Bitki Islahçıları Günü, Başkent’te kutlandı

Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen 11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü 'Türkiye'de Bitki Islahı'nın 90'ıncı Yılı' ana teması ile Ankara'da kutlandı. BiSAB Yönetim Kurulu Başkanı Doç.Dr....

Bitki Islahçıları Günü, Başkent’te kutlandı

Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen 11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü 'Türkiye'de Bitki Islahı'nın 90'ıncı Yılı' ana teması ile Ankara'da kutlandı. BiSAB Yönetim Kurulu Başkanı Doç.Dr....

12 Mayıs 2015 Salı 11:51
Bitki Islahçıları Günü, Başkent’te kutlandı
Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen 11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü 'Türkiye'de Bitki Islahı'nın 90'ıncı Yılı' ana teması ile Ankara'da kutlandı.

BiSAB Yönetim Kurulu Başkanı Doç.Dr. Yalçın Kaya, Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer, Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Özden Güngör ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar (TAGEM) Genel Müdürü Doç.Dr. Masum Burak’ın yanı sıra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ilgili tüm kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile birlikte Bozok, Atatürk, Sütçü İmam, Akdeniz, Uludağ, Ahi Evran, Eskişehir Osmangazi, Namık Kemal, Ankara, Ondokuz Mayıs, Selçuk, Harran, Ege, Erciyes ve Çukurova Üniversiteleri'nin Ziraat Fakülteleri'nden akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

BİSAB Başkanı Yalçın Kaya, burada yaptığı konuşmada, ''Bir kez daha bitki ıslahının ustaları ile mesleğe yeni adım atacak ıslahçı adaylarını bir araya getirmiş olmaktan dolayı çok mutluyuz.'' dedi. 15 üniversitenin Ziraat Fakülteleri'nden gelen ıslahçı adayı öğrencilere seslenen Kaya ''Sizler geleceğin gıda güvenliğinin teminatısınız. Sabır isteyen bir gönül işi olan bitki ıslahı ile uğraşacak, Türkiye'nin en önemli bilim insanlarından olacaksınız. Biz, BİSAB olarak Bitki Islahçıları Günü'nü sizin heyecanınızı pekiştirmek için düzenliyoruz. Lütfen heyecanınızı ve azminizi kaybetmeyin.'' diye konuştu.

Türkiye'de buğday melezlemesinin 90 yıl önce başladığını ve bu nedenle bu yılki Bitki Islahçıları Günü'nün ana temasını 'Türkiye'de Bitki Islahı'nın 90'ıncı Yılı' olarak belirlediklerini ifade eden Kaya, ''Bu günlere gelmek kolay olmadı ama asıl önemli olan 2023 hedeflerimize ulaşmak ve yeni geliştirilen çeşitlerle marka olmak.'' ifadelerini kullandı.

GENCER: İTHALATIMIZ İLK KEZ DÜŞMEYE BAŞLADI

Ardından söz alan TÜRKTOB Başkanı Yıldıray Gençer, “Artık sektörümüz tohum ihraç ediyor. 70'i aşkın ülkeye 150 milyon dolarlık tohum satıyoruz. Ancak bu yıl çok önemli bir gelişme daha oldu, ithalatımız ilk kez düşmeye başladı. Bu gelişmelerin temelinde yasal alt yapının sağlanması, TÜRKTOB ve alt birliklerin kurumsallaşması ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın verdiği destekler, teşvikler yatıyor.'' dedi.
TÜRKTOB Başkanı Gençer, açıklamasında şunları kaydetti: ''Uluslararası alanda sektörümüzden daha çok söz ettirmek istiyorsak olmazsa olmazımız yeni bitki çeşitlerinin geliştirilmesidir, bitki ıslahıdır, ıslahçısıdır. Ne yazık ki sektörümüzün en zayıf noktasıda budur. Yeterli sayıda ve nitelikli bitki ıslahçısı yetiştirmek öncelikli gündemimiz olmalıdır.''

Gençer, genç ıslahçı adaylarına şöyle seslendi: "Değerli öğrenciler, geleceğimiz sizlersiniz, ıslaha gönül verin ve çalışın böylelikle geleceğinizi garanti altına alın. Sektörümüzün size ihtiyacı var. Hem klasik, hem de biyoteknolojik ıslah konusunda çalışmalarınızı hızlandırmalısınız.''

Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Özden Güngör ise yaptığı konuşmada, Türkiye'de ıslah çalışmalarının çok önemli olduğunu, özellikle son 10 yılda bitki ıslahı konusunda yapılan çalışmalardan gurur duyduğunu ve yerli çeşitlerin giderek yaygınlaştığını söyledi.

TAGEM Genel Müdürü Doç.Dr. Masum Burak, ''Bir ıslahçı olarak çok heyecanlıyım.'' şeklinde başladığı konuşmasına şöyle devam etti: "Türkiye endemik bitkiler konusunda büyük potansiyele sahip. 12 bin bitki türümüzden 4 bini endemiktir. Tüm Avrupa kıstasında 2 bin 400 endemik bitki olduğunu düşünürsek zenginliğimiz daha net ortaya çıkar. Bu zenginlik aslında bağımsızlığımız demektir, ıslahçılarımızın bu zenginliği en iyi şekilde değerlendirmesi lazım.'' Yerli tohum sanayinin gelişmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak üzerlerine düşen tüm görevleri büyük bir gayretle yaptıklarını belirten Burak, dünyanın en büyük 3'üncü 'Tohum Gen Bankası'nı kurduklarını, diğer gen bankalarıyla birlikte toplam 122 bin civarındaki çeşidin muhafaza edildiğini ve bu çeşitlerin kullanılmasıyla elde edilen yeni çeşitlerin dünya ticaretine mal olduğunu söyledi.

'' AMACIMIZ ÇİFTÇİMİZİN VE ISLAHÇIMIZIN HAKLARINI KORUMAKTIR''

Tescilli çeşit ve sertifikalı tohum kullanımının sürekli yaygınlaştığını, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın verdiği desteklerle bazı ürünlerde yerli çeşit kullanımın yüzde 100'e yaklaştığını, sebze çeşitlerinde ise yerli tohum kullanım oranının yüzde 10'dan yüzde 60'a çıktığını anlatan TAGEM Genel Müdürü Burak, ''Bazı yanlış anlaşılmaları düzeltmek istiyorum, çiftçimiz kendi tohumunu kullanabilir, bu konuda yasak yok. Sadece ticarete konu olduğunda Tohumculuk Kanunu devreye giriyor. Buradaki amacımız çiftçimizin ve ıslahçımızın hakkını korumaktır.'' dedi.

'' BİTKİ ISLAHÇILARININ YETİŞMESİ İÇİN BİSAB İLE PROTOKOL İMZALAYACAĞIZ''

Hibrit tohum ıslahında yarı yol materyalini sektöre verdiklerini hatırlatan Burak, ''Artık tarla bitkilerinde de yarı yol materyalini veriyoruz, sektör bu hatlarımızı satın alabilir. Ayrıca BİSAB ile ıslahçı eğitimi protokolünü yakında imzalayacağız, ıslahçılarımızın yetişmesinde daha çok katkıda bulunacağız, Milli Eğitim Bakanlığı ile de çalışmalarımız devam ediyor.'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından TAGEM Genel Müdürü Doç.Dr. Masum Burak başkanlığındaki 'Türkiye'de Bitki Islahı'nın 90'ıncı Yılı' konulu panele geçildi. Panelde, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Neşet Arslan 'Geçmişten Günümüze Kamuda Bitki Islahı', Özel Sektör Genel Müdürü Fahri Harmanşah 'Geçmişten Günümüze Özel Sektörde Bitki Islahı', Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi (TTSM) Çeşit Tescil Bölümü Başkanı Orhan Balcı ise 'Geçmişten Günümüze Islah Edilmiş Çeşitler ve Ülkemiz Tarımına Katkıları' konulu sunum yaptı.
11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü kutlama programı Dr. Mehmet Uyanık'a takdim edilen özel ödülün yanı sıra panelistlere, akademisyenlere ve öğrencilere plaket ve ödüllerinin verilmesiyle son buldu.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126