Başkan Erkoç Erasmus Projesini imzaladı!

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni bir proje daha hayata geçiyor.

Başkan Erkoç Erasmus Projesini imzaladı!

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı’nca hazırlanan Erasmus + Yetişkin Eğitimi Stratejik Ortaklıklar programı kapsamında şehrimizde Alzheimer ve Alzheimer başlangıcı olan kişilere yönelik “USE OR LOSE” (Kullan veya kaybet) adlı proje ülke genelinde yapılan 130 proje arasından başarılı bulundu.

Projede yerelde; Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nce ortaklaşa yürütülecek. Projenin yurtdışında ise İtalya, Bulgaristan, Polonya, Yunanistan’dan çeşitli kamu ve STK’lar olmak üzere 7 ortaklık yapısına sahip. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan proje Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yüzde yüz hibe ile desteklenmektedir.

Projenin sözleşmesini imzalayan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç: “Yaşlılarımız başımızın tacı, onları manevi evlatları olma adına gerekli olan tüm çabayı ekibimizle birlikte göstermekteyiz. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimize katma değer yaratacak projemizin hayırlara vesile olmasını dilerim” dedi.

PROJE NELERİ KAPSIYOR?

Günlük yaşamın stresine bağlı olarak başta 65 ve üzeri yaşlılar olmak üzere Alzheimer hastalığı dünya genelinde hızla artmaktadır. Alzheimer hastalığı başlangıç evresinde çeşitli zihinsel aktiviteler, egzersizler, sosyal ve kültürel faaliyetler ile gerekli tedbirler alınabilmektedir. Erasmus+ Stratejik ortaklık programı kapsamında başta 65 yaş üstü yaşlılar olmak üzere ve Alzheimer başlangıcı olan kişilere ve onların ailelerine yönelik uğraş terapi kılavuzu(guidebook) oluşturulmak amaçlanmaktadır. Rehber kılavuzla birlikte Alzheimer başlangıcı olan hastalar ve ailelerine hastalıkla savaşmak için ne gibi aktivitelerde bulunması gerektiği, beslenme, ailelerin hastalara ne gibi görev ve sorumluluk vermesi gerektiği, hangi tür sosyal aktivitelerin Alzheimerla mücadelede de etkili olacağını içeren bir kılavuz olacaktır. Rehber kılavuzda yer alan aktiviteler yaşlılarımız uzman eşlinde kurumumuza ait olan ve yaşlılara yönelik hizmet veren “yaşlı dinlenme” salonlarında yapılacaktır. Ayrıca, Alzheimer başlangıcı olan hastalar ve gönüllü gençler bir araya gelerek uğraş terapileri yaparak yaşlılar ve gençler birlikte faaliyetler ile yaşlıların psikososyal rehabilitasyonuna destekte bulunmuş olacaklar.

PROJE KAPSAMINDA NELER YAPILACAK?

Erasmus Stratejik ortaklık kapsamında Avrupa seviyesinde yenilikçi stratejik ortaklık oluşturularak Alzheimer hastalığını önlemeye yönelik çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunulacak, ayrıca yurtdışı ortaklarımızla seminer ve konferanslar düzenlenecek, iyi uygulamaları yerinde görmek için çeşitli yurtdışı çalışma ziyaretleri yapılacaktır. Yaşlılarımızın ilgi alanlarına göre çeşitli görev ve sorumluluklar verilerek yaşlılarımızın zihinleri kullanmalarına yardımcı olunacak ve aktif yaşlanmalarına katkıda bulunulacaktır. Alzheimer’ı önlemeye yönelik oluşturulacak rehber kılavuz başta İngilizce ve proje ortaklarımızın dilleri olmak üzere çevriler yapılarak rehber kılavuzun Avrupa çapında kullanımı ve görünürlüğü sağlanacaktır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
cemil
cemil - 6 ay Önce

başkan Erkoç'a en çok zarar verenlerden biriside şu yanı başında duran gözlüksüz kahve yapan arkadaş, çapsız yeteneksiz, boş beleş adamları yanı başına doldurdun bak başkan hepsinin sana zararı oldu

Sedat
Sedat @cemil - 6 ay Önce

çok yerinde bir tespit halk ile belediyenin arasına mesafe girmesinin bir numaralı müsebbibi

GÜNDEM
GÜNDEM - 6 ay Önce

Şu konular da gündeme gelirse çok güzel olur
1- YOLLAR (Ekinözü-Ilıca- Kahramanmaraş yolu, Kadirli –Andırın –Göksun yolu, )
2- İSTİHDAM ( ilçelerimize küçük ,orta ölçekli fabrikalar kurularak yatırımlar yapılarak insanlara iş imkanı sağlanması)
3- TARIM VE HAYVANCILIK ( bu sektörün sorunları çözülürse şehrimiz ekonomik olarak çok daha canlı hale gelecektir)
4- TURİZM ( sadece Yedikuyuları ön plana çıkarmak yerine ilçelerdeki turizm alanlarının da gerekli tanıtımının yapılması )
5- EĞİTİM ( Şehrimizin eğitim sorunları çözülmelidir)
6- BÜYÜKŞEHİR ( Merkezden ilçelere ilçelerden merkeze günde en az iki defa belediye otobüs seferi olmaldır.

ÖMER
ÖMER @GÜNDEM - 6 ay Önce

YAV SEN NECİSİN KARDEŞİM HER YERDE YAZIYON

belkide
belkide - 6 ay Önce

belkide yaptığınız haksızlıkların, torpillerin cezasını çekiyorsunuzdur he ne dersiniz ?

Sade vatandaş
Sade vatandaş - 6 ay Önce

Boş işlere devam gider ayak. Bayraklar bile tek karelik Fotoğraf için depodan çıkmış. özensiz, kırışık. İnsana sayginiz yok, bayrağa.

Saygı duy
Saygı duy @Sade vatandaş - 6 ay Önce

Neden gereksiz buldunuz anlamadım.Gider ayak bile olsa bence kayda değer bir proje düşünülmüş çaba harcanmış saygı duyulması gerek.

Vakkas
Vakkas - 6 ay Önce

Erko c un çıkarı olmasın selam vermez vardır bunda da bir menfaati.. çok şükür ki gitti kurtuldu maras

Elbistanlı
Elbistanlı - 6 ay Önce

Bu işleri Burak'ta yeni gelen arkadaş yapsın .Senin yaptıkların hep zarar oldu bu güzel ile.

İstihdam
İstihdam - 6 ay Önce

Merkezden uzak olan yerleşim yerlerinde ( özellikle kuzey ilçelerde )
en önemli sorun İSTİHDAM alanlarının yokluğu.
Sürekli göç veriyor. Ama iş imkanı olsa yatırımlar olsa kimse göçmez
Okunması ve gündeme gelmesi dileğiyle

Saygı duy
Saygı duy - 6 ay Önce

Ne güzel bir proje düşünülmüş çaba harcanmış saygı duyulması gerek geç bile kalınmış avrupada bu yıllardan beri var hasta yakınlarına çok faydası olacak buna eminim bu gibi projelerin devamının olması dileğimle...

ede
ede - 6 ay Önce

Bravo Fatih başkana. Adam durmuyor çalışıyor

mustafa
mustafa - 6 ay Önce

Adam avrupadan hibe ile proje yapmis. 130 proje arasından cikmis hibe almis. Siz daha elesyiriyorsunuz. Fatih başkan çok iş yaptı yaranamadı. Çok ararsınız fatih başkanı.


SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154