Fatma Şahin'den Olay Kahramanmaraş'la Yarışmıyoruz Açıklaması

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, gastronomi sektörünün paydaşlarını bir araya getirerek ticari hacmin artırılması amacıyla gerçekleşen "Gastronomi Turizmi Fuarı ve Konferansı" GastroShow'da yaptığı konuşmada Biz Kahramanmaraş ile yarışmıyoruz. Barcelona, Paris, San Sebastian ile yarışıyoruz dedi.

GÜNCEL 29.06.2021, 20:15 30.06.2021, 00:16
Fatma Şahin'den Olay Kahramanmaraş'la Yarışmıyoruz Açıklaması
banner257
banner226

Daha önce Kahramanmaraş biberine sahip çıkan, Düzbağ'dan aldığı sudan bahsederken Kahramanmaraş adını kullanmayan ve şehrimize teşekkür etmeyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin şimdi de "Gastronomi Turizmi Fuarı ve Konferansı" GastroShow'da yaptığı skandal konuşma ile gündem oldu. Şahin'in Kahramanmaraş'ı küçümseyen konuşmasına sosyal medyadan tepki yağdı. 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yaptığı konuşmada "Artık şehirler yarışıyor. Ama biz Şanlıurfa, Hatay, Kahramanmaraş ile yarışmıyoruz. Barcelona, Paris, San Sebastian ile yarışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Başkan Fatma Şahin konuşmasında bütün farklılıkları bırakarak, Anadolu'nun zenginliklerini ve sokaklarında tarih kokan lezzetleri dünyaya anlatılacağını söyledi.

ACE of MICE etkinliği ile eş zamanlı olarak, Turizm Medya Grubu ve Gastronomi Turizmi Derneği (GTD) ortaklığıyla gerçekleştirilen, gastronomi sektörünün paydaşlarını bir araya getirerek ticari hacmin artırılması amacıyla düzenlenen "Gastronomi Turizmi Fuarı ve Konferansı" GastroShow başladı. İstanbul Kongre Merkezi Açık Alan- ICC'de gerçekleşen GastroShow'a Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'de katıldı. Programın açılış konuşmaları bölümünde konuşan Başkan Fatma Şahin, "Birlikte dünyaya Anadolu'nun medeniyetler beşiği olduğunu, nasıl şehirler kurduğunu, nasıl ilk yazıyı yazdığını, Roma Dönemi'nin, Hitit Dönemi'nin en güzel eserlerini, Osmanlı ve Selçuklu'nun en güzel han ve hamamlarını, sokaklarında tarih kokan o lezzetleri anlatacağız" dedi.

GastroShow açılış programına Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in yanı sıra Kültür Turizm Bakanı Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Azerbaycan'dan sektör temsilcileri, bürokratlar, kaymakamlar, belediye başkanları, il kültür ve turizm müdürleri, sektör profesyonelleri katıldı.

7 Şehir, 7 Bölge, 7 Ülke sloganıyla yola çıkan GastroShow, 30 Haziran'a kadar devam edecek. 160 katılımcı, 15 bin ziyaretçi ve 50 konuşmacı ile gerçekleşecek GastroShow'a Türkiye'nin ve dünyanın değişik yerlerinden gastronomi sektörüne damga vurmuş üst düzey şefler, gastronomi uzmanları da katılacak. Etkinlikte 7 gastronomik şehir, coğrafi işaretli ürünler, 7 ülke mutfağı, sokak lezzetleri, Modern Türk Mutfağı, sağlıklı beslenme, vegan-vejetaryen beslenme, iklim değişikliğinin yemeklere etkisi ile dünya gastronomi trendleri üzerine değerli konuşmacılar eşliğinde bilgilendirici oturumlar yapılacak.

ŞAHİN: ZAMAN ORTAK SORUNLARA ORTAK ÇÖZÜM ÜRETME ZAMANI

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin GastroShow'un açılış programında yaptığı konuşmada birey olarak herkesin zaman ve mekanın şahitleri olduğunu hatırlatarak, "OECD Şampiyon Belediye Başkanları vesilesiyle Paris Belediye Başkanı ile yaptığım toplantıda 'Dünya büyük bir kaostan geçiyor daha fazla iş birliği ve güç birliğine ihtiyacımız var' dedi. Artık şehirler yarışıyor. Ama biz Şanlıurfa, Hatay, Kahramanmaraş ile yarışmıyoruz. Barcelona, Paris, San Sebastian ile yarışıyoruz. Tesis sorunlarımızı tamamladık. Bu memlekette altyapı belediyeciliği bitmiş, sosyal ve kültürel belediyecilik yükselen bir değerdir. Şehir ekonomileri en önemli sağlamamız gereken bütüncül bakıştır. İşte bu yüzden İstanbul, İzmir ve Gaziantep ekonomileri için yapacak çok işimiz var. Kim ekonomiyi ekolojiye çevirir, yeşil ekonomiyi çalışırsa, kültür turizmini ekonomiye dönüştürüşe, kim bilgi ekonomisine şehri hazırlarsa bu rekabeti yönetecektir. Farklılıklarımız var ama zaman yerel demokrasiyi güçlendirerek iş birliklerine gitme zamanı. Ortak sorunlara ortak çözüm üretme zamanı. Tek hassas olmamız gereken konu yalan siyasetine müsaade etmememiz gerek" diye konuştu.

SOFRA, KÜLTÜR, SPOR, YEŞİL, SANAT BİRLEŞTİRİYOR

Konuşmasının devamında UNESCO'ya gastronomi alanda yaratıcı şehirler ağına girdikten sonra birçok çalışma yapıldığını vurgulayan Başkan Fatma Şahin, "Pandemi döneminde 'Sağlıklı Lezzetin Başkenti' olma yoluna girerek hemen bir sertifikasyon programı başlattık. 'Fıstık Gibi' diyerek gerekli çalışmaları ve tedbirleri ilk alan şehir olduk bu konuda. Şehir ve bölgenin ekonomisine destek olmamız gerek. Benim gördüğüm şudur ki sofra, kültür, spor, yeşil, sanat birleştiriyor. Daha çok birleşmeye ve ortak hareket etmeye ihtiyacımız var. Türkiye dünyanın 10'uncu ekonomisi olduğu zaman, herkesin kazanacağı yeni bir bakış açısına ihtiyaç var. Bunun kaybedeni yok hepimiz kazanacağız. 'Ağzımızın Tadı Yeniden Gelsin' diyor, hepinizi Mezopotamya'nın, lezzetin başkenti Gaziantep'e davet ediyorum.

Başkan Fatma Şahin, konuşmaların ardından Turizm Medya Grubu Başkanı Volkan Ataman tarafından teşekkür plaketi aldı.

banner261
Yorumlar (53)
ÖfkeliEde 4 ay önce
Kadın, Maraş ı kendilerine rakip bile görmüyor, bu Maraş ın ne kadar rezil bir durumda olduğunun ispatıdır. Sayın çok kıymetli Maraş yöneticileri ve Maraşlıların büyük bir iştahla seçtiği milletvekilleri bu haberi duyarlar da utanırlar mı acaba?
Eda46 4 ay önce
Hizmet fakiri şehrin ensesine vur oyunu al Ökkeşleri burda mısız edeler,duyiy misiz ? Tamammmm
Fatih 4 ay önce
ede doğru söylüyor antebin yanında maraş köy sayılır ayda bir gitsek tanıyamıyoruz antebi 50 yıldır maraş aynı maraş dışarıdan gelen misafir bir caddeniz vardı 10 sene önce geldim maraş hiç değişmemiş diyor
istanbul 4 ay önce
Senin belediye başkanın da çıkar: "Ne Antep'i, biz Paris'le, Londra'yla, New York'la yarışıyoruz." der iş biter. Sallamak parayla mı ede?
Edeci 4 ay önce
Kimse kusura bakmasın ama kadın doğru söylüyor antepi günahım kadar sevmem ama kadın baştan sona haklı.Bizim başkanlar daha kavşak yapıyorlar köprüşü kavşağı bile yapamıyorlar sadece kavşak yapıyorlar. Tek yatırımları kavşak yapmak.
Mehmet ÖZSAĞIR 4 ay önce
Neden sevmezsin ede...
Maraşlı 4 ay önce
Eee neresi skandal bunun yalan mı söylüyor bi kavşak yapamayan şehirle köyler yarışır.
Maraşlı 4 ay önce
Küçümsemekte gayet haklı. Çöl gibi şehri cennete çevirdi Fatma Şahin. Bilmem nereye millet bahçesi yok dağ başındaki köye sosyal tesis. Bırak bunları adam asfalt dökemiyor be kardeşim asfalt.
Hayko 4 ay önce
Bu badın bu diksiyonla bakan, başkan olmuşsa iyi dinlemek, ayağınızı denk almak gerekiyor.
hasan 4 ay önce
Kafamızı bozmayın suyunuzda elektriğinizde Kahramanmaraştan gidiyor, ikisinide kesersek boş arabistan çölleriyle yarışırsınız. :)
kahramanmaraşlı 4 ay önce
hiçte birşey yapamazsın o böbürlendiğin elektriğini suyunu elinden alırlar ki aldılar.sen susuz elektriksiz kalırsın.
Ökkeş otatar 4 ay önce
Doğru söylemiş , kebaptan başka doğru dürüst ne yemeği var, aklı başında lahmacun yapan yer bile yok
kahramanmaraşlı 4 ay önce
doğru söylüyor kadın ayakta alkışlıyorum.idareciler ve üstüne alınan k.maraş halkı utansın.
Hasan karcı 4 ay önce
Doğru söylemiş.Maraş maalesef Maraşlıları haketmiyor
Alaaddin 4 ay önce
Bu kadının IQ merak ediyorum.
Hüsin 4 ay önce
Yorumlara bakıyorumda herkes alınmış kadın doğruları söylemiş bu ne çekememezlik arkadaş, Bi G.Antep e bakın birde K.Maraş’a kıyas yapılacak bi tarafı yok. Yalnız K.Maraş ın hakkını yememek gerek seçimlerde G.Antep’i geride bırakır gerisi kıyasa gerek bile yok Gaziantep dünya kentidir.
Ökkeş soylum 4 ay önce
Antep bize rakip olamaz bizim rakibimiz çemişgezek
DEMIRCIOGLU ALI 4 ay önce
kadin hakli buda maras icin bir utanc kaynagi ha anlarlar mi diyecek olursaniz oyle bir beyin yok maras yonetiminde malesef ki
Cenk 4 ay önce
Doğru söylemiş. Size niye tuhaf geldi ki?
Tekkeli 4 ay önce
Doğru söz, Ne yazık ki doğru söylemis
COLOMBO 4 ay önce
Tam maraşa buyuksehır beledıye baskanı olacak bırısı !
Mehmetharbii 4 ay önce
Problem şehrimizde marşımız İn insanları Antep şöyle Antep böyle diye şehrimizi küçük antebi ve başkanını havalara uçuran lar haline şükür etmeyen ler buyurun önceki dönem mecliste uyuyan vekiller size gelsin devletimizin en hızlı döneminde çalışmayan vekillerimiz germanika yı gün yüzüne çıkaramayan kültür bakanımıza gelsin.
Salih 4 ay önce
Niye skandal olsunki,dogruyu söylemiş,anteplemi yarışacaz,halep ordaysa arşın burda,göz var nizam var
Arsan kavşagını bile bitiremeyen,köhne belediyecilik,çalışmayan belediye,ne vekliyoruzki
Bu Şehrin İnsanı 4 ay önce
DOĞRU SÖZE NE DENİR?
MARAŞLI YÖNETİCİLER, BÜROKRATINDAN BELEDİYE BAŞKANLARINA, MUHTARINDAN DEVLET MEMURUNA KADAR ULAŞILAMAZ VARLIKLAR. ŞEHRİN HERHANGİ BİR İŞİNİ YAPMAK İÇİN KANUNİ YOLLARIDAN ULAŞAMAZSINIZ ONLARA. ANCAK HAMİLİ KART YAKİNİNMDİR İBARELİ BİR MEKTUPLA ÇALABİLİRSİNİZ KAPILARINI. VE SAKIN O YÖNETİCİLERE ŞEHRİ YÖNETEMEDİKLERİNİ SÖYLEMEYİN, ZİRA ONLAR YALANLARLA MUTLU OLMAYI, GERÇEKLERE GÖZLERİNİ KAPAMAYI TERCİH EDİYORLAR. VİZYON SAHİBİ OLMAK; UZAĞI GÖRMEKLE, YİRMİ YIL YİRMİ BEŞ YIL SONRASINI PLANLAMAKLA OLUR; AHBAP ÇAVUŞ İLİŞKİSİYLE GÜNÜ KURTARMAKLA OLMAZ.
aslan 4 ay önce
10 yıldır bir Kahramanmaraşlı GAZİANTEP de yaşıyorum Fatma Şahin sonuna Kadar haklı kıyas bile edilemez basiretsiz siyasetçiler olduğu sürece Kahramanmaraş bir gram yol alamaz memleketim haketmeyenlere oy vermeye devam etsin.
memet 4 ay önce
:)) gaziantep başkanı resmen golü atmış.bazı şeyleri kabullenelim artık.devletin anteple maraşa bakış açısı farklı yatırım olsun diğerleri olsun antebi bizden 10 gömlek üstte görüyor.maraşa geliyorlar yağlayıp ballayıp gidiyorlar sonuç kıçı kırık arsan kavşağı.saygılar.
maraşlı 4 ay önce
600 bin suriyeli ile anca halepe rakip olur...
Fatih 4 ay önce
Helal olsun çok doğru söylemiş adama soruyorum niye yerel seçimde akpye oy veriyorsun adam ben reise veriyorum reismi yönetiyor şehrinizi iyide adanlar hiç hak etmeden milletvekili belediye başkanı oluyor senin verdiğin oyla büyükşehirmiş gülüyorum
RAMİZ ESER 4 ay önce
Elimizdeki doğal sudan suyu alırlar ondan sonra da kalkıp böyle kırıcı konuşlar.Kahramanmaraş her ferdi ile Kahraman şehrim. Dünyada eşi benzeri olmayan şehrim.
Topuz 4 ay önce
Haftasonu parise geldiğini zannediyordu kirveleriniz...
Ede 4 ay önce
Vay terbiyesiz vay...
Doğrucu 4 ay önce
hayrettin Başkanı beğenmiyor Fatma başkan :)
Beğenmezsen beğenme kasabanın gençleri bayılıyor Fatma başkan :)
EDZ 4 ay önce
Doğru söylüyor maraş kimki?
Hep Doğrusöyler 4 ay önce
Doğru söylemiş.Bizdeki erkeğimsiler utansın.
Mehmet 4 ay önce
Siz Gaziantep in 100 yıllık içme suyunu bedavaya Kahramanmaraş tan verin ondan sonrada meydan okusunlar
TESK 4 ay önce
Fatma Şahin Kahramanmaraş deyince millet haritayı açıp bakmıştır nerede diye. Hiç ağlamayın Hayrettin başkan orada. Gerçeği kabul etmek lazım acı da olsa.
haluk 4 ay önce
doğru söylüyor bizim bürokratlar nerede çalışsın
Topuz 4 ay önce
Neresi haklı...kışın 7 kuyular, Başkonuş, yazın ılıca, içmeler, Menzelet, Firniz, başkonuş, doğal yaşam parkları Antepli kardeşlerimizden geçilmiyor...Barcelona zannediyorlar galiba...
Irfan 4 ay önce
Doğru söylüyor Kahramanmaraş osmaniye ile yarışıyor onlarda yakında bizi geçer
Cevap 4 ay önce
Yarın açıklama yapar: Biz kendi kardeş şehirlerimizle yarismiyoruz... Çevir gazı yanmasın
şakir 4 ay önce
barselona da, pariste, kuru dolması, nohut dürümü, beyran, cartlak kebabı mı yapıyorlarmış acaba.
sanayici 4 ay önce
kadın on numara konuşmuş maraşın sahibi yok.antepin sahibi şahin on numara
Ömer 4 ay önce
Ben bir kahraman Maraşlı olarak ve şehrini seven birisim kadın doğru söylemiş maraşı bu hizmetten yoksun bırakan Maraş bürotları ve siyasiler utansın başka diyecek bişey yok
Duayen 4 ay önce
Onun öyle konuşmasından Kahramanmaraş halkı değil halkın kıymetini kültürel zenginliğini bilmeyen, turizm değerlerimizin kıymetini bilmeyen tüm siyasiler utansın.
Celal yalçıntürk 4 ay önce
Helal olsun fırtına gibi çalışıyor kutluyorum Maraşa gelirse Fatma Şahini omuzumuzda taşımalıyız Bizim belediye başkanları horul horul uyuyorlar yok ödenek yok müsait değil habire bahane yatın bize müstehak bizleri enayi yerine koyun Maraş köy gibi herkes harika tesbitlerde bulunmuş kmaraş a hiçbirşey yapılmıyor yapmadılarda bana köprü yapmış basit bir olay yapma kardeşim vatandaşlık hakkım haram olsun
Ali 4 ay önce
Gaziantep belediye başkanı gastronomi için bir vizyon ortaya koyuyor. Kahramanmaraş belediyesi nin bu gastronomi ile ilgili vizyonu varmı?
ÖKKEŞ 4 ay önce
DOĞRU SÖYLEMİŞ ANTEP KENDİNİ AŞTI
ESTEBAN 4 ay önce
ABLA MARAŞ'LA YARIŞMA AMA, PARİS, BARCELONA SENİN BOYUNU AŞAR
ömer fıstık 4 ay önce
etme bulma dunyası suyunu ver yolunu ver desteğini ver ondan sonra böyle der işte kör olası zihniyet
alperen 4 ay önce
kadın haklı
ben yoğuuum 4 ay önce
Dibine kadar haklı, haksız diyenler ya kör yada sağır.
Kadersiz 4 ay önce
Bizim vekiller buna cevap vermeli
antepli 4 ay önce
açık konuşayım antepin sanayiisine sözüm yok fakat kup kuru bir şehir ne orman ne suyu ne doğası nede havası var.çöl gibi bir yer,maraş bunların hepsini birarada barındıran bir şehir,maalesef siyasetçi yok değerlendiremiyorlar maraşı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 24 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı