Bursa'nın havasını sanayi tesisleri kirletiyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Demir Enerji işbirliği ile kentin Karbon Ayak izini hesapladı. Bursa’nın kentsel sera gazı salınımı yıllık 12,5 milyon ton olarak hesaplanırken, sera gazı kaynaklarında yüzde 32’lik oranla sanayi ilk sırayı...

Bursa'nın havasını sanayi tesisleri kirletiyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Demir Enerji işbirliği ile kentin Karbon Ayak izini hesapladı. Bursa’nın kentsel sera gazı salınımı yıllık 12,5 milyon ton olarak hesaplanırken, sera gazı kaynaklarında yüzde 32’lik oranla sanayi ilk sırayı...

29 Eylül 2015 Salı 15:31
Bursa'nın havasını sanayi tesisleri kirletiyor
banner208
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Demir Enerji işbirliği ile kentin Karbon Ayak izini hesapladı. Bursa’nın kentsel sera gazı salınımı yıllık 12,5 milyon ton olarak hesaplanırken, sera gazı kaynaklarında yüzde 32’lik oranla sanayi ilk sırayı aldı.

Büyükşehir Belediyesi için ´Kurumsal´ ve tüm Bursa için ´Kentsel´ sera gazı envanterleri hesaplanarak Yerel İklim Değişikliği Eylem Planı hazırlandı. Burs’nın kentsel sera gazı salımları Büyükşehir Belediyesi kurumsal salımları da dahil olmak üzere yaklaşık 12.5 milyon ton olarak hesaplandı. Kentin en belirgin sera gazı salımının 4 milyon ton CO2 eşdeğeri ile yüzde 32’lik oranla sanayiden kaynaklandığı belirlendi. İkinci önemli sera gazı kaynağı yüzde 21 ile konutlarda tüketilen enerji, yüzde 20’si ulaşım, yüzde 10’u da ticari-resmi binaların enerji tüketimleri oluşturdu. Pek çok ilde katı atık ve atık su kaynaklı sera gazı salımları kent envanterinin yüzde 5-10’u arasında gerçekleşirken, Bursa’da şimdiye kadar alınan önlemlerin katkısıyla bu oran yüzde 2 seviyesinde hesaplandı.

Salım değerlerinin ortaya koyduğu çarpıcı sonuçlardan biri kentsel salımlarda sanayi enerji kullanımının yüksekliği oldu. Bir sanayi kenti olarak Bursa’nın mevcut sektörel dağılımla ilişkili konumunu pekiştireceği düşünülürse, ciddi bir azaltım stratejisinin sanayiden kaynaklanan salımlara ilişkin bir yol haritası ortaya koyması gerektiği açıkça ortaya çıktı. Bu bakımdan düşük karbon yoğunluğu esaslı yani yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı bir enerji tedarik stratejisinin sanayi için büyük önem taşıdığı vurgulandı.

Bursa’nın sera gazı emisyonu kaynaklarını ortaya koyan çalışmayı takiben belirlenen salım kaynaklarının azaltımına yönelik; çevreci ulaşım alternatiflerinin geliştirilmesi, önemli bir yutak alanı olan ormanlık alanların korunması ve arttırılması, entegre katı atık yönetimine geçişle trafiğe çıkan araç sayısının azaltılması, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının arttırılması, şehir planlama çalışmalarının iklim değişikliği bağlamında yapılması gibi kısa, orta ve uzun vadeli stratejilerin geliştirilmesi amacıyla Bursa İklim Değişikliği Eylem Planı çalıştayı gerçekleştirildi.

30 farklı kurum ve kuruluşun temsilcisinin katılım sağladığı çalıştayda kentsel yapılı çevre, ulaşım, enerji, sanayi, atık ve su yönetimi, tarım ve ormancılık olmak üzere 6 farklı temada grup çalışması gerçekleştirilerek iklim değişikliği eylem planının temelini oluşturacak azaltım stratejileri geliştirildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Nalan Fidan yaşanabilir ve iklim dostu bir Bursa oluşturmak adına gerçekleştirilen bu önemli çalışmanın tüm Bursa için faydalı olması temennisinde bulundu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner215

banner122

banner124

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225