Danıştay'ın durdurduğu 2014-DGS Kılavuzu’nun bazı koşulları uygulama konuldu

ÖSYM Başkanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kararları doğrultusunda hazırlanan 2014-Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzunun, “Tablo-1’de Yer Alan Yükseköğretim Lisans Programlarının Koşul ve Açıklamaları” başlıklı kısmında yer...

Danıştay'ın durdurduğu 2014-DGS Kılavuzu’nun bazı koşulları uygulama konuldu

ÖSYM Başkanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kararları doğrultusunda hazırlanan 2014-Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzunun, “Tablo-1’de Yer Alan Yükseköğretim Lisans Programlarının Koşul ve Açıklamaları” başlıklı kısmında yer...

24 Haziran 2015 Çarşamba 16:25
Danıştay'ın durdurduğu 2014-DGS Kılavuzu’nun bazı koşulları uygulama konuldu
banner208
ÖSYM Başkanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kararları doğrultusunda hazırlanan 2014-Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzunun, “Tablo-1’de Yer Alan Yükseköğretim Lisans Programlarının Koşul ve Açıklamaları” başlıklı kısmında yer alan “Bk. 900” kod nolu açıklama ile “Tablo-1 Merkezi Yerleştirme ile Dikey Geçiş Yapılacak Yükseköğretim Lisans Programları” başlıklı kısmında yer alan 900 kod nolu koşulların iptaline ilişkin açılan davalarda verilen yürütmeyi durdurma ve iptal kararlarına açıklık getirdi.

Konuya ilişkin ÖSYM'den yapılan duyuruya göre, Danıştay’ın söz konusu kararları gereğince; YÖK Başkanlığı'nın 17.06.2015 tarihli yazısı ile konunun Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında incelendiği ve söz konusu yargı kararının aşağıda belirtildiği şekilde uygulanmasının uygun görüldüğü bildirildi.

Buna göre;
1) Adalet açık öğretim ön lisans programlarından mezun olarak 2014-DGS’de tercih yapma hakkı bulunan adaylar, 25-29 Haziran 2015 tarihleri arasında ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinde yer alan 2014-DGS Tercih–3 alanından TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak tercihlerini yapacaklar. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak. Tercih süresi uzatılmayacak .

2) 2014-DGS’de Kılavuzunda yer alan 900 koşulu koşullardan çıkarılmıştır. 900 koşulu bulunan program tablodan silinerek kontenjanı diğer programa aktarılmıştır. Tercih yapılacak program kodları, ÖSYM’nin internet sitesindenki ekli tabloda yer alıyor. Diğer koşullar ile yerleştirme kuralları, 2014-DGS yerleştirme işlemleri ile aynı olacak.

3) 2014-DGS yerleştirme işlemleri için tercih yapan veya herhangi bir tercih yapmayan Adalet açık öğretim ön lisans programlarından mezun adaylar istedikleri takdirde bu yerleştirme için tercih yapabilecek veya yapmış oldukları tercihlerini güncelleyebilecekler.

4) İlgili adaylardan 2014-DGS yerleştirme işlemlerinde bir programa yerleşenler de istedikleri takdirde tercihlerini güncelleyebilecekler.

5) Bu yerleştirmede tercih yapmayan, tercihini güncellemeyen veya bu yerleştirme için tercih yapma hakkı bulunmayan Adalet ön lisans programı mezunu diğer adayların (Adalet örgün programları mezunları) daha önce yapmış oldukları tercihleri, diğer program koduna eşleştirilerek yerleştirme işlemine alınacak.

6) Yerleştirme işleminde ise; adayların bu tercih süresi içinde yapmış oldukları tercihleri, bu tercih süresi içinde tercih yapmayan veya tercihlerini güncellemeyenler ile bu yerleştirme için tercih hakkı bulunmayan Adalet ön lisans programı mezunu diğer adayların (Adalet örgün programları mezunları), 2014-DGS yerleştirmelerine ilişkin yapmış oldukları önceki tercihleri işleme alınacak.

7) Yerleştirme işlemi, kılavuzda yer alan temel ilke ve kurallar doğrultusunda adayların tercihleri, programların kontenjan ve koşulları dikkate alınarak yapılacak.

8) Yerleştirme sonuçları, ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden duyurulacaktır. Yerleştirme sonuçları, sadece bu tercih süresi içinde tercih yapma hakkı bulunan adaylara açılacak.

9) 29 Ağustos 2014 tarihinde açıklanan 2014-DGS Yerleştirme Sonuçlarına göre herhangi bir programa yerleşememiş adaylardan yeni yapılacak yerleştirme işlemi sonucunda bir programa yerleşen adaylar ile 2014-DGS Yerleştirme Sonuçlarına göre yerleştiği programdan farklı bir programa yerleşen adaylar, yerleştirme sonucunu kabul ettiklerine dair yazılı beyanlarını yerleştirme sonuç belgesinde belirtilecek olan tarihe kadar ÖSYM’ye ulaştıracaklar. Belirtilen tarihe kadar yazılı beyanlarını ÖSYM’ye göndermeyen adaylar, yerleştirme sonucundan yararlanamayacaklar.

10) Önceki yerleştirmede bir programa yerleşen adaylardan, bu yerleştirmede yerleşsin veya yerleşmesin yerleştirildikleri ilk programda kalmak isteyenler, eğitim-öğretimlerine aynen devam edebilecekler.

11) Mahkeme kararının bir yürütmeyi durdurma kararı olması dolayısıyla ileri bir tarihte verilecek aksi/farklı yöndeki bir karara göre işlem yapılması halinde bu yerleştirme sonuçları, adaylar açısından bir kazanılmış hak kabul edilmeyecek. Böyle bir durumda önceki yerleştirmede bir programa yerleşen adayların hakları saklı tutulacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225