretmen bir güvenlik görevlisi değildir. Hiçbir öğretmen, öğretmenlik mesleğine yönelik bilgi ve donanımın kazandırıldığı okullarda ya da programlarda, nöbet görevi ile ilgili hiçbir eğitim almamaktadır. Buna rağmen nöbet tutmaya mecbur edilen öğretmen, nöbeti süresince mesleğiyle değil güvenlik işlemleri ile uğraşmak zorunda kalmakta, hatta yaşanan olaylar nedeniyle fiziksel veya sözlü saldırılara hedef olmaktadır. Uygulama bırakın güvenlik sağlamayı, öğretmenin kendi güvenliğini de tehlikeye atmaktadır. Devletin güvenlik görevini de öğretmenlere yıkarak, onların olası saldırılar karşısında hedef haline getirilmesi kabul edilemez.”

"ÖĞRETMENE HAFTADA BİRDEN FAZLA NÖBET VERİLMEMELİDİR"

Öğretmenin nöbet görevi karşılığı verilmeyen ücretin bir emek sömürüsü olduğunu ve konuyla ilgili öneri getiren Hasan Ovalı, "Öncelikle açık ve net bir hukuki zemin oluşturulmalıdır. Nöbet hizmeti anaokulundan liseye kadar eğitimin her kademesini kapsayacak şekilde ortak-yasal bir zemine dayandırılmalı, uygulamadaki farklılıklara ve idarecilerin keyfi davranışlarına imkan verilmemelidir. Bir öğretmene haftada birden fazla nöbet verilmemelidir. Öğretmenler güvenlik görevlisi gibi kullanılmamalı, nöbet görevi, mesleğin gerekleriyle sınırlı olmalıdır.En değerli varlıklarımızı emanet ettiğimiz okullarda güvenliği nöbetçi öğretmenler değil, okul polisi ve özel güvenlik görevlileri sağlamalıdır. Okullarımız, başta kameralı takip olmak üzere güvenlik sistemleriyle donatılmalıdır. Öğretmen nöbetleri eğitsel boyutta yapılandırılmalı, öğretmenlerden güvenlik görevlisi hizmetleri beklenmemelidir. Nöbetçi öğretmen kapı girişinde öğretmen dövmeye gelenleri engelleyen bir polis; esrar, tiner, çakmak gazı çeken öğrencileri karşılayan bir güvenlik görevlisi; zil çaldığında “hadi çocuklar içeri” diyen bir hizmetli; boş geçen dersleri dolduran bir joker; okul idarecilerinin kendi ihtiraslarına göre istediği gibi görevlendirebileceği bir tatmin aracı değildir. Öğretmenlerin tutacağı nöbet mutlaka ücretlendirilmelidir.Bütün diğer meslek gruplarında tutulan nöbetler 'Fazla Çalışma' sayılıp ücretlendirilirken, öğretmenlere nöbet hizmetleri için herhangi bir ek ücret ödemesinin yapılmaması Anayasa’nın 10. maddesinde düzenlenen eşitlik ilkesine aykırıdır. Bu nedenle, nöbet hizmeti angarya olmaktan çıkarılıp fazla mesai olarak kabul edilmeli, öğretmene nöbet tuttuğu her gün için 6 saat ek ders ücreti ödenmelidir. Sonuç olarak; Aktif Eğitim-Sen olarak hukuki temelden yoksun, öğretmenlik mesleğinin esaslarına aykırı, keyfi uygulanan ve karşılıksız emek sömürüsü anlamına gelen nöbet uygulamasına karşı çıkıyoruz. Bu uygulamayı bütün okullarımızda protesto ediyor, hükümeti ve MEB’i biran evvel bu konuda hukuki, hakkaniyetli, öğretmene yakışır bir düzenleme yapmaya çağırıyoruz."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner215

banner122

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225