Erdoğan: Koalisyon olmuyorsa süratle millete gidilir, bu da 90 günümüzü alır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma namazı çıkışında IŞİD operasyonundan koalisyona kadar çeşitli açıklamalarda bulundu. Koalisyon görüşmeleri ile ilgili Erdoğan, "Koalisyon olur veya olmaz. Olması halinde zaten bitmiş demektir iş...

Erdoğan: Koalisyon olmuyorsa süratle millete gidilir, bu da 90 günümüzü alır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma namazı çıkışında IŞİD operasyonundan koalisyona kadar çeşitli açıklamalarda bulundu. Koalisyon görüşmeleri ile ilgili Erdoğan, "Koalisyon olur veya olmaz. Olması halinde zaten bitmiş demektir iş...

24 Temmuz 2015 Cuma 16:05
Erdoğan: Koalisyon olmuyorsa süratle millete gidilir, bu da 90 günümüzü alır
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma namazı çıkışında IŞİD operasyonundan koalisyona kadar çeşitli açıklamalarda bulundu. Koalisyon görüşmeleri ile ilgili Erdoğan, "Koalisyon olur veya olmaz. Olması halinde zaten bitmiş demektir iş ve iş başlar. Koalisyon olamıyorsa o zaman da bu işte nihai kararı verecek olan merci milli iradedir ve o zaman da süratle millete gidilir. Milli irade nasıl tecelli ediyorsa ona göre milli iradenin tecelli ettiği istikamette adım atılır. Bu da bizim zaten burada 90 günümüzü alır yani 3 ay 4 ayımızı alır." dedi.

Cuma namazı çıkışında şehitlere rahmet dileyerek konuşmaya başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Öncelikle ben şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Tabi bu süreç içerisinde vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum. Öncelikle bir şeyi tespit etmekte fayda görüyorum. Bildiğiniz gibi 13 yıllık bir iktidar süreci içerisinde öncelikle demokratik açılım süreciyle başlayan bir adım vardı. Daha sonra bunu milli birlik ve kardeşlik projesiyle geliştirdik, ardından bir çözüm süreciyle taçlandıralım istedik. Ve attığımız bu adımlarda görünen o ki çözüm süreciyle taçlandırmak istediğimiz bu anlamlı yaklaşım istismar edilmek suretiyle hiçbir zaman bölücü terör örgütü bu attığımız adımlara olumlu yaklaşım vermediği gibi maalesef bunun istismarını yapmak suretiyle de ülkemizdeki demokratik yaklaşımı temel insan hak ve özgürlükleri noktasındaki olumlu yaklaşımımızı her zaman istismarla karşıladı. Ve bu noktada işte 6-7 Ekim süreci bizler için bir üzüntü süreci oldu." diye konuştu.

'İŞ ÇIĞIRINDAN ÇIKMIŞTI'

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bundan öte yine bir çok yerlerde yol kesmelerle bunlar bizim için olumsuz gelişmeler oldu. Bunlar ötesinde özellikle doğu Güneydoğu Anadolu bölgesinde vatandaşlarımız kendi demokratik haklarını dahi, kendi isteklerinde kullanamadıkları gibi devamlı tehditlerle karşı karşıya kaldılar. Son aşamada ise artık bu iş çığırından çıkmış durumdaydı ve güneydeki gelişmeleri de şöyle değerlendirdiğimiz zaman yani kuzey Suriye’deki gelişmeler, oradaki yapılanmalar Türkiye’nin bu noktada çok daha farklı bir adımı atmasını gerekli kılıyordu.
Bu bakımdan son haftalarda gerek hükümetimizin attığı kararlı adımlar, birlikte yaptığımız çalışmalarla artık bu adımı çok farklı kılmamızın gereğini ortaya koyduk. Bildiğiniz eğit-donat çalışması, güvenli bölge çalışması, uçuşa yasak bölge anlayışımızdaki haklılığımızı ortaya koydu."

'OBAMA İLE GÖRÜŞTÜM'

ABD Başkanı Obam ile de görüştüklerini aktaran Erdoğan, "Nitekim Çarşamba akşamı sayın Obama ile de bir görüşmemiz oldu, ve bu görüşmeyle bölücü örgütünün yanında DEAŞ terör örgütü ile mücadele kararlılığımızı bizler teyit ettik. Dedik ki bizim için DEAŞ bir terör örgütüdür ve böyle bir terör örgütüne karşı Türkiye hassasiyetini korumaktadır. Bu hassasiyetimizin gereği olarak da bu gece ilk adım kararlı bir şekilde atıldı. Ama eş zamanlı olarak ülkemizin 16 vilayetinde 300’e yakın noktada yapılan operasyonlarla bir süreç başlatıldı. Bu süreçle birlikte çok sayıda şu anda zanlı gözaltına alınmış vaziyette. Bu gözaltına alınanlarla ilgili tabi bir süreç başladığı gibi, bu sadece bu geceye yönelik bir operasyon değildir ve bu operasyon bundan sonraki süreçte de kararlı şekilde devam edecektir. Burada tabi hedefler bellidir, DEAŞ başta olmak üzere gerek PKK olsun, bunun yanında DHKPC olsun, diğer terör örgütleri olsun bizim için adlarının şöyle olması böyle olması hiç bir şey değiştirmiyor. Bunların hepsi terör örgütüdür. Bunların karşısında devletimiz atılması gereken her türlü adımı atacaktır. Bu bir kararlılıktır. Çünkü devletimizin olduğu yerde biz farklı bir devlet yapılanmasına müsaade edemeyiz. Bunun adı paralel devlet olabilir, şu devlet, bu devlet olabilir. Hiç fark etmiyor. Bunların hepsi milli güvenliğimizi tehdide yönelik atılmış adımlardır. Milli güvenliğimizi tehdit eden bu adımlar atılacak." şeklinde konuştu.

Gerekli adımların atıldığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu yapılanmalara karşı nereden gelirse gelsin devletimiz hükümetiyle, tüm güvenlik güçleriyle kurumlarıyla bu adımı atacaktır. Sadece bu akşam atılsın, bundan sonra dursun böyle bir şey yok. Bu ülkede refahımız huzurumuz vatandaşımızın güvenliğini temin noktasında atılması gereken adımlar neyse bu adımlar atılacaktır. Bu gece bunun çok önemli bir başlangıç noktası olmuştur." dedi.

İncirli üssüyle ilgili soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Belli bir çerçeve içerisinde onlar da aynı şekilde kullanılacaktır." diye konuştu.

'GEREĞİ NEYSE ANINDA YAPACAKSANIZ2

Savaşa mı giriyoruz sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben vatandaşıma bir defa bir korku atmosferi içerisinde yaşamamalarını tavsiye ederim. Çünkü onların bir defa kendi özgüveni her şeyin ötesindedir. Onlar özgüven içerisinde olmalıdır. Şunu da bilmemiz lazım ki, biz çok çok farklı bir mücadeleye girmiş bulunuyoruz. Bu mücadelenin içinde de sonuna kadar ne gerekiyorsa bunu yapacağız. Yani vatandaşımız devletine inansın, güvensin. Bakın burada Ceylanpınar’da iki polisimiz şehit edildi, Diyarbakır’da trafik polisimiz şehit edildi diğeri ağır durumda, askerimiz askerlerimiz şehit edildi. Ve bir taraftan bu şehitlerimizi verirken niye veriyoruz? Şüphesiz ki devletimizin bekası için bunlar şehit oluyorlar. Şehit olan şehitlerimize Allah’tan rahmet dilerken, ama bunun bedelini bu terör örgütünü arkasına alanlar da ödeyeceklerdir. Bunu özellikle bilmenizi istiyorum. 6-7 Ekim olaylarını düşünün. Vatandaşlarımızı sokağa davet edenler, özellikle düşünün. Biz bu ayrımcılığa fırsat vermeyeceğiz veremeyiz. Herkes demokratik hakkını kullanabilir, yasalar içinde kullanabilir. İç güvenlik yasası çıkarıldıktan sonra, hala yüzleri kapalı, ellerinde silahlarla, İstanbul’da bile rahatlıkla yürüyebiliyorsa bizim de maalesef güvenlik noktasında zaafımız var demektir. Ama bende ilgili arkadaşlarıma talimat verdim, yürütemezsiniz dedim. Gereği neyse anında yapacaksanız. Bunu yürütüyorsak güvenlik zaafı var demektir. Yürüyemez, yüzü suratı kapalı olanlar yürüyemez. Bu kanunlar çıkarılmış. Öyleyse atılması gereken adımlar da atılacaktır. İlgili tüm kurumlarımızla tüm kararlar alınmış uygulamaya da bu geceden itibaren girilmiştir.

'KOALİSYON KURULMAZSA 90 GÜNÜMÜZÜ ALIR'

Koalisyonla ilgili soruya Erdoğan şu şekilde cevapladı: "Görünen o ki yani koalisyon için bugün görüşmeler var. Koalisyon olur veya olmaz. Olması halinde zaten bitmiş demektir iş ve iş başlar. Koalisyon olamıyorsa o zaman da bu işte nihai kararı verecek olan merci milli iradedir ve o zaman da süratle millete gidilir ve milli irade nasıl tecelli ediyorsa ona göre milli iradenin tecelli ettiği istikamette adım atılır ve bu da bizim zaten burada 90 günümüzü alır yani 3 ay 4 ayımızı alır. Bu süreç içinde de ülke yönetimsiz kalmaz ve kurulacak bir hükümetle, bu geçici hükümettir. Bu da zaten Anayasa'da hepsi belirlenmiştir ve buna göre adımlar atılır."


Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner126