Çukurova Yapı Zirvesi başladı

Adana ve Mersin'de yapı sektörünün tüm taraflarını bir araya getiren 1. Çukurova Yapı Zirvesi başladı. Home&Office Consep Dergisi ve Öncül Sefa İletişim Hizmetleri işbirliği ile düzenlenen ve Adana ile Mersin’deki müteahhit, mimar, iç...

Çukurova Yapı Zirvesi başladı

Adana ve Mersin'de yapı sektörünün tüm taraflarını bir araya getiren 1. Çukurova Yapı Zirvesi başladı. Home&Office Consep Dergisi ve Öncül Sefa İletişim Hizmetleri işbirliği ile düzenlenen ve Adana ile Mersin’deki müteahhit, mimar, iç...

18 Şubat 2015 Çarşamba 12:07
Çukurova Yapı Zirvesi başladı
Adana ve Mersin'de yapı sektörünün tüm taraflarını bir araya getiren 1. Çukurova Yapı Zirvesi başladı.
Home&Office Consep Dergisi ve Öncül Sefa İletişim Hizmetleri işbirliği ile düzenlenen ve Adana ile Mersin’deki müteahhit, mimar, iç mimar, yapı malzemesi üreticileri-satıcıları ile yapı sektörünün profesyonellerinin yerel yöneticiler ve sektör temsilcilerinin bir araya geldiği zirve, Sheraton Otel’de başladı.

Çok sayıda davetlinin katıldığı programın açılışında konuşan Home&Office Concept Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Öncül, Çukurova Yapı Zirvesi ile Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş ile büyük bir metropol oluşturan bölgede yapı sektörüne, ekonomisine mütevazı da olsa bir katkı sağlamak istediklerini belirtti. Çukurova'nın sahip olduğu potansiyel ile yapı sektörünün ve beraberindeki 50'ye yakın sektörün geleceği için umut vaat ettiğinin altını çizen Öncül, “Sektörde yaşanan bu hızlı değişim ve gelişim, çoğu ile ilk kez karşılaştığımız birçok yeni sorunu da beraberinde getirmektedir. Genel hatlarıyla mimari, yapı teknolojileri ve malzemeleri, finans, pazarlama, çevre, kentleşme, sosyal ve kültürel altyapı gibi konularda dünya ölçeğinde çok hızlı gelişim ve değişimler yaşanmaktadır. Bu değişim ve gelişimin yakından izlenmemesi durumunda, çok uzak olmayan bir gelecekte çözümü zorlaşan sorunlarla karşı karşıya kalacağımız aşikârdır. Yapı sektörünün tüm taraflarını, kentlerin ve insanların bugününü olduğu kadar yarınını da yakından ilgilendiren bu gelişmeleri yakından izlenmeden, mevcut sorunlara gerçekçi ve işlevsel çözümler aranmadan yapı sektörünün sağlıklı bir büyüme ve gelişme göstermesi zor olacaktır.” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre inşaat sektörünün tüm olumsuzluklara karşın 2013 yılını yüzde 10,9 büyüyerek kapadığını hatırlatan Öncül, “2014 yılında ise, yurt içinde ve çevremizde yaşanan karışıklıkların büyümeyi olumsuz yönde etkileyecek olmasına karşın, inşaat sektöründe genel ekonomik büyümenin üzerinde bir büyüme bekleniyor. İnşaat sektöründeki gelişmelerin ve hangi oranda olursa olsun yaşanacak büyümenin bölgemize olan yansımaları sektörün tüm taraflarını doğrudan etkileyecektir. Merkezi ve yerel yönetimlerin sektöre olan etkileri; kentsel dönüşümün sektöre getireceği dinamizm; özellikle son yıllarda artan lüks konut üretiminin sektördeki her alanda sağladığı çeşitlilik; daha düne kadar lüks olarak görülen sosyal donatı, teknolojik yenilik gibi birçok konunun artık orta ve hatta alt segment konutlara kadar inmiş olmasının müşteri profili ve satın alma süreçlerine olan etkileri; çevre, yeşil binalar, enerji verimliliği gibi konular, konut üretimine farklı açılardan bakma zorunluluğunu getirmektedir.” ifadelerini kullandı.

Çukurova Yapı Zirvesi’nde tüm taraflarıyla sektörün bugününü ve yarınını konuşacaklarını dile getiren Öncül, “Birkaç yıl önce, Kanada’nın Voncouver kentinin dünyanın en yaşanabilir kenti seçildiğini okuduk, izledik. ‘Dünyanın en yaşanabilir kenti ne demek acaba?’ diye düşündük. ‘Dünyanın en yaşanabilir kenti olmak için kenti yönetenlerin, o kentin vatandaşlarının ne yapması gerekiyor acaba?’ dedik. Dünyanın en yaşanabilir kenti olmanın, o kente, kent sakinlerine neler kazandırdığını, hayatlarını nasıl değiştirdiğini merak ettik. O kenti de, o kentte yaşayanları da kıskandık. Dünyanın en yaşanabilir kenti Vancouver’da imzası olan mimar Sidney Rasekh bu kürsüden, o imrendiğimiz, hayran olduğumuz, hatta kıskandığımız kenti anlatacak bizlere. Kim bilir, belki bugün, belki de bu saatlerde Adana, Mersin dünyanın en yaşanabilir kenti olma yolunda önemli bir adım atıyor? Belki de birkaç sene sonra bugünleri düşünüp, ‘İnanmıştık, biliyorduk, emindik’ deyip, dünyanın en yaşanabilir kentinin vatandaşı olmanın mutluluğunu, gururunu yaşayacağız. Bu hayal gerçekleşebilir mi? Tabi ki olabilir. Ama bunun için harekete geçmek gerekiyor. 1. Çukurova Yapı Zirvesi’nin bu harekete mütevazı da olsa bir katkı yapmasını diliyoruz.” şeklinde konuştu.

Mustafa Öncül'ün ardından Voncouver kentinin mimarisinde büyük emeği olan mimar Sidney Rasekh bir sunum yaptı.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126