banner230

Ali Çam Yazdı: Doktor Mustafa Yalçın'ı Kim Öldürdü?

Geçtiğimiz günlerde Uludağ eteklerinde hayatına son veren Asistan doktor Mustafa Yalçın'ın geride bıraktığı iç acıtıcı mektup ortaya çıktı. yazarımız Ali Çam, intihar eden Doktor Mustafa Yalçın'ın ölümünü kaleme aldı.

GÜNCEL 18.02.2021, 20:41
Ali Çam Yazdı: Doktor Mustafa Yalçın'ı Kim Öldürdü?
banner257

İşte Ali Çam'ın yazısı:

TAHAMMÜLSÜZLÜK CİNAYETİ

Aslında bugün Regaip Kandili ile ilgili bir paylaşım yapacaktım. Bilgisayarın başına geçtiğimde dün Uludağ'da intihar eden Asistan Doktor Mustafa Yalçın'ın mektubu ilişti gözlerime. Şöyle diyordu mektubun bir bölümünde:

“İronik olan şu ki, insanların birbirine tahammül edememesine tahammül edemez oldum. İncir çekirdeğini doldurmayacak sebeplerle birbirine hakaret edenler, birbirini incitenler, kalp kıranlar beni ümitsizliğe sürükledi. Bu tip insanlarla muhatap olmak istemiyorum. Zorba insanlar güçlerini kullanarak korku krallığı kurup kendinden zayıfları tir tir titretiyorlar ve kalkıp da bir şey diyemiyorsun. Çünkü seni de üzüyor. Ezip geçiyor.”

İntihar etmeyi aklımın ucundan bile geçirmesem de beni de umutsuzluğa düşüren bir gerçeği ne güzel ifade etmiş Mustafa Yalçın. Keşke şu anda hayatta olsaydı da kalbimizi, ruhumuzu habis bir ur gibi kemiren bu gerçeği nasıl ortadan kaldırabiliriz, onunla nasıl mücadele edebiliriz konuşsaydık.

TAHAMMÜLSÜZLÜKLER TAHAMMÜL SINIRLARINI AŞTI MI DOKTOR!

15 Ocak 2016 tarihli yazımın başlığı geldi aklıma. "Tahammülsüzlüğümüz Tahammül Sınırlarını Aşarsa" başlıklı yazımda bakın ne yazmıştım:

"Bir bakmışız tüm ülke birbiriyle kavgalı hale gelmiş.

Birbirlerini dinlemeyen, anlamayan, aslında anlamak için çaba da göstermeyen onlarca parçaya bölünüvermişiz.

O kadar ki, bir kesim diğer kesime zulmettiğinde başka bir kesimin “Oh olsun!” demeye başladığını bile gördük.

Zulmetme sırası da, zulme uğrama sırası da hep değişti.

Zulmeden, zulme uğrayan, zulmü seyreden üç kesime bölündü güzel ülkem. Bir de az, ama çok az sayıda “birbirimize tahammül göstermeliyiz” diyen birileri vardı ama zaten onları kimse dinlemedi.

...

Ve şöyle devam etmişim yazıma:

Gün gelir…

Tahammülsüzlüğümüz tahammül sınırlarını aşar…

O zaman karşımızda konuşacak kimse bulamayız…

...

Doktor Mustafa konuşacak kimse bulamadığı, konuşacak kimse bulsa da güvenecek kimse bulamadığı için mi gitti şimdi.

Öyle açık, öyle duru, öyle net yazmış ki Mustafa doktor. "insanların birbirine tahammül edememesine tahammül edemez oldum" demiş. "birbirine hakaret edenler, birbirini incitenler, kalp kıranlar beni ümitsizliğe sürükledi." diye devam etmiş. "Zorba insanlar güçlerini kullanarak korku krallığı kurup kendinden zayıfları tir tir titretiyorlar ve kalkıp da bir şey diyemiyorsun." diye devam etmiş.

...

Öyle iyi anlıyorum ki Mustafa seni. Yemin ederim yaptığım tüm paylaşımlar sadece bunun için. Senin gibi tahammülsüzlüklerin kırıp parçaladığı insanları toplayabilmek, o gaddarlıklara, vicdansızlıklara, merhametsizliklere karşı koyabilmek için.

Korkuyu Cizre'nin o dar ve kasvetli sokaklarında bırakıp gelmemiş olsam, emin ol beni de tir tir titretecekler korkudan, ama yapamıyorlar.

Emin ol Mustafa; ben de bazen en az senin kadar umutsuz oluyorum. Bazılarının beni fikrimle beraber gömmek için fırsat kolladıklarını da biliyorum.

Ama diyorum ki; "İnadına sizden daha inatçı, daha güçlü, daha dirayetli, daha dirençli olacağım. Beni kendi eğri büğrü yolunuza çekemeyeceksiniz. İstediğiniz kadar kendinize benzetmeye çalışın, inadına size benzemeyeceğim ve kendim gibi olmaya devam edeceğim. Siz her ayaklar altına aldığınızda, Hakkı tutup kaldıracağım. Sizin o lağım kokan ağzınızın, gül kokulu gönül bahçemi kirletmesine izin vermeyeceğim. Bana bin eğri yol da açsanız, gönül gözümle bir doğru yolu bulup tek başıma da olsa o yolda ilerleyeceğim. Sizin nefret dilinize, tüm tahriklerinize rağmen sevgi diliyle mukabelede bulunacağım. İnandığım doğruları anlatmak da bir an bile geri durmayacağım. Beni dinleyen kimse kalmadığında, susmayı öğrenmeyeyim diye çıkıp dağlara gerçekleri haykırmaya devam edeceğim. En nihayetinde emin olun, ben kazanacağım..."

...

Mustafa öldü. Mustafa'yı kutuplaştırmalar, ötekileştirmeler, tahammülsüzlükler, vicdansızlıklar öldürdü. Mustafa'yı aklını da vicdanını da başkalarının emrine veren, insanımsılar öldürdü. İnsanımsı diyorum, çünkü aklı ve vicdanı olmayan varlık insan değil, başka bir şeydir artık.

Mustafa'yı öldürenler...

Sizin gibi olmayanlara tahammül edemiyorsunuz ya. Sizin gibi olmayanlar bu dünyadan gittiğinde sıra size gelecek.

Zira o zaman siz de birbirinize tahammül edemeyeceksiniz.

Ve başkalarına tahammül etmenin ne denli önemli bir şey olduğunu çok iyi anlayacaksınız.

Geç olacak ama anlayacaksınız...

Yorumlar (11)
ömer fıstık 2 hafta önce
TOPLUMDA İŞÇİ OLARAK ÇALIŞAN HER KARDEŞİMİN BAŞINDA BU BELA ÇOK BİLMİŞLER ELLERİNDEKİ MAKAM VE MEVKİ İLE ALTINDAKİ EZENLER EZMEYE ÇALIŞANLAR YADA SIRF KOLTUK SEVDASI UĞRUNA ALT KADEMEYİ EZE EZE İŞ YAPTIRANLAR DEĞERLERİ DEĞER YARGILARINI KISACASI ALTTAKİNİ BİREY OLARAK GÖREMEYEN SORSAN HERŞEYİ GÖRDÜĞÜNÜ ZANNEDEN BAKAR KÖRLER .... MUSTAFA GERİ GELMEZ AMA BELKİ ÜSTÜNDE ÇALIŞAN KENDİNE BU EZİYETİ YAPAN SÖZÜM ONA YÖNETİCİLER DÜZELİR ....
Bertizli 2 hafta önce
Maraşlı bir koltuk sahibi olup ,birazcık para kazanıp palazlandı mı vatandaşa etmedigi işkenceyi bırakmaz ,tc kimliğini söyle ,adın ne ? Git şunu doldur getir ? Şuraya git imzala
Murat 2 hafta önce
Doktor Mustafa gibi niceleri var daha, bu idareci vasfinda ki bazıinsanlar haşa kendilerini ilah zannediyor, her kurumda var kafasına göre işlem yapan müdür bilmem ne
Helal etmiyoruz 2 hafta önce
Ali bey malesef mobbinge ugrayanlarin kimi kime sikayet edecegim dusuncesi ve ici aciya aciya bu durumu sessizce icine gomen o kadar cok kisi var ki. Makam sahibi ama liyakat sahibi olmayan kisiler, emri altindaki kisilerin gururlarini ayaklar altina alacak sekilde incitiyorlar. Bu dunyada yapin yapicaginizi obur dunyada hangi birinin hakkini vericeksiniz bakalim. Helal etmiyoruz
GÖKHAN 2 hafta önce
Ali hocam bir gerçeği o kadar muazzam anlatmışsınız ki bunun üzerine tek kelime yazılmaz. Sen yaz, biz de seni ilgiyle, inatla, ısrarla takip etmeye devam edelim. Seninle gurur duyuyoruz. Allah razı olsun.
Mahmut 2 hafta önce
Arsan kavşağınıda bi yaz ali bey herkes kaçmış kimse yok beceriksizler bu kaçıncı kavşak yapmayın beceremiyecekseniz utanmaz adamlar bıktık yalanlardan be
Alihan 2 hafta önce
Ali abi maalesef turkiyede uzerinde gerektigi kadar durulmayan bir konu.mobingin adi rezil etme olmus maalesef egitim camiamiz da cok ic acici degil boyle konulara egilmek lazim disaridaki degil icimizdeki olduruyor maalesef
Mahnut 2 hafta önce
Baş nasıl olursa kıçta öyle olur ali bey herkes ali kıran başkesen olmuş kurumlarda hesap soran yok başı boş kaldı her kurumda çok böyle işler
FAİBİRİ 2 hafta önce
İnsanlar sepet örene çöp vermeye devam etsin, zulmedene sessiz kalmaya ve hatta zulmedene yardımvı olmaya devam etsin. Zulümlerini artırsın, artırsınki bir an önce HAK tarafından belamızı bulalım. Başka türlü düzeleceği yok MAALESEF.
Derya Kara 2 hafta önce
Mustafa'nın annesi o 12 yaşında iken pamuk toplamak için işe gitmek üzere evden çıkmış. Ertesi gün işe gidenler görmüş kadıncağız düşmüş, boynu kırılmış.
Üvey anne Mustafa okulu bırakıp çalışsın demiş, evde istememiş. Bir öğretmeninin yardımı ile YİBO yatılı bölge okuluna devam etmiş. Dershaneleri nasıl seçmiş biliyormusunuz? Ona en çok ödeyen dersaneye gitmiş.
Mustafa tıp fakültesini çalışarak okumuş. Son sınıftayken babası aramış. Sen sahiden doktor mu olacan, demiş. Ertesi gün tekrar aramış. Hafta sonu gel üvey annenin kızıyla nikahlıyalım seni, demiş.
Tüm arkadaşları en çok neden üzülmüş, biliyor musunuz? Hiç onu gülen gözleri olmadan görmedik, diyorlar.
Çok kitap okuyan biriymiş. Öyle ciddi bilimsel kitapları roman gibi okuyan biriymiş.
Kimi kaybettik, nasıl birini kaybettik, bilin istedim.
Fatih 2 hafta önce
Regaip kandili yerine bu konuyu yazman yerinde olmuş, zira herkes kandili kutladı ama insan olamadı.... Eline sağlık güzel yazmışsın.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner112
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
Namaz Vakti 08 Mart 2021
İmsak 05:27
Güneş 06:47
Öğle 12:48
İkindi 16:04
Akşam 18:39
Yatsı 19:54