Diva-Sen'den imamlara rotasyona tepki

Diva-Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı Abdulbaki Karakurt, cami görevlilerine rotasyon uygulamasına karşı olduklarını belirterek, ''ben yaparım olur'' mantığını Diva-Sen olarak kabul etmediklerini söyledi.

Diva-Sen'den imamlara rotasyona tepki

Diva-Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı Abdulbaki Karakurt, cami görevlilerine rotasyon uygulamasına karşı olduklarını belirterek, ''ben yaparım olur'' mantığını Diva-Sen olarak kabul etmediklerini söyledi.

30 Eylül 2014 Salı 22:11
Diva-Sen'den imamlara rotasyona tepki
banner208
İl ve ilçe merkezinde görev yapan, hizmet eden, emeği geçmiş, hizmet yılı olarak, 15,20 yılın üzerinde görev yapmış olan arkadaşlarımızın, rotasyon diye 300 m. Veya 500 m. İlerideki başka bir camiye görevlendirmek suretiyle mağdur edilmeleri, kabul edilebilir bir husus olmadığını belirten  Diva-Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı  Abdulbaki Karakurt açıklamalarına şöyle devam etti:  
    
"Bir süredir kamuoyunu ve Diyanet Teşkilatını meşgul eden, cami görevlilerine rotasyon uygulaması, Diyanet iş kolundaki sendikaların çekinceleriyle ilgili hukuk mücadelesine ve yazılı itirazına rağmen, ''ben yaparım olur'' mantığı ile Konya'mızda ve diğer illerde uygulanmıştır. Adil olmayan bu uygulama, bu hizmeti veren din görevlilerini temsil eden sendikaların hiçbirinin görüşü alınmadan yapılmıştır. İstişareyi, idarede, birinci unsur olarak dikkate alması gereken bir kurumda,  istişare yapılmadan alınan bu karar, zorlama ve keyfi bir karardır. Uygulanan bu Rotasyon kararı, kuruma yıllarını vermiş, hizmet yılı en fazla olanlardan başlatılarak,  çalışma barışı ve hizmet verimliliğini bozacağı aşikârdır. Üzüntü duyduğumuz, Mersin'in Mut ilçesinde rotasyona tabi tutulup, psikolojik bunalım sonucu, intihara sebebiyet vermesi gibi, toplumda istenmeyen, olumsuz sonuçlar doğuracağı da muhakkaktır." dedi. 
               
Karakurt,   "Mevcut rotasyon uygulamasına, DİVA-SEN olarak karşı çıkmamızın sebebi, il ve ilçe merkezinde görev yapan, hizmet eden, emeği geçmiş, hizmet yılı olarak, 15,20 yılın üzerinde görev yapmış olan arkadaşlarımızın, rotasyon diye 300 m. Veya 500 m. İlerideki başka bir camiye görevlendirmek suretiyle mağdur edilmeleri, kabul edilebilir bir husus değildir. Ayrıca Köy ve Kasabalarda görev yapan din görevlisi arkadaşlarımızın da, yine köy ve kasabalar arasında tercih yapmak zorunda bırakılmaları, il ve ilçe merkezlerine gelememeleri, sadece köy ve kasabalarda görev yapmaya mecbur edilmeleri, onların kaderi olmamalıdır.
DİVA-SEN olarak diyoruz ki;

1- Diyanet İşleri Başkanlığı en kısa zamanda bu uygulamaya son vermelidir.
2- Rotasyon uygulamasının yapılabilmesi için, atama ve nakil yönetmenliği ve ilk göreve başlama usulleri günün şartlarına göre yeniden düzenlenmelidir.
3- Görev yapanlar arasında adaletin sağlanabilmesi için, İlk göreve başlayacakların köy ve kasabalarda göreve başlayıp belli bir süre görev yapmaları ve köylerde ve kasabalar da tecrübe kazanmış olan din görevlilerini il ve ilçe merkezlerine çekmek için gerekli düzenlenmeler yapılmalıdır.
4- Rotasyon uygulaması, hizmet süresi 5 yılın altında olanlardan başlamalı, hizmet yılı 8 yıl yerine, her 10 yılını dolduranların yer değişikliğine tabi tutulmaları, emeği geçmiş olan cami görevlilerinin, mağduriyetini önleyeceği gibi, mesleğe yeni başlayacak olan arkadaşlarımızın da bu uygulamayı kabullenerek görevlerine başlayacağı hesap edilmelidir."
              
DİVA-SEN olarak mevcut Rotasyon uygulamasına son verilmesi gerektiğini belirten Başkan Karakurt, "Diyanet iş kolunda faaliyet gösteren sendikaların da katılacağı bir çalıştay düzenlenmelidir. Çalıştay'dan çıkacak sonuca göre rotasyon uygulamasının yeniden düzenlenmesi, adaletli ve kabul edilebilir olması, en gerçekçi uygulama olacaktır. Bu konuda yetkilileri ve hükümeti duyarlı olmaya davet ediyoruz." 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KAZIM 2014-10-02 22:23:04

ne oldu doğruluk efendi bişeyler zoruna mı gitti yoksa sendemi devlet para vermezse yönünü kıbleye dönmeyen namaz kıldırma memurlarındansın ve ayrıca ben camiye yardımda bulunurken sen mi çıkarıp veriyorsun benim yerime o yardım parasını yoksa yaranı mı kaşıdık neden bu kadar feryat ediyorsun

Avatar
KAZIM 2014-10-02 22:14:07

SEN GELDE BİR DE BERTİZDE GÖR KANAAT ÖNDERİNİ ADAM 20 YILDIR AYNI YERDE VE 20 YILDIR CUMADAN CUMAYA GİDİYOR KÖYE SİZ HEMEN ADINI KANAAT ÖNDERİ KOYUN O ULU CAMİDEKİ VE DİĞER YERLERDEKİ GÖREVLERİNİ YAPAN HOCA EFENDİLER İSTİSNA AYRICA ADAM YENİ ATANMIŞ KÖYE HAFTADA BİR GİDİYOR CUMALARA EEE BENİM SIRTIM KALIN BANA İ ŞEY OLMAZ DİYO VAR MI BÖYLE Bİ ŞEY YANİ HELALMİDİR SİZCE

Avatar
doğruluk 2014-10-01 22:37:54

cami görevlisi imammı gassalmı nikah memurumu cenaze lavazımcısımı tuvaletcimi kuran kursu hocasımı. yaz geldimi klimalı diye camiiden çıkmazsın temizlik olacak sıra işin ucundan tutmazssın bir vakit üç kuruş hayırda bulunmazssın lafa geldimi mangalda kül bırakmazsın arkadaşınsa yüzüne söylesene niye burdan kesiyorsun

Avatar
delilalil 2014-10-01 22:29:11

rotasyon onbeşyıl üzeri görev yapanlar için gelmiş. hiç mi akıllı adam yok bu memlekette benim gibi deli bile düşünüyor onbeşyıl aynı camiide görev yapmış din görevlisi artık kanaat önderi olmuştur filan hocaefendi ile camiisiyle özdeşleşmiş kendi çapında sözü dinlenir nasihati dinlenir olmuştur cemaatini tanır. mesele rahmeti ulu camii imamı vakkas hoca efendi 27 yıl görevde kalmış emekli oluncada 10 yıla yakın göreve devam etmiş. müezzini hocaefendi emekli oldu hala ezan okuyor bırakmadılar her vakit ezanını ondan dinliyoruz

Avatar
OMAR 2014-10-01 16:04:21

Tüm memurlara rotasyon olmalı, sade imamlara değil...

Avatar
şahin kaya 2014-10-01 14:28:21

yahu gidin işinize,ayıp kardeşim ayıp,imam sendikası başkanı çıkıyor rotasyon nedeniyle cami imamı intihar etti diyor,yazıklar olsun sizin gibi imam hatip'eikincisi nolmuş neden rotasyona karşısınız,yaptığınız iş namaz kıldırmak,devlet 300-500 metre ötedeki bir camiye görevlendirince bunun nesi nerenize battı

Avatar
kazım 2014-09-30 22:37:55

keşke hepsinin de yeri değişse ne kadar iyi olur dün saçaklızade camiinde ikindi namazı kıldım inanın caminin giriş kapısında bir el basımı toz var orası da çift görevli ha birisi de benim sınıf arkadaşım ama onları çok mu çok kınadım doğrusu nafakanı kazandığın yere bakmalısın üstelik orasıda dini mabedimiz gayet temiz olması lazım vesselam.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225