Çerkes Hakları İnsiyatifi HDP'den özür diledi!

Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nün 150. Yıldönümü eylemine destek amacıyla gelen HDP'lilerin protesto edilmesine Çerkes Hakları İnisiyatifi tepki gösterdi.

Çerkes Hakları İnsiyatifi HDP'den özür diledi!

Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nün 150. Yıldönümü eylemine destek amacıyla gelen HDP'lilerin protesto edilmesine Çerkes Hakları İnisiyatifi tepki gösterdi.

23 Mayıs 2014 Cuma 06:36
Çerkes Hakları İnsiyatifi HDP'den özür diledi!
banner208
Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nün 150. Yıldönümü eylemine destek amacıyla gelen HDP'lilerin protesto edilmesine tepki gösteren Çerkesler “halkların kardeş olduğuna ve ezen güçler karşısında dayanışma içinde olması gerektiğine olan inancımızı deklare ederek, HDP'li misafirlerimize bu acılı günümüzde yanımızda oldukları için teşekkür ediyor, kontrolümüz dışında gelişen tüm olumsuzluklar için kendilerinden kamuoyu önünde açıkça özür diliyoruz” dediler.

Çerkes Hakları İnisiyatifi, Çerkes-Fed tarafından düzenlenen 21 Mayıs programına katılan HDP heyetine gösterilen tepkiyle ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Soykırım ve Sürgünün 150. Yılı olan 21 Mayıs 2014 tarihinde Rusya Federasyonu Konsolosluğu önünde yapılacak protesto ve basın açıklaması için Galatasaray lisesi önünde toplanılmıştır.

Bir grup HDP üyesi de Çerkeslerin acısını paylaşmak ve desteklerini deklare etmek üzere 5-6 adet HDP flamasıyla İstanbul İl Başkanı Şamil Altan önderliğinde toplanma mahalline gelmişlerdir.

Bir müddet sonra bazı katılımcıların HDP'li grubun flamalarıyla katılmalarından rahatsızlığını beyan etmesi üzerine Çerkes-Fed Başkanı Nusret Baş partili grupla konuşmuş, parti flamalarını kaldırmalarını, Çerkesya bayraklarını taşımalarını rica etmiştir.

Parti yetkilileri de kendilerinin bu şekilde katılacaklarının bilinerek davet edildiklerini, niyetlerinin sadece “Çerkeslerin tarihi acısını paylaşmak” olduğunu, bunu da siyasi kimlikleri bilinerek yapmaktan yana olduklarını söyleyerek duruşlarını muhafaza etmişler; fakat rahatsızlık gösterenleri dikkate alarak yürüyüş koluna iştirak etmeyeceklerini söylemişlerdir.

Bu sırada gruba bir takım kişilerce provokatif sataşmalarda bulunulmuş, hakaretler edilmiştir.

Yürüyüş kolu harekete geçerken de küçük bir grup HDP aleyhinde sloganlar atmış; HDP'li grup da karşılık olarak kardeşlik ve dayanışma ifade eden sloganlar atmıştır.

Çerkes Kültüründe fikir ayrılığı bir tarafa, kanlı düşmanın dahi olsa yanına gelen misafire saygı göstermek, onun onur ve haysiyetini her şartta korumak esas olduğu halde, tarihi acımıza ortak olmak için gelen bu iyi niyetli insanlara provokatör olduğunu düşündüğümüz bazı kişilerin tahriki ve onlara alet olan bir kısım soydaşlarımızın gösterdiği tepki ve yaptıkları hakaretler bizleri utandırmış, yüreklerimizi yaralamıştır.

Biz Çerkes Hakları İnisiyatifi olarak Türkiye'de 80 yıl egemen olan ırkçı zihniyetin ürünü tüm ayrıştırma politikalarını reddediyor,

Hangi gerekçeyle olursa olsun hiçbir halkın veya kültürün ötelenmesini kabul etmiyor, bütün halkların ve kültürlerin eşit olduklarını kabul ediyoruz.

Bu bağlamda, halkların kardeş olduğuna ve ezen güçler karşısında dayanışma içinde olması gerektiğine olan inancımızı deklare ederek, HDP'li misafirlerimize bu acılı günümüzde yanımızda oldukları için teşekkür ediyor, kontrolümüz dışında gelişen tüm olumsuzluklar için kendilerinden kamuoyu önünde açıkça özür diliyoruz.”

