Dersim 1938'de katledilenler için anma düzenlendi

Tunceli'de, 4 Mayıs 1938 tarihindeki askeri harekat sırasında öldürülen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu siviller için Hozat ilçesine bağlı Karabakır Köyü'nde anma töreni düzenlendi.Tören, 14 Nisan tarihinde mahkeme kararıyla...

Dersim 1938'de katledilenler için anma düzenlendi

Tunceli'de, 4 Mayıs 1938 tarihindeki askeri harekat sırasında öldürülen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu siviller için Hozat ilçesine bağlı Karabakır Köyü'nde anma töreni düzenlendi.Tören, 14 Nisan tarihinde mahkeme kararıyla...

04 Mayıs 2015 Pazartesi 18:30
Dersim 1938'de katledilenler için anma düzenlendi
Tunceli'de, 4 Mayıs 1938 tarihindeki askeri harekat sırasında öldürülen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu siviller için Hozat ilçesine bağlı Karabakır Köyü'nde anma töreni düzenlendi.

Tören, 14 Nisan tarihinde mahkeme kararıyla yapılan kazılarda 13 kişinin kafatası ile yüzlerce kemik parçası bulunan ve 24 kişinin yakılarak öldürüldüğü iddia edilen Hozat ilçesine bağlı Karabakır Köyü'nde gerçekleşti. Anma törenine, Tunceli Belediye Eş Başkanı Nurhayat Altun, HDP Tunceli milletvekili adayları Alican Önlü ve Edibe Şahin ile birçok sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcisi katıldı.

Karabakır Köyü'nde, o dönem öldürülen 'Canan' ile 'Baran' ailesinden 24 kişinin yakınlarının da bulunduğu anmada konuşan ailelerin avukatı Cihan Söylemez, 1938 askeri harekatını şu sözlerle anlattı: "78 yıl önce bugün, Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu'nca alınan ve tatbik edilen kararlar neticesinde, işlenen 'soykırım ve insanlığa karşı suçlar' nedeniyle, bu katliam noktasında toplanmış bulunmaktayız. 78 yıl önce Dersim Coğrafyası'nda uygulamaya konulan, Dersim'in etnik ve inançsal özgünlüğünü yok etmeye yönelik devlet politikaları neticesinde aynı zamanda bir halk değil, o halkın dili olan Zazaca, Kırmançki ve Kurmanci, Kırdaşki ve inançları olan 'Rae Haq/Riya Haq' yani Dersim Aleviliği de yok edilmeye çalışılmış ve günümüzde de bu politikalar kimi zaman doğrudan, kimi zaman da dolaylı olarak devam ettirilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kendilerine hüviyet cüzdanı verdiği, muhtarlık mühürleri verdiği yurttaşlarını bir gün içinde isyancı ilan etmiş ve 1937/1938 yılları boyunca devam eden silahsız ve savunmasız Dersimliler'e yönelik katliamlarda, zehirli gazlardan, savaş uçaklarına, yakarak öldürmekten, insanların başlarını sopalarla ezmeye, insan başlarını kesmeye, süngülerle bebekleri dahi öldürmeye kadar her türlü cani ve barbarca yöntemi kullanmıştır."

“DEVLET YARIM AĞIZ VE GAYRİ CİDDİYETLE ÖZÜR DİLEDİ”

Devletin yarım ağız ve gayri ciddiyetle özür dilediğini savunan Avukat Cihan Söylemez, şöyle devam etti: "Yakın zamanda Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı tarafından, Dersim katliamı ve sürgünleri ile ilgili yarım ağız ve gayri ciddiyetle özür dilenmişse de, bu özrü biz Dersimliler, samimiyetten uzak ve politik bir manevra olarak değerlendiriyor ve taleplerimizi bir kez daha yinelerken sormak istiyoruz; 14 ve 15 Nisan 2015 tarihlerinde, Dersim'deki yüzlerce toplu katliam noktalarından sadece biri olan, Bargini Köyü (Karabakır) Seke Sure Mezrası'nda mahkeme kararları sonucu yapılan kazı çalışmasında toprak altından ortaya çıkan; çocuklara, bebeklere, kadınlara ve yaşlılara ait kafatasları, iskeletlerin yanında bulunan dönemin ordu birliklerince kullanılmış boş mermi kovanları karşısında daha ne kadar, yüzleşmekten kaçınacaksınız? Dersimliler ne intikam istiyor, ne daha fazla gözyaşı. İstedikleri, devletten yazılı bir özür ve taziye mesajı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, Dersimli yurttaşlarına karşı 77-78 yıl önce işlenen insanlığa karşı suçlar nedeniyle bir taziye ve bir özür sorumluluğu vardır. Devlet, Dersimliler'in manevi acılarını hiçbir zaman dindiremez ama hiç değilse atacağı samimi ve diyalog içeren adımlarla azaltabilir."

“SÖZDE BURAYA MEDENİYET GETİRENLER O DÖNEM DERSİMLİLER'DEN MEDENİYET ÖĞRENMİŞTİR”

HDP Tunceli milletvekili adayı Edibe Şahin de devletin bölgede medeniyet adı altında soykırım yaptığı öne sürerek, "Dersim halkı tarih boyunca hep çağdaş ve yaşadığı çağın ilerisinde yaşamıştır. Alevi ve Kürt Dersim halkı, hiçbir zaman haksızlıklara boyun eğmemiş ve toplumun barışı ve inançsal özgürlükleri için mücadele etmiştir. Dersim'de Türk, Kürt, Alevi, Sünni herkes kardeşlik duygusuyla yaşarken, devlet bu kardeşliği askeri harekatla bir soykırım uygulayarak ortadan kaldırmak istemiştir. Sözde buraya medeniyet getirenler o dönem Dersimliler'den medeniyet öğrenmiştir. Dersim halkı her dönem medeni yaşamış ve demokrasi için mücadele vermiştir. Dersim harekatı sırasında katledilen halkımızın anısı önünde saygıyla eğiliyorum" dedi.

Çeşitli kurum ve dernekler adına yapılan konuşmalardan sonra Nisan ayında toplu mezarda 24 kişinin kemiklerinin çıkarıldığı alanda mum yakılıp niyaz dağıtıldı.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner126