BBP’li Kılıç: Termik santraller peşkeş çekiliyor

Büyük Birlik Partisi (BBP) Elbistan İlçe Başkanı İbrahim Kılıç, Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin kömür işletmesiyle birlikte devrine karşı olduklarını belirterek, “Yapılmak istenen, Elbistan-Afşin A Termik Santrali kaynaklarının...

BBP’li Kılıç: Termik santraller peşkeş çekiliyor

Büyük Birlik Partisi (BBP) Elbistan İlçe Başkanı İbrahim Kılıç, Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin kömür işletmesiyle birlikte devrine karşı olduklarını belirterek, “Yapılmak istenen, Elbistan-Afşin A Termik Santrali kaynaklarının...

20 Şubat 2015 Cuma 14:58
BBP’li Kılıç: Termik santraller peşkeş çekiliyor
Büyük Birlik Partisi (BBP) Elbistan İlçe Başkanı İbrahim Kılıç, Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin kömür işletmesiyle birlikte devrine karşı olduklarını belirterek, “Yapılmak istenen, Elbistan-Afşin A Termik Santrali kaynaklarının talan edilerek hükümetlere yakın çevrelere peşkeş çekilmesidir.” dedi.

Bölgeye kurulması planlanan yeni termik santrallere ilişkin değerlendirme yapan BBP’li Kılıç, çevresel ve biyolojik yaşam açısından birçok olumsuzluğu beraberinde getireceğini kaydettiği bu yatırımların, yaşanamayacak bir Elbistan’ın başlangıcı anlamına geldiğini söyledi. Kılıç, “Mevcut termik santralin yol açtığı zararları yaşamaya devam ederken, yeni santraller bölgeyi ekolojik ve biyolojik olarak iflasa götürecektir.” şeklinde konuştu. Afşin-Elbistan A Termik Santrali ile kömür işletmesinin ERG Elektrik A.Ş’ye devrinin bölgede ekonomik anlamda ciddi kayıplara yol açacağını vurgulayan BBP Elbistan İlçe Başkanı İbrahim Kılıç, parti teşkilatında düzenlediği basın toplantısında şu ifadeleri kullandı:

“Kamu mülkiyetini ortadan kaldırmayı hedefleyen özelleştirmeler, esasında günümüz dünyasında işçilerimizin kazanılmış haklarını ortadan kaldırmaya yöneliktir. BBP olarak bizler ülkemize, milletimize büyük zararlar veren, işsizlik ve yoksulluk üreten, milletin mallarının yok pahasına yerli ya da yabancı firmalara satışına karşıyız. Bugün de yapılmak istenen, Elbistan-Afşin A Termik Santrali kaynaklarının talan edilerek hükümetlere yakın çevrelere peşkeş çekilmesidir. Tabi bu, çalışanların işten atılmalarını veya en iyi ihtimalle açlık sınırında çalışmaya mahkum birçok işçiyi de beraberinde getirecektir.”

Devir konusundaki belirsizliğin çalışanları tedirgin ettiğini belirten Başkan Kılıç, “Sadece işçiler değil santraldeki memurlar ve mühendisler de tedirgin bir şekilde akıbetlerinin ne olacağını merak ediyorlar. Bölgemizin en önemli gelir kaynağı olan termik santralinde, birçok kişinin işiz kalması veya maaşlarının azaltılması doğal olarak esnafımıza da negatif olarak yansıyacaktır. Yani hükümetin bu keyfi kararlarının faturasını, komple Elbistan halkı ödeyecektir. Bütün bu gerçekleri göz önüne alarak sendikaları ve halkımızı özelleştirmeye karşı geniş ve etkili bir muhalefete çağırıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Bölgeye kurulacak C-D ve E termik santralleriyle ilgili olarak da konuşan BBP Elbistan İlçe Başkanı İbrahim Kılıç, yeni santrallerin ekolojik ve biyolojik iflas anlamı taşıdığını savundu. Mevcut santrallerin bölgeyi yeterince kirlettiğini hatırlatan Başkan Kılıç, “Bölgemize açılmak istenen yeni termik santrallerini, yaşanamayacak bir Elbistan’ın başlangıcı olarak görüyoruz. Mevcut termik santralin yol açtığı zararları yaşamaya devam ederken, yeni santraller bölgeyi ekolojik ve biyolojik olarak iflasa götürecektir. Yaşadıklarımız yaşayacaklarımızın teminatı olduğu için öncelikle termik santralinin yol açtığı zararları gün yüzüne çıkarmak gerekiyor. Her şeyden önce santralden çıkan küller nedeniyle kanser vakaları yöremizde artmıştır. Bacadan çıkan kükürt dioksit gazı tarım arazilerini olumsuz etkilemekte ve yerel halk birçok yerden ürün alamamaktan şikâyetçidir. Santralde soğutma, temizleme ve buhar elde etmek için kullanılan bol miktarda su atık halinde yer altı sularına karıştırılmaktadır, böylece sularımız kirlenmektedir, santralden çıkan gazlar asit yağmuru oluşturmakta ve yağan yağmur toprağın kimyasını bozmaktadır, haliyle tarımsal verim düşüyor, ağaçlar kuruyor, hayvancılıkla ilgili faaliyetler zarar görüyor. Bundan dolayı Elbistan’da bulunan termik santralinin çevreyi yeteri kadar kirlettiğini ve kurulacak yeni tesislerin bölgede yaşayan canlı ve bitki sağlığını olumsuz etkileyeceğini esas alarak, yeni santrallerin kurulmasını reddediyoruz.” dedi.

“Bölge insanımızın, ekmeği ve sağlığı arasında bir tercihe zorlanmasını kınıyoruz.” diyen BBP’li Kılıç,şöyle devam etti: “Maalesef termik santral yapacak olan hiçbir şirket ve onlara bu konuda destek olan devlet, insanlara bu bilgileri vermiyor. Bölge insanımızın, ekmeği ve sağlığı arasında bir tercihe zorlanmasını kınıyoruz ve geleceğimizi kirletecek yeni termik santraller yerine, başka yatırım ve istihdam olanaklarının oluşturulması taraftarıyız. Mevcut termik santralinin yol açtığı zararların en aza indirilmesi için baca gazına arıtma filtresinin yapılmasını ve çevresel zararı en aza indirecek çalışmaların yapılmasını talep ederek, Elbistan halkımızı bu konuda duyarlılığa davet ediyoruz.”
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126