En çok vaka görülen iller arasındaki Rize'de 'çay sohbetleri' yasaklandı

Koronavirüs vaka sayısı haritasına göre Rize, 15-21 Şubat 2021 tarihleri arasında oranlara göre en çok vakanın görüldüğü iller sıralamasında 5'inci sırada yer alıyor. Artan vaka sayıları üzerine uygulanan önlemlere ilave tedbirler getirildi. Kentte iki ya da daha fazla kişinin bir araya gelerek çay sohbeti ile sosyal mesafenin yok sayıldığı faaliyetler yasaklandı.

GÜNCEL 24.02.2021, 15:13
En çok vaka görülen iller arasındaki Rize'de 'çay sohbetleri' yasaklandı
banner257

Rize Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu kentte artan koronavirüs vakalarının önüne geçmek için alınan kararlara ilave yeni tedbirler getirdi, denetimlerin sıklaştırılması konusunda karar alındı.

Vali Kemal Çeber başkanlığında toplanan kurulun aldığı kararlar şu şekilde:

'HES kodu uygulamasına devam edilecek. Cenaze namazları en fazla 30 kişiyle sınırlandırılacak. Toplu taziyeler olmayacak. Market, toplu taşıma ve berber gibi yerlerde denetimler artacak. Camilere gelen vatandaşlar seccadelerini de getirecek.

İşyerlerinin ya da binaların önünde iki veya daha fazla kişinin bir arada oturarak veya ayakta sohbet etmesi, çay ve sigara içilmesi, sahil bantlarında, parklarda sosyal mesafe olmadan oturma, sohbet etme gibi davranışlar yapılmayacak.

Sokağa çıkma yasağı günlerinde zorunlu ihtiyaçlar için yürüme mesafesinde market, fırın gibi yerlere gidilebilecek.

Hafta sonu köy evlerine gitme ve köyde sosyal mesafeye uymayan ziyaretler, misafirlikler gibi alışkanlıklardan kaçınılması ve denetimlerin artırılması, muhtarların, apartman-site yöneticilerinin yönetiminde bulunduğu alanda pandemi kurallarına aykırı davranışlara izin vermemesi ve anında ilgili birimlere gerekli bildirimleri yapması.

Kentte alınan yeni ek tedbirlerin ilk gününde parklarda yan yana oturanların sosyal mesafe kuralını ihlal edilerek birbirleri ile sohbet ettikleri görüldü.

Parkta oturan Cemil Yalçın, "Yanıma oturan olursa uzak oturması gerektiğini söylüyorum. Herkes dikkat etmeli kurallara uymalı. Karadeniz'de vakalar artıyor vatandaş üzerine düşen görevi yerine getirmeli" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ta 18 Ocak 2022'de yağan kar yağışı sonrası Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını yeterli buldunuz mu? Trafiğin aksamasında suçlu kim?
Namaz Vakti 27 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı