AKTİF-SEN'den 'Bağımsız Birey Sağlıklı Toplum' projesi

Aktif Eğitim Sendikası (AKTİF-SEN) ülke genelinde, “Bağımsız Birey Sağlıklı Toplum” projesi başlattı. Projenin ayrıntılarını yaptığı yazılı basın açıklaması ile kamuoyuna duyuran sendikanın Tokat Temsilcisi Yusuf Kaya, amaçlarının...

AKTİF-SEN'den 'Bağımsız Birey Sağlıklı Toplum' projesi

Aktif Eğitim Sendikası (AKTİF-SEN) ülke genelinde, “Bağımsız Birey Sağlıklı Toplum” projesi başlattı. Projenin ayrıntılarını yaptığı yazılı basın açıklaması ile kamuoyuna duyuran sendikanın Tokat Temsilcisi Yusuf Kaya, amaçlarının...

19 Mayıs 2015 Salı 12:11
AKTİF-SEN'den 'Bağımsız Birey Sağlıklı Toplum' projesi
Aktif Eğitim Sendikası (AKTİF-SEN) ülke genelinde, “Bağımsız Birey Sağlıklı Toplum” projesi başlattı. Projenin ayrıntılarını yaptığı yazılı basın açıklaması ile kamuoyuna duyuran sendikanın Tokat Temsilcisi Yusuf Kaya, amaçlarının gençleri kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak olduğunu ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın izlediği hatalı ve kimi zaman da maksatlı politikaları yüzünden eğitim sisteminde onlarca problemin çözüm beklediği belirtilen açıklamada, "Bütün bunların ötesinde, özellikle eğitim-öğretim dönemlerinde hepimizin teyakkuz halinde olmamız gerektiren, gençlerimizi ve doğal olarak da toplumun, ülkemizin tümünü, geleceğimizi yakından ilgilendiren bir konu daha var, kötü alışkanlıklar. Ne yazık ki son yıllarda yapılan istatistikler, özelde milli eğitim sistemimizin, genelde de ülkemizin bu konuda iyi bir sınav vermediğini gösteriyor. Yapılan araştırmalar, başta sigara olmak üzere, alkol, uyuşturucu, sanal bağımlılık gibi konularda vahim bir tabloyla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor." denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Son araştırmalardan birisine göre, İstanbul’da lise okuyan her yüz öğrenciden 45’i sigara, 32’si alkol, 9’u uyuşturucu kullanıyor. Özellikle kolay elde edilebilen sentetik uyuşturucularla birlikte, bu ölümcül alışkanlıkların ortaokul düzeyinde de çocuklarımızı tehdit edecek düzeylerde olduğu biliniyor. Televizyonlarda, gazetelerde, evlatlarını uyuşturucuya kurban veren ailelerin çırpınışlarını son dönemde daha fazla duyar olduk. Bütün bunların ötesinde, internetin artık hayatın her alanına girmesiyle, sanal bağımlılık da sosyolojik bir gerçek olmanın ötesinde, tıp literatürüne de girmiştir. Bütün bu tabloya sebebiyet veren aile yapısındaki bozulmalar, sosyal dejenerasyon v.s. gibi etkenler de ayrıca üzerinde durulması gereken bir konudur. Toplum olarak ne yazık ki, geleceğimizi tehdit eden bu vahim tablo karşımızda duruyor. Anayasamızın 58’inci maddesi “…Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır.” diyerek, bu konuda devlete ve aslında hepimize önemli bir görev yüklüyor. Siyasi iktidarın ve Milli Eğitim Bakanlığının bu konuda ciddi bir çalıma yürüttüğünü ne yazık ki söyleyemeyiz. Ancak, Aktif Eğitimciler Sendikası olarak, bu konuda birilerini sorgulamak yerine, elimizi taşın altına koymayı tercih ettik. Sosyal sorumlulukla bilinciyle ve çözüm odaklı hareket eden Sendikamız, bu vahim tabloya karşı kapsamlı bir mücadele planı hazırladı. Ülke genelinde kötü alışkanlık düzeyinde bağımlı ve bağımlılık riski taşıyan çocukları, gençleri ve ailelerini bilgilendirici ve eğitici çalışmalar içeren stratejik eylem planımız var. Hedefimiz, evlatlarımızı, toplumumuzu, geleceğimizi tehdit eden her türlü zararlı bağımlılığı en aza indirmek, mümkünse tümüyle yok etmek. Bunun için, 'Bağımsız birey, sağlıklı toplum' sloganıyla yola çıktık."

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126