Belediyeden Sinan Paşa Külliyesi açıklaması: Duvarın orijinalliği yoktu

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde restorasyon çalışmaları süren Sinan Paşa Külliyesi’nde kamyonların giriş çıkışı için yıkılan duvarın orijinal olmadığı, yıkımın bu sebeple gerçekleştirildiği açıklandı.Bursa Büyükşehir...

Belediyeden Sinan Paşa Külliyesi açıklaması: Duvarın orijinalliği yoktu

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde restorasyon çalışmaları süren Sinan Paşa Külliyesi’nde kamyonların giriş çıkışı için yıkılan duvarın orijinal olmadığı, yıkımın bu sebeple gerçekleştirildiği açıklandı.Bursa Büyükşehir...

24 Haziran 2015 Çarşamba 15:12
Belediyeden Sinan Paşa Külliyesi açıklaması: Duvarın orijinalliği yoktu
Bursa’nın Yenişehir ilçesinde restorasyon çalışmaları süren Sinan Paşa Külliyesi’nde kamyonların giriş çıkışı için yıkılan duvarın orijinal olmadığı, yıkımın bu sebeple gerçekleştirildiği açıklandı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Sinan Paşa Külliyesi’ndeki restorasyon çalışmalarının Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 18.04.2014 tarih ve 3163 sayılı kararıyla yapıldığı, Uludağ Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü üyeleri Prof. Dr. Adem Doğangün ve Doç. Dr. Ramazan Livanoğlu’nun Jet Grout öneren projesinin baz alındığına dikkat çekildi.

Restorasyon çalışmalarının 2015 Haziran ayı itibarıyla başlandığına işaret edilen açıklamada, şöyle denildi: “Tarihi yapıda ve söz konusu duvarlarda restorasyon ve inşaat çalışması daha önceki yıllarda da gerçekleştirilmiştir. Bunlardan en yakın tarihli olanı, 2006-2007 yıllarıdır. Vakıflar Genel Müdürlüğü, külliyedeki yapısal problemler nedeniyle 2006 yılında restorasyon başlatmış ve bu çerçevede duvarlar onarım geçirmiştir. Duvarların şu anki görüntüsünde de bu düzenlemenin izleri açık bir şekilde görülmektedir. Külliye duvarlarındaki en kapsamlı düzenleme, 1950’li yıllarda gerçekleştirilmiştir. Şu anki duvarın bulunduğu noktada bulunan bir yapının harap durumda olması nedeniyle bu yapı yıkılmış ve yerine duvar inşa edilmiştir. Bugün, duvar malzemelerinin tümüyle günümüz yapı elemanlarınca yapıldığının görülüyor olması bu nedenledir. Dolayısıyla bugünkü duvarların herhangi bir orijinalliği yoktur. Yaklaşık 60 yıl önce aslına uygun yapılmaya çalışılmış duvarlardır.”

Restorasyon çerçevesinde, yapıdaki çatlakların ve bozulmaların giderilmesi için güçlendirmeler ve zemin iyileştirmeleri öngörüldüğünün anlatıldığı belediye açıklamasında şu görüşlere yer verildi: “Yapının bahçe duvarlarında ise tanıma amaçlı çalışma yapılacak ve gerekli olan bölümler çürütme yöntemiyle (Duvarın tamamen sökülüp numaralandırılması ve yeniden yapılması) imal edilecektir. Bu çerçevede yapının batı cephesindeki bahçe duvarının çürütülerek numaralandırma ve sökümü başlatılmıştır. Çürütme sırasında, harç özelliklerini yitirmiş olması ve çatlakların derin olması nedeniyle dökülmeler ve boşalmalar meydana gelmiştir. Duvarın bu şekilde düzenlenmesi sağlıklı olmayacağından, bu bölüm zemin kotuna kadar indirilerek duvar elemanları koruma altına alınmıştır. Bu bölümde zemin iyileştirme ve yeniden imalat yapılacaktır ancak, proje kapsamında Külliyenin doğu ve güney sınırında da kazı yapılacaktır. Kazı süresince malzeme akışını sağlamak üzere, çürütülerek zemin kotuna indirilen bahçe duvarının olduğu bölge kullanılacak ve içerideki işlerin bitmesiyle birlikte de söz konusu duvar özgün teknikler kullanılarak yeniden örülecektir. Görüldüğü üzere, tarihi yapının bahçe duvarları, iddia edildiği gibi yapı ile yaşıt değildir, yakın tarihte yapılmış duvarlardır. Ve bu duvarların bozuk olan bölümlerinin çürütme yöntemiyle zemin kotuna kadar indirilmesi ve uygun tekniklerle yeniden yapılması, Kurul’ca onaylı restorasyon projesi içinde yer alan bir durumdur. Bu uygulama, duvarın devam eden başka bölümlerinde de uygulanabilecektir. Bazı yayın organlarındaki ‘tarihi bir eserin yıkıldığı’ şeklindeki değerlendirmelerin bilgi eksikliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir.”
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner126