Aydın Tabip Odası: Üç gün iş bırakma eylemi yapılacak

Aydın Tabip Odası Başkanı Metin Aydın, birinci basamak sağlık çalışanlarının insani çalışma şartları ve iş güvencesi için mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti. Aile Sağlığı merkezi (ASM) ve Toplum Sağlığı merkezinde (TSM)...

Aydın Tabip Odası: Üç gün iş bırakma eylemi yapılacak

Aydın Tabip Odası Başkanı Metin Aydın, birinci basamak sağlık çalışanlarının insani çalışma şartları ve iş güvencesi için mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti. Aile Sağlığı merkezi (ASM) ve Toplum Sağlığı merkezinde (TSM)...

14 Mayıs 2015 Perşembe 14:26
Aydın Tabip Odası: Üç gün iş bırakma eylemi yapılacak
Aydın Tabip Odası Başkanı Metin Aydın, birinci basamak sağlık çalışanlarının insani çalışma şartları ve iş güvencesi için mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti. Aile Sağlığı merkezi (ASM) ve Toplum Sağlığı merkezinde (TSM) çalışanlara hafta sonu nöbetinin zorla tutturulduğunu, bunu angarya olarak gördüklerini söyledi.

Angaryaya karşı olduklarını belirten Oda Başkanı Aydın, “Sağlık Bakanlığı, 1 Ocak 2015 tarihinden beri ASM çalışanlarını, hafta içi 40 saat çalışmaya ek olarak cumartesi günleri, nöbet adı altında 8 saat fazla çalıştırmaya, TSM çalışanı arkadaşlarımızı ise cumartesi günleri ASM'leri zorla denetleterek, az sayıdaki insan gücüyle onlarca görev, sorumluluk, angarya işler yükleyerek çalıştırmaya zorlamaktadır. ASM’de çalışan aile hekimi, hemşire, ebe, sağlık memuru ve diğer sağlık çalışanlarının çoğu, kendilerine haksızca, hukuksuzca dayatılan cumartesi günleri fazladan çalışmaya karşı haklarını korumak için cumartesi günleri ASM’lerini açmayarak, beş aydır başarılı bir direniş sergilemektedirler. Yönetmelik değişikliğiyle cumartesi günleri direniş yapan sağlık çalışanlarına verilen ceza puanları 4 kat arttırılmış, hakkını arayan çalışanları anında işten atma tehdidi hayata geçirilmiştir. Ayrıca yapılan yönetmelik değişikliğiyle dünyada eşi benzeri görülmemiş keyfi, istismara açık 35 uygulama kriteri ve bunun karşılığında ceza puanları getirilerek sözleşme fesihleri, yani işten atılmalar kolaylaştırılmış, iş güvencesi tamamen ortadan kaldırılmış, fazla çalıştırma, angarya görevlere karşı direnenlere aba altından sopa gösterilmiştir.” dedi. Mevcut Aile Hekimliği Kanunu ve buna ait yönetmeliklere dayanılarak uygulanan ağır çalışma şartları ve baskıcı tutum karşısında, çalışanların ASM ve TSM'lerde çalışanların dayanacak hali kalmadığını savunan Metin Aydın, “ASM ve TSM çalışanları, cumartesi günleri fazla çalışmaya kaynaklık eden yasal düzenlemelerin ve iş güvencesini tamamen ortadan kaldıran, çalışma koşullarını ağırlaştıran, tahammülsüz kılan ödeme ve sözleşme yönetmeliğinin tamamen geri çekilmesini talebiyle 20, 21 ve 22 Mayıs günleri iş üretmeyecektir. Haklı taleplerin kamuoyu ile paylaşılması, karşılık bulması için çaba içinde olan birinci basamak sağlık çalışanlarının, haklarını korumak için uyarı niteliğinde iş bırakma eylemi yapma dışında çaresi kalmamıştır. Cumartesi günleri ASM’lerini açmayarak direnişlerini devam ettirecek, talepleri kabul görene dek eylem ve etkinliklerini kararlılıkla sürdüreceklerdir.” ifadelerini kullandı.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner126