Demokratik Çerkes Hareketi'nden Şok İddia! Tanklarla tomalarla şehirlere girip çoluk çocuk demeden öldürüyorlar

Demokratik Çerkes Hareketi web sitesinde bu gün manşetten verilen haberde şok ifadelere yer verildi. "Biz Dün Soçhi, Suruç ve Ankara’ydık. Bugün Cizre’yiz!" başlığıyla verilen yazıda devletin güneydoğuda çoluk çocuk demeden öldürdüğü iddia edildi. Demokratik Çerkes Hareketinin bu iddialarına çerkeslerin ne cevap vereceği merak konusu.

Demokratik Çerkes Hareketi'nden Şok İddia! Tanklarla tomalarla şehirlere girip çoluk çocuk demeden öldürüyorlar

Demokratik Çerkes Hareketi web sitesinde bu gün manşetten verilen haberde şok ifadelere yer verildi. "Biz Dün Soçhi, Suruç ve Ankara’ydık. Bugün Cizre’yiz!" başlığıyla verilen yazıda devletin güneydoğuda çoluk çocuk demeden öldürdüğü iddia edildi. Demokratik Çerkes Hareketinin bu iddialarına çerkeslerin ne cevap vereceği merak konusu.

25 Aralık 2015 Cuma 08:29
Demokratik Çerkes Hareketi'nden Şok İddia! Tanklarla tomalarla şehirlere girip çoluk çocuk demeden öldürüyorlar
 Türkiye'ye bağlılıklarıyla ve terör olaylarından uzak durmasıyla bilinen Çerkesleri temsilen kurulan Demokratik Çerkes Hareketi web sitesinde bu gün yayınlanan ve manşetten verilen haberde çok ağır ifadelere yer verildi.

"Ne zaman televizyonda bir ‘Ortadoğu’ haberi geçse, alışılagelmiş çatışmaların, ölen çocukların, yüzyıllardır ezilen, sömürülen, katledilen insanların varolduğunu sıradan ve olağan bir şekilde anımsıyoruz. Peki ya bugün Cizre’de, Sur’da veya Nusaybin’de yaşananların Ortadoğu’dan ne farkı var?" cümleleriyle başlayan haberde son dönemde 44 çocuğun hayatını kaybettiği iddia edildi. 

Demokratik Çerkes Hareketi web sitesi olan demokratikcerkeshareketi.org'da yayınlanan yazıyı aynen yayınlıyoruz. İlgili haber imzasız olarak yyaınlandığı için Demokratik Çerkes Hareketi'nin görüşü olarak yayınlanmış kabul edilmektedir....


Biz Dün Soçhi, Suruç ve Ankara’ydık. Bugün Cizre’yiz!

Ne zaman televizyonda bir ‘Ortadoğu’ haberi geçse, alışılagelmiş çatışmaların, ölen çocukların, yüzyıllardır ezilen, sömürülen, katledilen insanların varolduğunu sıradan ve olağan bir şekilde anımsıyoruz. Peki ya bugün Cizre’de, Sur’da veya Nusaybin’de yaşananların Ortadoğu’dan ne farkı var?
Ne tarafta olursak olalım, toz bulutu kalktığında, ülkemizde de insanlığın tekrar tekrar ‘öldürüldüğünü’ görebiliyoruz. Evladının ölü bedenini taşıyan anaların gözyaşlarıyla sulanan topraklarımızın, Ortadoğu’daki kirli hesaplaşmanın bir parçası haline geldiğini de..  
“Savaş İstemiyoruz! Çocukları Öldürmenizi İstemiyoruz! Girişimi” raporunu açıkladı. Rapora göre, Temmuz-Kasım 2015 ayları arasında Diyarbakır, Şırnak, Ağrı, İstanbul, Mardin, Van, Ankara, Hakkâri ve Adana illerinde en küçüğü 35 günlük bebek olmak üzere en az 44 çocuk hayatını kaybetti. En az 52 çocuk da yaralandı. Çocukların ölüm ve yaralanma sebepleri ise şöyle: Operasyon, çatışma ve gösteriler sırasında, bomba veya sivil alanlarda bulunan mühimmatın patlaması, hastaneye götürülemediği için, sokağa çıkma yasağı sırasında parkta veya evinin önünde oynarken, eve isabet eden kurşun veya patlayıcı ile vurularak, polisten kaçarken düşerek, polis tarafından dövülerek..
Bölgede “hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması” için başlatılan operasyonlar kapsamında ilan edilen sokağa çıkma yasağı devam ederken, pek çok noktadan şiddetli patlama ve silah sesleri geliyor, ilçe merkezlerinden dumanlar yükseliyor. Sokak aralarındaki barikatlara tanklarla atış yapılırken, çatışmaların yoğunlaştığı mahallelerde oturanların evlerinin bodrum katlarına sığındığı biliniyor. Halk gıda ve temel ihtiyaç sıkıntısı yaşıyor, çok sayıda binanın hasar gördüğü belirtiliyor…
Bu yaşananların bütününe baktığımızda temelde aynı gerekçe var; bilinçli olarak yürütülen ‘’şiddet ve savaş siyaseti’’. 7 Haziran’dan beri çoğalarak, Suruç’da ve Ankara’da katlederek, katlettirerek devam eden ‘şiddet’; bugün Sur, Cizre ve Nusaybin’den besleniyor.
1 Kasım öncesi “huzur ve istikrarı” kendisiyle özdeşleştirerek oy isteyen iktidar, tüm ülkeyi belirsizliğe sürüklüyor. Davutoğlu’nun “sokak sokak, ev ev temizleme”, “süpürme” gibi tanımlarını, savaş medyası jelatinleyerek sunuyor. Tanklarla, tomalarla kentlere girerek çoluk çocuk demeden öldüren, tüm ülke 'ibret alsın' diye devletin "gücü"nü gösteren ve en küçük insani bir karşı duruşu bile “hainlikle” eşitleyen iktidar, herhangi bir uluslararası yaptırımla da karşılaşmıyor. Kürsülerde “vatan millet” nutku çekenler çocuklarına ‘çürük raporu’ alırken, yoksul ailelerin 20’li yaşlarda asker çocukları ardı ardına can veriyor.
İnsanlık sustukça, ölen her bir insan her gün basit bir rakama dönüşüyor!
Bizleri kaygılandıran diğer bir nokta ise, ‘devlet’ düzeyinde hakim olan, diline ve eylemine yansıyan bu şiddetin meşrulaşması ve halk bazında normalleşmesidir. Bu şiddetin savunuculuğunu yapmak, kardeşliğimize nefret bulaşmasına neden oluyor. Ayrışmak ne bir karış toprağı kurtaracak ne de barışı tayin edecektir. Barış ve demokrasi, tanklarla ve toplarla değil, ancak direnenlerin, ezilenlerin ‘kardeşliği’ ile gerçekleşebilir.
Sürgünün ve zulmün çocukları olarak, kandan beslenen siyaseti, çocuk katledebilen ve buna rahatlıkla gerekçe bulabilen anlayışı şiddetle kınıyoruz. Bütün ölen insanların ve ölen “insanlığın” ardından yapılan her ‘ışıltılı’ açıklama, hükümsüzdür. Halka yönelmiş silahlar susmadıkça, hiç bir gerekçeyi meşru saymayacak ve bu kan siyasetinin ortağı olmayacağız.
Biz dün Suruç ve Ankara’ydık. Bugün Cizre’yiz. Nusaybin ve Sur’uz! Bombalarla harap edilmiş bir okulun içinde, “kalemi kırılmış’’ bir çocuğun soğuk bedeniyiz. Bir annenin karnında vurulmuş bir bebeğiz.  
Daha önce Soçhi idik. Elbruz idik. O zaman da muktedirler istedi diye vurulmuştuk. Belki toprağın üstünde yatıyorduk yüzükoyun, belki gözleri yaşlı annemizin kolları arasındaydık. Yıkıcı etkisi hala sürmekte olan o sürgün yolunda bizi nasıl bırakırdı denize? Bizi göğsüne, bizsizliğin acısını da yüreğinin en derinine gömmüştü. Bugün Cizreli analar, babalar nereye gömecekler acılarını, korkularını, geleceklerini, hayallerini, çocuklarını? Duyun bu sesi duyun, bombalar yağıyor o şehre. Taranıyor evler makinelerle. Belki ‘Cizre olmayan’ her yerde umarsız yaşıyoruz. Oysa belki Çerkes, belki Kürt, belki Türk’üz ama hepimiz insanız. İnsanlığımız yitirilsin diye yapılan onca şeye rağmen yüreğinizde hissediniz bu acıyı. Bırakınız ‘bir karış vatan toprağı’ nidalarını, toprağın üstü insansızlaştırılırken. Ortak acıyı, Cizre için de hissedin. Bir arada kardeşçe yaşamın teminatı, işte o histir.
Yakışmıyor bize korkarak yaşamak. “Adigelik insanlıktır”, “Candan önce onur gelir” ifadelerini şiar edinen, vedalaşırken bile “Özgür kal” diyen onurlu Kuzey Kafkasya halklarının gençleri olarak, insana sesleniyoruz; artık ölmeyelim, insanlık ölmesin.. Bir arada kardeşçe ve eşitçe yaşamı savunmak zor da değil, suç da değil!.. 
Son sözü, Suruç katliamında can veren kardeşimiz Nartan’a bırakıyoruz:
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
türkoğlulu. 2015-12-26 20:41:21

bu yazıyı bir cerkez yazmaz.kadir of hariç.

Avatar
teröröst 2015-12-26 09:36:56

Bir Türk arkadaşımın bu haber altındaki yorumları gördükten sonraki yorumu:
"Ben bir Türk olarak bu Türk yalakalığına bayıldım doğrusu. O kimliksiz ve değersiz varlığınız varlığımıza armağan olsun. smile ifade simgesi "
Oldu ve güldü. Ama bu gülüşü tatlısu Çerkeslerine acıma kaynaklıydı...

Diyor bir dostum ;)

Avatar
Mustafa46 2015-12-26 07:07:16

Nedense açıklamada bir tane PKK eleştirisi yada HDP eleştirisi yok. Bunu yapan çerkeş değil ya PKK militanı yada rus hayranı bir takım hainler.

Avatar
Necmiye 2015-12-26 03:36:00

Ben bir Türk olarak bu Türk yalakalığına bayıldım doğrusu.:)

Avatar
ADİGE 2015-12-25 18:04:44

BU SAÇMALIKLARIN ÇERKES DİASPORASI İLE UZAKTAN YAKINDAN ALAKASI YOKTUR. BU TOPLULUK HİÇBİR ŞEKİLDE ÇERKESLERİ VE ÇERKESLERİN BU OLAY KARŞISINDAKİ GÖRÜŞÜNÜ YANSITMAMAKTADIR.ÇERKESLER HERZAMAN OLDUĞU GİBİ BU VATANIN VE MİLLETİN YANINDADIR VE BU MİLLETE KURŞUN SIKAN SOYSUZLARIN SAFINDA ASLA YERALMAZ. BU HABER VE AÇIKLAMALAR TAMAMEN ÇERKES HALKINA OLAN GÜVEN VE SEVGİYİ ZEDELEMEYE YÖNELİK ALGI OPERASYONUDUR. BU TÜR SAÇMALIKLARA İTİBAR ETMEYİNİZ. SAYGILAR

Avatar
Yaşar öz 2015-12-25 14:31:37

Devlet orada otoriteyi kaybederse sizin bizim halimiz ne olurdu.pkk ile mücadele yerine halkamı zarar veriliyor.onun içinmi şehrini evini terkedenlere dükkanını işini kaybedenlere nakit ve ayni yardım eden bunu kamu oyunda açıkça ilan eden hükümet yakıp yıkıyorsa
suçlamanız için belgeniz varsa kamu oyuyla paylaşımanız gerekir.çerkeslerin temsilen yazmanız doğru olmaz.kendi şahsınıza yazı yazmalısınız.

Avatar
Murat Yılmaz 2015-12-25 11:33:19

Bunlar çerkes falan değildir..Bunlar vatan hainidir.. Çerkesler kurutuluş savaşından başlayarak bu vatan için cephenin en ön safında yer almıştır ve bundan sonrada en ön safda yer almaya devam edecektir.Kendini bilmez üç beş kişinin çerkesler adına açıklama yapması alçaklıktır...

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126