Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hesap verebilirliğinin güçlendirilmesi büyük önem taşıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adli Yıl Açılışı münasebetiyle bir mesaj yayımladı. “Adalet sistemimizin şeffaflaştırılması ve hesap verebilirliğinin güçlendirilmesi büyük önem taşıyor” diyen Erdoğan, “Hukukun her türlü...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hesap verebilirliğinin güçlendirilmesi büyük önem taşıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adli Yıl Açılışı münasebetiyle bir mesaj yayımladı. “Adalet sistemimizin şeffaflaştırılması ve hesap verebilirliğinin güçlendirilmesi büyük önem taşıyor” diyen Erdoğan, “Hukukun her türlü...

01 Eylül 2015 Salı 13:58
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hesap verebilirliğinin güçlendirilmesi büyük önem taşıyor
banner208
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adli Yıl Açılışı münasebetiyle bir mesaj yayımladı. “Adalet sistemimizin şeffaflaştırılması ve hesap verebilirliğinin güçlendirilmesi büyük önem taşıyor” diyen Erdoğan, “Hukukun her türlü şaibeden uzak bir kurum olarak işlemesi şarttır” ifadesini kullandı.

'HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN, KARDEŞLİĞİN, TOPLUMSAL BARIŞIN VE HUZURUN EN GÜÇLÜ TEMİNATI ADALETTİR'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adli Yıl Açılışı münasebetiyle yayımladığı mesaj şu şekilde: “Türkiye Cumhuriyeti, yasama, yürütme ve yargı organları üzerine bina edilen devlet yapısıyla, 2023 hedefleri doğrultusunda, kararlı adımlarla ilerliyor. Hâkimleri, savcıları, avukatları ve diğer çalışanlarıyla yargı organı, devletimizin temel kurumlarından biri olarak hayati bir görev ifa etmektedir. Hak ve özgürlüklerin, kardeşliğin, toplumsal barışın ve huzurun en güçlü teminatı adalettir. Adalet olmadan kalkınmanın gerçekleştirilebilmesi, demokratikleşme olmadan da hukuk devleti ilkesinin yaşatılabilmesi mümkün değildir. Hukuk ve adalet alanında yapılan yatırımları, huzura, sosyal barışa ve ülkemizin aydınlık geleceğine yapılan yatırımlar olarak görüyoruz.

TÜRKİYE’NİN, HUKUKUN EKSİKSİZ TECELLİSİYLE DÜNYANIN ÖRNEK ALDIĞI BİR ÜLKE OLMA YOLUNDA İLERLEYECEĞİNE İNANIYORUM

Bu anlayışla, bilhassa son 12 yılda, hukuk devleti ilkesinin güçlenmesi ve demokrasimizin gelişmesi için tarihi önemde reformları hayata geçirmenin yanında, adalet teşkilatımızın fiziki altyapısını da iyileştirdik. Daha önce son derece yetersiz şartlarda, bodrumlarda, merdiven altlarında hizmet vermeye çalışan adalet kurumlarımız, artık ülkemizin her yerinde son derece modern imkânlarla faaliyetlerini sürdürmektedir. Reformlar devam ettikçe, adalet sistemimizin işleyişi güçlendikçe Türkiye’nin, hukukun eksiksiz tecellisiyle dünyanın örnek aldığı bir ülke olma yolunda ilerleyeceğine inanıyorum. Hukuk devleti ilkesinin yaşatılabilmesinin, adil bir yargı sisteminin varlığı ve işleyişiyle mümkün olduğu açıktır.

‘ADALET SİSTEMİMİZİN ŞEFFAFLAŞTIRILMASI VE HESAP VEREBİLİRLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR’

Adalet sistemi, hukukun üstünlüğü ve tarafsızlık ilkesine bağlı olarak çalıştığı sürece, toplumda yargı kurumlarına, dolayısıyla adalete olan güven de güçlenecektir. Bu bakımdan, adalet sistemimizin şeffaflaştırılması ve hesap verebilirliğinin güçlendirilmesi büyük önem taşıyor. Yargı bağımsızlığı, yargının diğer organlarla ilişkisine bağlıyken, yargının tarafsızlığı bizzat yargı mensubunun vicdanıyla ilgilidir. Üzülerek ifade etmeliyim ki, yargıya son dönemde en büyük zararı, yargıyı kendi tekeline almak isteyen bir takım gruplar vermiştir.

‘HUKUKUN HER TÜRLÜ ŞAİBEDEN UZAK BİR KURUM OLARAK İŞLEMESİ ŞARTTIR’

Adalet teşkilatı içinde hizipleşmelerin oluşması ve kimi yargı mensuplarının vicdanları yerine mensubu oldukları yapıların talimatları doğrultusunda karar vermeleri hepimizi üzmüştür. Hukukun her türlü olumsuz tartışmadan, her türlü şaibeden uzak, herkesin güvendiği ve gönül rahatlığıyla kendini teslim ettiği bir kurum olarak işlemesi şarttır. Tarihî ve kültürel olarak yüksek bir adalet duygusu taşıyan milletimizin, yargıyla ilgili beklentilerinin karşılanması ancak bu şekilde mümkün olacaktır.

‘EN BÜYÜK GÖREV ADALET SİSTEMİMİZE DÜŞMEKTEDİR’

Türkiye, demokrasiden, hukuktan, adaletten, özgürlüklerden asla feragat etmeden, kazanımlarında herhangi bir geri gidişe izin vermeden hedeflerine ulaşacaktır. Terör örgütlerini ve devlet içine sızmış paralel çeteleri maşa olarak kullanarak, iç ve dış siyaset-toplum mühendislikleriyle Türkiye’yi hedeflerinden uzaklaştırmak isteyenler, bir kez daha hüsrana uğrayacaktır. Bu konuda en büyük görev adalet sistemimize düşmektedir.

Bu düşüncelerle, 2015-2016 Adli Yılı’nın ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Yüksek mahkemelerimizin başkan ve üyeleri başta olmak üzere, adaletin tesisi için ülkenin her köşesinde fedakârca görev yapan hâkim, savcı ve avukatlarımız ile tüm yargı çalışanlarına görevlerinde başarılar diliyorum. Görevi başında şehit olan yargı mensuplarımızı rahmetle yâd ediyor, adalet sistemimiz için görev yapan herkese selam ve saygılarımı sunuyorum.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner215

banner122

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225