Demokrasi panelinde medya özgürlüğü masaya yatırılıyor

İstanbul Enstitüsü ve Pak Medya İş Sendikası’nın düzenlediği ‘Türkiye’de Basın Özgürlüğü ve Demokrasi’ konulu panelde, medyanın karşılaştığı sorunlar ve son süreçte yaşanan baskılar masaya yatırılıyor. Özgür medyanın...

Demokrasi panelinde medya özgürlüğü masaya yatırılıyor

İstanbul Enstitüsü ve Pak Medya İş Sendikası’nın düzenlediği ‘Türkiye’de Basın Özgürlüğü ve Demokrasi’ konulu panelde, medyanın karşılaştığı sorunlar ve son süreçte yaşanan baskılar masaya yatırılıyor. Özgür medyanın...

15 Ocak 2015 Perşembe 11:51
Demokrasi panelinde medya özgürlüğü masaya yatırılıyor
İstanbul Enstitüsü ve Pak Medya İş Sendikası’nın düzenlediği ‘Türkiye’de Basın Özgürlüğü ve Demokrasi’ konulu panelde, medyanın karşılaştığı sorunlar ve son süreçte yaşanan baskılar masaya yatırılıyor. Özgür medyanın çağdaş demokrasilerin vazgeçilmezi olduğunu kaydeden Pak Medya İş Sendikası Genel Başkanı İsmail Topçuoğlu, medyada giderek artan bir hak kaybı yaşandığını ve basına yönelik baskı ve tehditlerin demokrasiyi hedef aldığını söyledi.

Taksim Elite World Otel'de düzenlenen panele; Pak Medya İş Sendikası Genel Başkanı Topçuoğlu, Özgürlük ve Demokrasi Platformu Başkanı Vedat Öztürk, Gazeteciler Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil, Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, Cumhuriyet gazetesi yazarı Aydın Engin, gazeteci Suna Vidinli, Yeni Asya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kazım Güleçyüz, Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Ayhan Aktar, Euro News'ten Bora Bayraktar, Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü Abdülhamit Bilici, Zaman gazetesi yazarları Mümtaz'er Türköne, Şahin Alpay, Bugün TV Genel Yayın Yönetmeni Tarık Toros, İstanbul Enstitüsü Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Savaş Genç ve siyasetçi Ufuk Uras ve çok sayıda davetli katılıyor.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Pak Medya İş Sendikası Genel Başkanı Topçuoğlu, basın emekçilerinin sorunlarını konuşmayı istediklerini ancak çok sayıda hak kaybı yaşandığını ve bunun sonucunda da medya varlığını ilgilendiren sorunlarla karşılaştıklarını anlattı. Giderek artan iktidar kaynaklı baskıların özgür medyayı tehdit eder hale geldiğini belirten Topçuoğlu, asıl tehdit altında olanın demokrasinin kendisi olduğunu ifade etti.

'ÖZGÜR MEDYA, ÇAĞDAŞ DEMOKRASİLERİN VAZGEÇİLMEZİDİR'

“Özgür ve çağdaş medyanın varlığı çağdaş demokrasilerin en belirgin örneği ve vazgeçilmezidir.” diyen Topçuoğlu, “Dolayısıyla özgür medyanın varlığını tehdit eden her türlü girişim, gelişme, dayatma ve baskılar aslında doğrudan demokrasiyi hedef almaktadır. Bu nedenle ülkemizde varlığı tehdit altında olan demokrasinin kendisidir. Perde gerisinde yapılan anlaşmalarla birileri medya sahibi yapılmıştır. Gerçekte kimin patron olduğu herkesin malumudur. Havuza dahil edilmeyen medya kuruluşları da ihmal edilmiş, onlar üzerinde de yoğun baskı ve kontrol mekanizmaları geliştirilmiş, ‘Alo Fatih’ hatları devreye sokulmuştur. Sadece bir yıl içinde iktidarın medya kuruluşları üzerindeki baskıları sonucu 2 binin üzerinde gazeteci işsiz kalmıştır. Onlar hem meslek onurları hem de kendi onurlarını iktidarın gadrine uğrama ve işsizlik pahasına korurken iktidar medyasında kimi gazeteciler üzerinden özel istihbarat ağları kurulmuş buradan iktidarı eleştiren gazetecilere, siyasetçilere kurumlara kara propaganda yayınları yapılmaya başlanmıştır. Bugün hepimiz dost sohbetlerinden biliyoruz ki havuz medyası dahil, iktidarın gönüllü neferi olanlar müstesna, basında çalışan çoğu gazeteci arkadaşımız kerhen yaptığı işten iğrenerek gazetecilik yapmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Özgürlük ve Demokrasi Platformu Başkanı Vedat Öztürk de, toplumun ciddi baskı altında olduğunu ve özgürlük-demokrasiden yoksun bırakıldığını söyledi. Kendilerinin de böyle bir sivil toplum girişimine imza attıklarında bu denli büyük bir teveccühle karşılaşmayı beklemediklerini belirtti. Öztürk, "Hakikaten toplumun duyarlılıkları çok ciddi artmış. Bunu temsilen bizler de geçen hafta bir programı Anayasa Mahkemesi önünde yapalım, hukuksuzluklara, medyaya karşı, diğer kuruluşlar vesilesiyle yapılan zulümlere son verilsin diye basın açıklaması yapalım istemiştik. Ancak bu haksızlıklar hukuksuzluklar yüzenden engellendi. Bunu sizler de görmüş oldunuz." dedi.

Gazeteciler Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil ise, "Şimdilerde farklılıkların zenginlik olduğu anlayışının temel olduğu düşüncede, farklılıklardaki kavgaları önleyelim derken şu anda farklılıkları barındıran zemin kendisi kaybolmakla karşı karşıya. Eskilerin tabiriyle artık fürüat kavgası yerine usulün mücadelesinin verilmesi gereken bir dönemdeyiz. Çünkü usul tehlikede, esas tehlikede. Dolayısıyla bu ülkede makuliyeti temsil eden usulün muhafazasına gönül verenlerin tabii ki zaten farklılıkların zenginliğine inananların detay ve küçük eksiklikleri görmeden yan yana omuz omuza vermesi gerektiği bir dönem, artık ihtiyaç olmanın ötesinde zaruret düzeyinde seyretmekte." şeklinde konuştu.

İstanbul Enstitüsü Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Savaş Genç de, demokraside çoğulculuk vurgusu yaptı. Basına Türkiye'de daha fazla önem ve sorumluluk atfedildiğini belirten Genç, "Çünkü bu ülkede özgür milletvekilleri yok. Gelişmiş demokrasilerde milletvekillerinin kim olacağına parti teşkilatları karar verir. Oraya girdiklerinde siyasi kariyerlerine devam edecekleri zaman liderlerinin iki dudaklarının arasına bakmazlar. Gelişmiş parlamenter demokrasilerde parlamenter denetimi yeterli bulmadıkları için, ki bu kadar güçlü parlamentoları vekilleri olduğu halde tamamına yakınında çift kameralı sistem vardır. Bir senatoları vardır, lordlar kamaraları vardır. Denetimi orada güçlü bir şekilde devam ettirebilmek için" ifadelerini kullandı.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner126