”˜Devlet Kapısı'

Devlet dairelerinin, halk arasında ve halkın gözünde büyük bir saygınlığı ve önemli bir yeri vardır.

”˜Devlet Kapısı'

Devlet dairelerinin, halk arasında ve halkın gözünde büyük bir saygınlığı ve önemli bir yeri vardır.

13 Mayıs 2012 Pazar 23:45
”˜Devlet Kapısı'
banner208
Bu saygınlık ve önem- biraz da- buralarda hizmet etmek üzere, ücret karşılığı görevlendirilen -kimine göre ayrıcalıklı(!) kimine göre sıradan vatandaşların- devleti temsil ediyor olmalarından kaynaklanıyor. Tabi ki, asıl olan ve arzu edilen, devlet kapısı olarak da bilinegelen, buralardaki görevlilerin, görevini tam olarak yapması; halkın da gereken saygıyı göstermesi, değer ve önemi vermesidir. Fakat çoğunluk, devlete ait birim ve kurumların, işlevini tam olarak yerine getirememesinden, kısmen de olsa, çağa ayak uyduramamasından, laçkalığından, hantallığından vs. şikayetçi. İnsanların, hele hele devletin çarkındaki kesimin, zihniyet yapısı ve hizmet anlayışı; insanlığa hizmet ekseninden ne kadar uzaklaşırsa, insanların da devlet imkânlarından, dolayısıyla, devlet kurumlarından istifade etmesi o oranda zorlaşıyor. 30 yıl önce gittiğiniz herhangi bir resmi dairede gördüğünüz başıboşluğu, bugün gittiğinizde de rahatlıkla ”“maalesef- görebilirsiniz. Belki, sadece masaların üzerinde, daktiloların yerinde- birer klavye ve monitör göreceksiniz. Üzgünüm ki bunun dışındaki manzara aynı manzara; aynı başıbozukluk, düzensizlik, vurdumduymazlık, çalışanların menfaat beklentisi, rezalet vs. Birkaç sene önce, devletin en ciddi yüzünü aksettiren kurumlardan biri olan bir vergi dairesine gittiğimde; masadaki görevli(!) memurenin, başındaki işlem bekleyen insan kalabalığına aldırış etmeden, çaycısından kullanmayıp biriktirdiği şekerleri, teker teker sayıp çaycıya tekrar satmakla meşgul olduğunu gördüğümde, tabiri yerindeyse, ”˜sinir' olmuştum. Bireyselliğin ve egoizmin, insan ilişkilerinde, ön plana çıktığı günümüzde - vatandaş olarak- devlet dairelerinde iş yaptırmak ”“maalesef- oldukça zorlaşmış durumda. Orada, vatandaşın işini yapmak üzere, yine o vatandaşın verdiği vergiden maaş alan bazı görevliler, sanki asli görevi değilmiş gibi (görevini tam olarak yapanları tenzih ederim), iş yapmak için ilgili vatandaştan -utanmadan sıkılmadan- ekstra bir menfaat bekleyebiliyor. Bu yapılan, kokuşmuşluk değildir de nedir? İşin en kötüsü ve en ilginci ise, bazı yerlerde, aynı kurumdaki amirlerin, emrindeki memur ve hizmetlileri çalıştıramaması, bunlara iş yaptıramaması. Özellikle bazı okullardaki hizmetliler (kadrolular!), ellerini arkalarında bağlayıp ayın 15'ine kaç gün kaldığını düşünüp ortalarda sallanırken, paçalarını sıvayıp sınıflarını temizleyen öğretmenleri gördükçe, insanın diyebileceği tek şey kalıyor: --“Pes doğrusu”¦Yazıklar olsun.” Devletin memuru mu? Milletin hizmetkârı mı?
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali-veli 2012-06-07 23:45:41

sayın veli,
anlaşılan lafin ucu size dokundu!?
açık yüreklilikle söyleyebilirmisiniz devlet dairelerinde millete hizmet var diye?abartmıyorum %80 i yatış poziyonunda!
şuraya git bak,buraya git bak demeye gerekte yok,yarın sabah tüm dairelere girin 10 dakika göz gezdirin bakın memur arkadaşların çalımasına,vatandaşa ilgi lakaya(varsa tabi!)ha birde bakabilirseniz önlerindeki bilgisayarların monütörlerinede boynunuzu uzatıp göz atın,hangi diziyi izliyorlar yada hangi okey sitesindeler!çok ağır oldu belki yazdıklrım ama işin gerçeğide böyle acı neyazıkki.bu mileten ekmek yiyipte bu millete hizmet etmeyenlerin vay haline,bu dünyada olmasada (vermeselerde)diğer tarafta elbet alacağız hakkımızı.

Avatar
Ali efe 2012-06-02 22:08:21

Devlet kapısında en basit bir göreve atanan artık dokululmazlığını ilan etmiş olur. 3o yıl çalışmasınıda garanti eder. İşe gelir ,gelmez,geç gelir erken gider,izin alır almaz artık kalmış onun keyfine, Onun bileceği bir iş.Devlet kuruluşlarına bakın örneğin Sağlık Müdürlüğüne bağlı kuruluşlarda çalışan Hizmetli görevlilerine bir temizlik işi yaptıramazsınız.Bir masayı ,eşyayı yerinden kaldırtamazsınız. Hizmetli hemen işe karşı çıkar Abi, Taşoron işçisi var artık onlar bu işleri yapıyorlar.Peki senin görevin ne sen ne iş yaparsın ? diyen yok.Adamlar masa başlarında memur gibi oturtuluyorlar , Çünkü Hizmetlinin dayandığı bir Siyasi babası vardır herhalde ,yoksa bunu diyemez.Asgari ücretle alınan bu taşoron işçilerine Allah yardım etsin.Dairelerin tüm angarya yükü bunlarda en düşük ücretide bunlar alıyor. Yapılacak tek şey,Tüm Devlet dairelerini özelleştirmektir.Bu şekilde olan Daire amirleri Allah huzurunda adaletsiz davrandıklarından hesap vereceklerdir.

Avatar
veli 2012-05-31 18:25:02

sayın aydın, verdiğiniz örnekler biraz ağır olmuş.... Devlet kurumlarımız şimdi sizin dediğiniz kadar değiller Ancak yokta değil. sizin başınıza geldiğine göre. Kurumların adını burdan zikrederek değil ilgili kurumun müdür ve en üst amirlerine bunu ilk önce sorsanız yada düzeltilmesi talebiniz oldumu. siz bir basın mensubu olarak bu kişilere ulaşabilirsiniz değil mi? saygılar

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225