Formül belli oldu: Vaka sayıları 100 binde 35'e düşen şehir açılacak!

Türkiye'de 1 Mart 2021 tarihinden itibaren normalleşme sürecine geçilecek. Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerin iller bazında kademeli şekilde kaldırılması planıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Kriterlere göre 100 binde 10 vakanın altındaki iller düşük, 11-35 arası orta riskli sayılacak. İlk normalleşme düşük ve orta riskli illerde başlayacak.

GÜNCEL 24.02.2021, 09:42
Formül belli oldu: Vaka sayıları 100 binde 35'e düşen şehir açılacak!
banner257

Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerin kademeli kaldırılması 1 Mart tarihi ile başlıyor. İllerde kısıtlamalar, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak belirlenen dört risk kademesiyle esnetilecek veya genişletilecek.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, süreçle ilgili şunları söyledi:

"Yüz binde 10’un altında vaka sayısı olan illerde vatandaş, kendi tedbirlerini uygulamaya devam ederek, hijyen kurallarına uygun açılmaya başlayacak. Ancak yüz binde 35’e kadar olan illerde kontrollü açılma olacak. Önce küçük işletmeler açılacak. Ancak bunun üzerinde olan illerde açılma şimdilik zor."

Kısıtlamaların kalkmasında Ankara, İstanbul ve İzmir’den daha öncelikli. Çünkü önceki gün yayınlanan son haritada  Ankara’da vaka görülme oranı 100 bin kişide 35.39. Oranı 68.23 olan İstanbul ile 42.67 olan İzmir’in biraz gayret göstermesi gerekiyor.

Prof. Dr. Sema Turan bu illerle ilgili şunu söyledi:

"Ankara’da vaka sayısı yüz binde 35 yani 5.5 milyon nüfusta haftalık bin 925 vaka demek. Bu durumda Ankara, düşük riskli arasındaki çizgide duruyor. Sokağa çıkma kısıtlamasının gün ve saatleri ile restoranların açılması konusunda Ankara, İstanbul ve İzmir’den önce kontrollü normalleşme adımlarının atılacağı iller arasında. Maalesef İstanbul ve İzmir’de vaka sayıları geçmişe oranla azalmakla birlikte, kriterlere uyum henüz istenen seviyede değil."

Normalleşmeye yakın iller: Hakkari ve Şırnak

Vaka sayısı yüz binde 10’un altında olan iller 1 Mart itibarıyla normalleşmeye başlayacak. Bu illerin başında Hakkari (3.21) ve Şırnak (3.91) geliyor. Prof. Dr. Turan, "Hakkari ve Şırnak gibi vaka sayısı yüz binde 10’un altında olan iller maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak açılabilecekler. Fakat sıkı takip olacak. 14 günlük takip sonrasında vaka sayılarında artış olursa bu illerde kapanma olacak" dedi.

Bakan Koca konuya dair yaptığı açıklamada, illerin risk durumlarına göre mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renklere ayrılacağını ve risk hesaplamalarının vaka sayılarına göre belirleneceğini söylemişti.

O kriterler şöyle:

Düşük risk (mavi): Yüz binde 10’un altında vaka görülen iller

Orta risk (sarı): Yüz binde 11-35 arası vaka olan iller

Yüksek risk (turuncu): Yüz binde 36-100 arası vakası bulunan iller

Çok yüksek risk (kırmızı): Yüz binde 100’ün üstünde vaka seyri görülen iller.

Yorumlar (1)
Bertizli bekir 12 ay önce
İl dısından gelenler sıkı kontrol altına alınmalı
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ta 18 Ocak 2022'de yağan kar yağışı sonrası Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını yeterli buldunuz mu? Trafiğin aksamasında suçlu kim?
Namaz Vakti 25 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı