Görmez: Bu yasa, Avusturya’ya ve Avusturya’nın tarihine yakışmamıştır

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, dün Avusturya parlamentosunda oylanarak kanunlaşan İslam Yasası’nı değerlendirdi. Görmez, ”Doğrusu son karar, çok tartışmalı olarak gündeme geldi. Ben bu yasanın Avusturya’da meydana...

Görmez: Bu yasa, Avusturya’ya ve Avusturya’nın tarihine yakışmamıştır

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, dün Avusturya parlamentosunda oylanarak kanunlaşan İslam Yasası’nı değerlendirdi. Görmez, ”Doğrusu son karar, çok tartışmalı olarak gündeme geldi. Ben bu yasanın Avusturya’da meydana...

26 Şubat 2015 Perşembe 18:21
Görmez: Bu yasa, Avusturya’ya ve Avusturya’nın tarihine yakışmamıştır
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, dün Avusturya parlamentosunda oylanarak kanunlaşan İslam Yasası’nı değerlendirdi. Görmez, ”Doğrusu son karar, çok tartışmalı olarak gündeme geldi. Ben bu yasanın Avusturya’da meydana gelen zorunlu bir ihtiyaçtan dolayı gündeme geldiğini düşünmüyorum.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan ‘İşbirliği Protokolü’ töreninde gazetecilerin soruları üzerine konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Avusturya’da çıkan İslam Yasası'nın, her şeyden önce Avusturya ve Avusturya’nın tarihine yakışmadığını belirterek, farklı din mensupları arasındaki eşitlikleri ve özgürlükleri ortadan kaldıran bir kanun olduğunu kaydetti.

Avusturya meclisinde yapılan ‘İslam Avusturya’nın parçasıdır, değildir’ şeklindeki tartışmaları büyük bir üzüntüyle izlediğini dile getiren Görmez, “Her şeyden önce Avrupa’da herhangi bir ülkenin birlikte yaşama kültürünü güçlendirmek yerine, Müslümanlara yönelik başlayan islamofobia dalgasını bertaraf etmek yerine entegrasyon ve güvenlik politikalarının bir parçası olarak her ülkenin oturup kendi İslam’ını üretmeye kalkışmasını kesinlikle beyhude bir çaba olarak değerlendiriyorum.” diye konuştu.

"AŞIRI SAĞ VE RADİKALLEŞMENİN MEYDANA GETİRDİĞİ OLUMSUZ ETKİLERLE BU KANUN GÜNDEME GELDİ"

Nitelikli birlikteliği oluşturmada en önemli hususun din özgürlüklerinin önünün alabildiğine açılması olduğunu vurgulayan Görmez, şöyle dedi: ”Her şeyden önce bu yasa, Avusturya’ya ve Avusturya’nın tarihine yakışmamıştır. Avusturya, Avrupa’da ilk defa İslamiyet’i 1912 yılında resmi olarak kabul eden ve bu yönde müesseselerini geliştiren, Avrupa’ya da bu yönde örneklik teşkil eden bir ülkeydi. Doğrusu son karar, çok tartışmalı olarak gündeme geldi. Ben bu yasanın Avusturya’da meydana gelen zorunlu bir ihtiyaçtan dolayı gündeme geldiğini düşünmüyorum. Maalesef Avrupa’yı saran islamofobia dalgası aşırı sağ ve radikalleşmenin meydana getirdiği olumsuz etkilerle bu kanun gündeme geldi. Bu yasa, farklı din mensupları arasındaki bütün eşitliği ortadan kaldıran bir kanun. Bu yasayla sadece Başbakan'ın etkisiyle 100 yıllık bir dini cemiyet ilga edilebiliyor. Bilhassa üzerinde durulan en önemli hususlardan bir tanesi, bugüne kadar 30-40 yıldır Diyanet İşleri Başkanlığımızın Avusturya’da yaşayan vatandaşlarımıza götürdüğü din hizmetleri, 40 yıldır bu din hizmetlerini, hem Avusturya’da hem Almanya’da hem de Avrupa’nın her tarafında Diyanet İşleri Başkanlığı, Avrupa ülkelerinin kanunlarıyla kurulan müesseselerle ortaklaşa işbirliği içerisinde yürütmektedir. Tarihine baktığımız zaman Diyanet İşleri Başkanlığı ile yürütülen bu hizmetlerin o toplumlara hiçbir olumsuz yönü olmamıştır. Sadece barış içerisinde birlikte yaşama kültürü, ahlakı ve hukukunu güçlendirmiştir.”

"BU YASA, AVRUPA’YI SARAN İSLAMOFOBİA DALGASININ BİR SONUCUDUR"

Dün Avusturya meclisinde yapılan tartışmalarda, ‘İslam Avusturya’nın parçasıdır, değildir’ şeklindeki tartışmaları büyük bir üzüntüyle izlediğini belirten Mehmet Görmez sözlerine şöyle devam etti: ”Her şeyden önce Avrupa’da herhangi bir ülkenin birlikte yaşama kültürünü güçlendirmek yerine, Müslümanlara yönelik başlayan islamofobia dalgasını bertaraf etmek yerine entegrasyon ve güvenlik politikalarının bir parçası olarak her ülkenin oturup, kendi İslam’ını üretmeye kalkışmasını kesinlikle beyhude bir çaba olarak değerlendiriyorum ve doğru olmadığını düşünüyorum. İslam evrensel bir dindir. Kaynakları, tarihi, esasları ve ilkeleri bellidir, her ülkenin kendine göre bir İslam’ı olmaz. Ve bunlar devlet politikalarıyla üretilecek şeyler değildir. Bunlar ancak doğru bilgiyle, dini özgürlüklerle geliştirilebilir. Nitelikli birlikteliği oluşturmanın 3 tane yolu var. Bir tanesi, alabildiğine dini özgürlüklerin önünü açmaktır. İkincisi, din hizmetlerini belli bir sistem içerisinde yürütmenin önünü açmaktır. Son olarak da din eğitiminin en güzel bir şekilde önünü açmaktır. Yoksa bu tür kanunlarla, düzenlemelerle, 100 yıllık hakları almak suretiyle sorunların çözülebileceğine ilişkin inancım yoktur.”

"AVUSTURYA’DAKİ MÜSLÜMANLARA ÇAĞRIM, TEPKİLERİNİ DEMOKRATİK ÇERÇEVEDE GÖSTERMELERİDİR"

Mutlaka aklı selimin egemen olacağını düşündüğünü belirten Görmez, ”Kilise mensuplarının bu yasaya destek vermemiş olmasını çok önemli bulduğumu ifade etmek istiyorum. Avrupa hukuk müktesebatı dikkate alındığında, pek çok maddenin büyük sorunlar taşıdığını, İnsan Hakları Mahkemesi'nden bu kanunun geri döneceğini ifade etmek istiyorum. Avusturya’da yaşayan Müslüman kardeşlerime çağrım, yüksek bir olgunluk ve teenniyle karşılamalarıdır. Tepkilerini demokratik çerçevede, bilimsel olarak anlatmaya ve izah etmeye devam etmeleri gerektiğini ifade etmek isterim.” şeklinde konuştu.

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126