DOSAB’daki termik santrala yürütmeyi durdurma kararı

Bursa’da Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde (DOSAB) kurulması planlanan termik santral ile ilgili Bursa 2. İdare Mahkemesi tarafından ‘bilirkişi incelemesi yapılıncaya kadar’ yürütmeyi durdurma kararı verildi.DOSAB Termik Santraline Karşı...

DOSAB’daki termik santrala yürütmeyi durdurma kararı

Bursa’da Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde (DOSAB) kurulması planlanan termik santral ile ilgili Bursa 2. İdare Mahkemesi tarafından ‘bilirkişi incelemesi yapılıncaya kadar’ yürütmeyi durdurma kararı verildi.DOSAB Termik Santraline Karşı...

24 Ekim 2015 Cumartesi 15:20
DOSAB’daki termik santrala yürütmeyi durdurma kararı
banner208
Bursa’da Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde (DOSAB) kurulması planlanan termik santral ile ilgili Bursa 2. İdare Mahkemesi tarafından ‘bilirkişi incelemesi yapılıncaya kadar’ yürütmeyi durdurma kararı verildi.

DOSAB Termik Santraline Karşı Platformu, Bursa Akademik Odalar Yerleşkesi’nde düzenlediği basın toplantısında mahkemenin verdiği kararı kamuoyuyla paylaştı. Platform adına basın açıklamasını okuyan Eralp Atabek, şunları söyledi: “Bildiğiniz gibi, yaklaşık 1,5 yıldır, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi (DOSAB) tarafından Demirtaş’a kurulmak istenen Termik Santrale karşı bir mücadele yürütüyoruz. Çevre Bakanlığı'nın, Bursa’nın göbeğinde yılda 524 bin ton kömür yakacak bir tesise, bilim insanlarının ve akademik meslek odalarının bütün bilimsel kanıtlarını hiçe sayarak 23.07.2015 tarihinde 'Çevresel Etki Değerlendirmesi' olumlu kararı vererek Çevre Bakanlığı yani siyasal iktidar halkın değil, sermayenin yanında olduğunu ortaya koymuştu. DOSAB’da bulunan patronların çıkarı için, yüz binlerce yurttaşın sağlığının olumsuz etkileyecek bu ölüm santraline Bakanlıkça verilen “ÇED Olumlu Kararı”na karşılık 25.08.2015 tarihinde meslek odaları, dernekler ve yurttaşlar olarak dava açmıştık.”

Davanın ardından mahkemenin sevindirici bir karar verdiğini dile getiren Atabek, şöyle konuştu: “Bursa 2. İdare Mahkemesinde görülen davada, 19.10.2015 tarihi itibariyle mahkeme, oybirliği ile ölüm santrali projesinin yürütmesini durdurmuştur. Mahkeme kararının sonuç bölümünü sizinle paylaşıyoruz: …Mahallinde keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırıldıktan sonra bu konuda yeniden bir karar verilinceye kadar 2577 sayılı yasanın 27. Maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına 19.10.2015 tarihinde oybirliği ile karar verildi.” Bu karar ile Bursa’nın üzerine zehir saçmak isteyen DOSAB yönetiminin bilirkişi incelemesi sonucuna kadar elleri bağlanmıştır. Ölüm santrali projesine ilişkin ihale, ruhsat veya inşaat sürecine ilişkin yasal bir adım atmalarının önü tamamıyla kapanmıştır. Bursa’nın başına büyük belalar açacak bu projeden tamamen kurtulmadık fakat sürecin şu an için durmasının mutluluğunu sizlerle paylaşıyoruz.”

Bursa kent merkezine kömürlü termik santral yapılmasının kent için cinayeti olduğunun altını çizen Eralp Atabek sözlerini şöyle tamamladı: “Bu güzel Bursa’mızın içindeki insanlarla birlikte ölüme gönderilmesidir. Ölüm değil, yaşam kazanacak, direnenler kazanacak! Ve bir kez daha buradan tekrar ediyoruz: Yürütmenin durdurulması yetmez; ölüm santralini yaptırmamak için mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu cinayete karşı durmak için DOSAB’da Termik Santrale Hayır Platformu olarak sonuna kadar direneceğiz! Halkımızın zehirlenerek yavaş yavaş öldürülmesine, Toprağımızın, suyumuzun ve havamızın kirletilmesine asla izin vermeyeceğiz.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner215

banner122

banner124

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225