“ÇERKES KİMLİĞİNE YABANCILAŞMANIN TİPİK BİR ÖRNEĞİ”

Ayrıca Çerkes yayın organlarından Jıneps Gazetesi'nin Yayın Kurulu da şu açıklamayı yaptı:

“Çerkes Soykırımı ve Sürgünü”nü anmak ve Rusya'yı protesto etmek üzere 21 Mayıs günü Taksim'de düzenlenen eyleme destek veren HDP grubuna yönelik çirkin tavır kabul edilemez.

Çarlık Rusyasına karşı yüzyıl süren bağımsızlık savaşı veren ve farklı etnik gruplarla eşit ve özgür olarak yönetilen Çerkesya'dan bize kadar ulaşan kültürle asla bağdaşmayan bu tavır, Çerkes kimliğine yabancılaşmanın tipik bir örneğidir. Sonuçta kimliğe zarar veren bir tavırdır.

Çerkes kültürüne ve kimlik bilincine sahip ve asimilasyona direnen Çerkesler, 19. yüzyılda yaşadıkları soykırım ve sürgüne dair adalet arayışını sürdürürken aynı zamanda Türkiye'de eşit ve özgür yaşam için mücadele ediyor. Çerkes kimliğini, dayatılmaya çalışılan “Tek Tip”çi düzenin hizmetine sokmamak bu mücadelenin bir parçasıdır.

“Acınızı paylaşmak için yanınızdayız” diyen HDP'nin Çerkes soykırım ve sürgününe gösterdiği duyarlılık için teşekkür ediyor, eşit ve özgür bir yaşam için dayanışmamızı sürdüreceğimizi bildiriyoruz.

Peki aslında Çerkesler ne düşünüyor?

Geçtiğimiz günlerde kanlı bölücü terör örgütü PKK kampından konuşan sözde bir Çerkes kadınının konuşturulması ve Çerks'lerin PKK'yı desteklediğinin açıklanmasının ardından HDP Zihniyeti siyasi partilerin ilk defa Çerkeslerle ilgili ardı ardına açıklamalarda bulunması ve tüm açıklamalarda Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kötülenmesi oynanan oyunu gözleri önüne sermiş ve bu oyun ÇERKESLER TARAFINDAN GÖRÜLMÜŞTÜR...  Çerkes Hakları İnsiyatifinin bu açıklaması Çerkesler tarafından asla kabul edilmeyecektir. 

Unutmayın!

Çerkesler misafirperverdir ama aynı zamanda basiret sahibidir. Çerkesler üzerinde kurulan bu kirli tezgahı görmek sadece çerkes halkının değil aynı zamanda Çerkes halkı adına faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarının da görevidir.

OYUNU GÖR.... Çerkeslerin geleceğini ateşe atma... Çerkes gençliğinin oyuna getirilmesine izin verme...


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
abzeh kadir payalan 2014-05-24 14:37:04

bu kadar basit konularla nasılda birlikteliğimiz bozuluyor,bizim konumuzla farklı konuları karıştırıyor ve birbirimize sarılacağımıza ayrıştırıyoruz,genlerimizde mi var acaba

Avatar
KÜRŞAT 46 2014-05-23 23:37:29

"Sussam gönlüm razı değil, söylesem tesiri yok"
Söylenenecek çok şey var ama...
Kısaca bu milletin ekmeğinin tuzu yok (!)

Avatar
Çerkes 2014-05-23 14:19:28

Çerkes hakları insiyatifi gitsin pkk hakları insiyatifi olsun. Çerkesleri temsil edemez artık. Hdpden de özür mözür dilemesin kimse, kafalarının kırılmadığına dua etsinler!!!!

Avatar
adıge mahmut 2014-05-23 10:19:29

Sorun dayanışma değil sorun yas günü dediğimiz 21 mayısı yasımıza ortak olmak için değil partilerinin ve ideolojilerinin propagandası olarak siyasi maksatla kullanmaları.
Siyasi simge bulundurmadan acılarımız paylaşılsaydı yaklaşımlarına samimi derdik ama samimiyetsizlikleri ve çerkezlere verdikleri üzüntüden hiç rahatsız değiller

banner215

banner122

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225