Binanın kullanım hakkının Kaymakamlıkta olduğu gerekçesiyle mühür kırıldı

Olası bir depremde mukavemet sağlamayacağı belirlenerek Afşin Belediyesi tarafından kapısı mühürlenen boş eski Hükümet Konağı'nda, Malmüdürlüğü ekipleri tarafından binanın kullanım hakkı Kaymakamlığı ait olduğu gerekçesiyle mührü kırıldı.

Binanın kullanım hakkının Kaymakamlıkta olduğu gerekçesiyle mühür kırıldı

Olası bir depremde mukavemet sağlamayacağı belirlenerek Afşin Belediyesi tarafından kapısı mühürlenen boş eski Hükümet Konağı'nda, Malmüdürlüğü ekipleri tarafından binanın kullanım hakkı Kaymakamlığı ait olduğu gerekçesiyle mührü kırıldı.

24 Ocak 2012 Salı 20:11
Binanın kullanım hakkının Kaymakamlıkta olduğu gerekçesiyle mühür kırıldı
banner208
Alınan bilgiye göre, Afşin Belediye zabıta ekipleri 20 Ocak Cuma günü, şu anda boş olan eski Hükümet Konağı giriş kapısına bir yazı asarak, kapısını mühürledi. Söz konusu yazıda, şöyle denildi: ''İlçemizde yaşayan Arif Aytaç isimli vatandaşın 20.01.2012 tarihindeki başvurusu üzerine önceleri Hükümet Konağı olarak kullanılan yapının 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 39. maddesi uyarınca yerinde tespit yapmak amacıyla Kale Mahallesi'nde bulunan ve birimleri taşınmış olan yapının yerinde tespiti amacıyla binaya Belediyemiz personelinden Zabıta Müdür Vekili Ahmet Gül, Fen işleri Müdür Vekili inşaat mühendisi A. Burak Binboga, inşaat mühendisi Semih Coşkun, İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Refik Gündoğar ve Çevre Mühendisi Mesul Demir, İmar İşleri görevlisi Okan Öner olarak binanın keşfine gidildi. Anılan kanunun 39. maddesi uyarınca tapunun 159 ada 2 numaralı parselinde bulunan ve avlulu 3 katlı Kargir Bina vasfındaki taşınmazda kolon ve kiriş bulunmadığı, bu sebeple olası depreme karşı yapının herhangi bir mukavemet sağlayamayacağı, yığma yapı olmasının statik açıdan tehlike arz ettiği, yapı kullanım ömrünün doldurması nedeniyle betonda çimento-agrega aderansının kaybolduğu bu sebeple yapının bundan sonra kullanılmasının can ve mal emniyetini tehdit ettiği, demirlerin korozyona uğradığı, beton ömrünün tükendiği mukavemetini yitirdiği, yeni bir binanın dahi ömrünün 50 yıl olduğu düşünüldüğünde söz konusu yapının kullanım açısından bu açıdan da tehlike arz ettiği ve bu haliyle kullanılmasının can ve mal emniyetinin tehlikeye düşürmesi Belediyemiz teknik ve idari personellerince 20.01.2012 günü tespit edilmiştir. Bina hakkında gelen başvuruya istinaden belediyemiz teknik personelinin incelemesi neticesinde, 3194 sayılı kanunun 39. maddesinde belirtilen hususların görülmesi (gerekli laboratuvar ortamında yapılacak teknik incelme) ile tehlikeli yapılar sınıfında olduğu anlaşılmış olup, doğabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesi için bina içerisinde kapamaya yönelik gerekli önlemler alınarak ( pencerelerin kapatılması, elektrik, su doğal gazın kapatılması vs ) binanın tek giriş kapısına 4287 numaralı mühür vurulmak sureti ile kapatılmıştır. İş bu mühürleme tutanağı tarafımızca bahse konu bina hakkında düzenlenerek müştereken imza altına alınmıştır.'' Cumartesi günü mührün kırık olduğunu gören Afşin Belediye zabıta ekipleri, 23 Ocak Pazartesi günü tekrar kapıyı mühürledi. Afşin Malmüdürlüğünde görevli 4 kişilik bir ekip ise, aynı gün içerisinde eski Hükümet Konağı'na gelerek, ''binanın kullanım hakkının hala Afşin Kaymakamlığına ait'' olduğu gerekçesiyle mührü kırdı. Bu arada, Nazım Kaynak Caddesi üzerinde yapılan yeni Hükümet Konağı 10 Ocak tarihinde hizmete girmişti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225