Çabukel: Türkiye Cumhuriyeti dahili olmadığı bir savaşın bedelini ödüyor

İYİ Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Avukat Ahmet Çabukel "Suriye'de yaşanabilir bölgeler tespit edilip Suriyeli sığınmacılar o bölgelere nakledilmelidir." dedi.

GÜNCEL 14.12.2018, 18:06
Çabukel: Türkiye Cumhuriyeti dahili olmadığı bir savaşın bedelini ödüyor

İYİ Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Avukat Ahmet Çabukel "Suriye'de yaşanabilir bölgeler tespit edilip Suriyeli sığınmacılar o bölgelere nakledilmelidir." dedi.

İYİ Parti Kahramanmaraş İl Başkanlığ tarafından parti binası önünde yapılan "Suriyeli Mülteci Sorunu ve Çözüm Önerilerimiz" konulu basın açıklamaında  şunlar ifade edildi:

"Suriye sorununun adımları yıllar öncesinden atılmıştır."

Bundan yıllar önce ABD Dış İşleri Bakanı Condoleezza Rice on yıl sonra Orta Doğu'da bütün ülkelerin sınırlarının değişeceğini söyleyerek bugün bölgemizde gelişen olayları haber vermişti. Üstelik o dönemden kısa süre önce Irak ve İran, kazananın olmadığı; ancak bütün bir müslüman aleminin kaybettiği anlamsız bir savaşa zorlanmışlar ve daha sonra Irak nükleer silah ürettiği bahanesiyle ABD tarafından işgal edilmişti. Kerkük ve Musul Türkmenleri başta olmak üzere tüm bölge halkı büyük acılar yaşamışlardı. Bu savaşın neticesinde bir milyon kadın tecavüze uğramış, binlerce insan ülkemize sığınmış, Saddam idam edilmiş ve bu topraklardan huzur bir daha hiç dönmemek üzere çekip gitmişti. Bu, İsrail'in bölgedeki hükümranlığı için atılmış önemli adımlardan biriydi.

"Arap Baharı kardeşlik ve birlik bağlarını bozmuştur."

Daha sonra ise "Arap Baharı" adı altında bölgeye demokrasi getirilmesi bahanesiyle Tunus, Libya ve Mısır karıştırıldı. Bu ülkelerin vatandaşları arasındaki kardeşlik ve birlik bağları bir daha hiçbir zaman tamir edilemeyecek şekilde bozuldu. Darbelerin ve ayaklanmaların birbirini izlediği bu dönemlerde milyonlarca insan yurdunu terk etmek zorunda kaldı ve milyonlarca aile parçalandı.

"Suriye sorunu Türkmenlerin de sorunu olmuştur."

Bu süreci Suriye'deki olaylar izledi. "Esad", "Esed" oldu. Stratejik derinlik sevdalıları, Suriye sınırımızdaki mayınları toplatıp o bölgede tarım yapmaya karar verdi. O zaman henüz Ergenekon kumpasına yenik düşmemiş olan ordumuz tavır koyarak bu aymazlığın sadece o bölgenin İsrail'e peşkeş çekilmesi kısmına engel olabildiler. Mayınlar temizlendi, sınır illerimize çadır kentler kuruldu. Bu sırada ise IŞİD adı verilen terör örgütü ortaya çıktı. IŞİD adı verilen bu terör örgütü, bölgede şiddetli eylemler yapmaya başladı. O bölgede yer alan Türkmenler, bu şiddet eylemlerinin ve savaşın tam ortasında kaldılar. Süleyman Şah Türbesi, bu olaylar neticesinde büyük bir başarıymış gibi gezdirilmeye başlandı.

"Evlerini terk eden Suriyelilerin büyük çoğunluğu Türkiye'ye geldi."

IŞİD'in de bölgeyi bir kaos ortamına çevirmesiyle birlikte Suriyeliler evlerini ve vatanlarını terk etmeye başladılar. Vatanını terk eden Suriyeliler'in bir kısmı Lübnan tarafına giderken büyük bir çoğunluğu Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya yol almaya başladı. Böylece bölge halkı bölgeden temizlenmişti. Temizlenmiş bölgede ise bir PKK-PYD devleti kurulmasının ilk adımları atılmış oldu.

"Resmi rakamlara göre ülkemizde 3.8 milyon Suriyeli sığınmacı yaşamaktadır."

Mevcut iktidar tarafından "ensar ve muhacir kardeşliği" adı altında ülkeye milyonlarca Suriyeli yerleştirildi. Resmi rakamlara göre ülkemizde 3.8 milyon Suriyeli yaşamaktadır. Bu resmi rakamlara vatandaşlığa geçirilmiş olanlar, sınırdan hangi denetimlerden geçerek girdikleri belli olmayanlar ve her geçen gün artan nüfus dahil değildir. Türkiye Cumhuriyeti, demografik anlamda Suriyelileşmektedir. Bugün Kilis'te yaşayan Suriyeli nüfus, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı nüfusunu geçmiş durumdadır. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti'nin demografik yapısını hızla bozmaktadır. ABD, AB, Sorosçu vakıflar ve hatta sosyal yardımlara karşı çıkmasıyla bilinen IMF neden Suriyelilerin ısrarla Türkiye'de kalmasını istemektedir? Mevcut Suriyelilerin büyük çoğunluğunun Suriye'nin kuzeyinden gelmesinin ve o bölgeyi PKK-PYD için boşaltmış olmasının bunda etkisi nedir? Biz İYİ Parti olarak bu tuzağı bozacağız.

"Türkiye Cumhuriyeti artık Suriyeliler için de bir umut olmaktan çıkmıştır. Denizlerimiz bir sığınmacı mezarlığı haline gelmiştir."

Suriyeli sığınmacı sorunu sadece demografik bir sorun değildir. Sınırdan hangi denetimden geçerek alındığı belli olmayan ve ülkemize entegre olamamış milyonlarca Suriyeli sığınmacının kayıt dışı işsizlikte, çocuk yaşta evlilikte, fuhuşta, ucuz iş gücünde, mahallelerde oluşan illegal yapılanmalarda, çeteleşmede ve daha birçok çeşit suç işleme oranlarında da etkisi olduğu çok net bir gerçektir. Şehrimizde Suriyeliler tarafından açılan iş yerlerinin yerel esnafta oluşturduğu huzursuzluk da göz önünde bulundurulmalıdır. Bununla birlikte bu sığınmacılara sağlanan yardımlar hakkında kamuoyunda oluşan dezenformasyonlar da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vicdanlarını rahatsız etmektedir. Ortada birçok bilgi kirliliği bulunmaktadır ve yetkililerden bu konularda sağlıklı bir açıklama alınmamıştır. Ayrıca bulundukları kamplardaki kötü koşullar nedeniyle kamplarını terk edip sokaklarda yaşamaya başlayan sığınmacılar için de Türkiye Cumhuriyeti artık bir umut olmaktan çıkmıştır. İnsan kaçakçılarının ağına düşen Suriyeli sığınmacılar Türkiye'den kaçmaya çalışırken bindikleri botların batmasıyla denizlerimizde can vermektedirler. Bugün denizlerimiz bir sığınmacı mezarlığı halini almıştır. Bu durumun Suriyeli sığınmacılar açısından da bir sorun yarattığı açıktır ve bu konuda acilen önlem alınmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti yardım eli uzatan bir devlet konumundan çıkmış durumdadır.

"Türkiye Cumhuriyeti dahili olmadığı bir savaşın bedelini ödüyor."

Türkiye Cumhuriyeti bugün dahili olmadığı bir savaşın bedelini ödemektedir ve bu durum yıllarca sürecek bir krize gebe olmak üzeredir. Stratejik derinlik uzmanları bugün kucağımıza bir ateş topu bırakmışlardır. Hükümet yetkilileri Suriyeli sığınmacılar için 30 milyar dolardan fazla harcadığını söylemişlerdir. 30 milyar dolar ile yeni bir Suriye bile inşa edilebilirdi. İYİ Parti olarak biz, Suriyeli sığınmacıların vatanlarına dönmelerinden yanayız. Her bayramda ülkesine akrabalarını ziyarete giden ve tatillerini yaptıktan sonra geri Türkiye'ye dönen sığınmacıları yine bir bayram havasında ülkelerine uğurlamak istiyoruz. Suriyeli sığınmacıların rahat bir yaşamı artık kendi öz vatanlarında kurmalarını istiyoruz. Birliğini ve bütünlüğünü sağlamış olan güçlü bir Suriye, Türkiye için de büyük bir avantaj olacaktır.

"2017 yılı sayılarına göre Kanada'da 52 bin, ABD'de 21 bin Suriyeli sığınmacı yaşarken Türkiye'de bu sayı 3 milyonu geçmiştir. Bu konuda İYİ Parti olarak meclise önergemizi sunduk."

Bu noktada İYİ Parti olarak ülkemizdeki Suriyeli göçmenlerin sayısının tespit edilerek bu kişilerin kayıt altına alınması ile bu göçmenlerin neden olduğu sorunların incelenerek bu sorunların çözümü ve ülkelerine dönüşleri için yapılması gerekenlerin saptanması amacıyla bir meclis araştırması açılmasına ilişkin önergemiz halen meclis gündeminde yer almaktadır. Mevcut iktidar, 3.8 milyon insanı ülkede ağırlamayı bir başarı hikayesi olarak gösterse de buna katılmak mümkün değildir. 2017 yılı sayılarına göre tüm Avrupa ülkelerinde toplam 1 milyon Suriyeli sığınmacı barınmaktadır. Ayrıca Kanada'da 52 bin, ABD'de ise 21 bin Suriyeli sığınmacı bulunmaktadır. Olması gereken ise budur. 3.8 milyon insanın bir ülkenin kültürüne ve adetlerine uyum sağlaması mümkün değildir. Bu sorun sadece içinde bulunduğumuz zamanın sorunu değildir; yıllarca sürecek bir sorun haline dönüşecektir.

"Suriye'de yaşanabilir bölgeler tespit edilip Suriyeli sığınmacılar o bölgelere nakledilmelidir."

Değerli basın mensupları ve sevgili vatandaşlar, biz İYİ Parti olarak sadece günümüzü değil geleceğimizi de bağlayan bu sorunun bir an önce çözülmesi için gayret ediyoruz. Suriye'nin yaşanabilir bölgelerinin tespit edilip Suriyeli sığınmacıların o bölgelere ulaştırılması için çalışmalar başlatılmasını talep ediyoruz.

Yorumlar (8)
sade vatandaş 1 yıl önce
sen ABD ye Avrupa'ya gidebiliyormusun tabiki hayır. Elin arabini ulkene neden alıyorsun yol geçen hanı mı burası, birde vatandaşlık verip benle aynı değeri vereceksin, hastaneler kurumlar Suriyelilerden geçilmiyor, neymiş 40 milyar dolar harcanmış, benim fakirime vatandaşıma harca madem o kadar paran var, Herşeyin bir oluru var, bu adamları ülkeye almak vatana ihanettir. Boş laflara gerek yok, laf ebeligine.
furkan 1 yıl önce
Tehlikeyi sadece iyi parti görüyor...Diğerleride uyanmasa gelecek çok kötü görünüyor
ALİ YILDIRIM 1 yıl önce
güzel bir çözüm ama akpliler kabul etmez
TC'li 1 yıl önce
nihayet bu konuda mantıklı bir öneri geldi.
Necmeddin 1 yıl önce
Adam haklı
edeee46 1 yıl önce
bravo sizlere çok düşündünüzmü bu çözümü:D
mustafa 1 yıl önce
senin önerin nedir verilen onca sosyal kültürel ve ekonomik zarar için?
yavuz 1 yıl önce
siz önce niçin pkk ile ittifak yaptınız onun hesabını verin fetö kalıntıları öteki meseleye gelince siz meraklanmayın devletimiz gerekeni layıkıyla yapıyor
11°
açık
Namaz Vakti 25 Şubat 2020
İmsak 05:42
Güneş 07:02
Öğle 12:50
İkindi 15:58
Akşam 18:29
Yatsı 19:44
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 23 46
2. Trabzonspor 22 45
3. Galatasaray 23 45
4. Sivasspor 23 45
5. Alanyaspor 23 39
6. Fenerbahçe 23 38
7. Beşiktaş 23 37
8. Göztepe 22 34
9. Gaziantep FK 23 31
10. Gençlerbirliği 23 27
11. Antalyaspor 23 25
12. Malatyaspor 22 24
13. Denizlispor 23 24
14. Çaykur Rizespor 22 24
15. Konyaspor 23 21
16. Ankaragücü 23 20
17. Kasımpaşa 23 19
18. Kayserispor 23 16
Takımlar O P
1. Hatayspor 23 45
2. Erzurum BB 23 42
3. Bursaspor 23 39
4. Adana Demirspor 23 37
5. Altay 23 34
6. Fatih Karagümrük 23 34
7. Keçiörengücü 23 32
8. Ümraniye 23 32
9. Akhisar Bld.Spor 23 32
10. Menemen Belediyespor 23 32
11. Balıkesirspor 23 31
12. Giresunspor 22 28
13. İstanbulspor 22 27
14. Altınordu 23 24
15. Osmanlıspor 23 21
16. Adanaspor 23 18
17. Boluspor 23 17
18. Eskişehirspor 23 16
Takımlar O P
1. Liverpool 27 79
2. Man City 27 57
3. Leicester City 27 50
4. Chelsea 27 44
5. M. United 27 41
6. Tottenham 27 40
7. Sheffield United 27 40
8. Wolverhampton 27 39
9. Arsenal 27 37
10. Burnley 27 37
11. Everton 27 36
12. Southampton 27 34
13. Crystal Palace 27 33
14. Newcastle 27 31
15. Brighton 27 28
16. Bournemouth 27 26
17. Aston Villa 27 25
18. West Ham 27 24
19. Watford 27 24
20. Norwich City 27 18
Takımlar O P
1. Barcelona 25 55
2. Real Madrid 25 53
3. Atletico Madrid 25 43
4. Sevilla 25 43
5. Getafe 25 42
6. Real Sociedad 24 40
7. Villarreal 25 38
8. Valencia 25 38
9. Granada 25 36
10. Levante 25 32
11. Athletic Bilbao 25 31
12. Osasuna 25 31
13. Real Betis 25 30
14. Deportivo Alaves 25 30
15. Real Valladolid 25 29
16. Eibar 24 24
17. Celta de Vigo 25 24
18. Mallorca 25 22
19. Leganés 25 19
20. Espanyol 25 19