HSYK Başkanı Adalet Bakanı'ndan, 'meslekten atma' açıklaması

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanı ve Adalet Bakanı Kenan İpek, HSYK’nın son günlerde bazı savcı ve hakimlerle ilgili verdiği 'açığa alma ve ihraç' kararlarıyla ilgili açıklama yaptı. HSYK’nın tüm kararlarında yargı...

HSYK Başkanı Adalet Bakanı'ndan, 'meslekten atma' açıklaması

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanı ve Adalet Bakanı Kenan İpek, HSYK’nın son günlerde bazı savcı ve hakimlerle ilgili verdiği 'açığa alma ve ihraç' kararlarıyla ilgili açıklama yaptı. HSYK’nın tüm kararlarında yargı...

14 Mayıs 2015 Perşembe 20:19
HSYK Başkanı Adalet Bakanı'ndan, 'meslekten atma' açıklaması
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanı ve Adalet Bakanı Kenan İpek, HSYK’nın son günlerde bazı savcı ve hakimlerle ilgili verdiği 'açığa alma ve ihraç' kararlarıyla ilgili açıklama yaptı. HSYK’nın tüm kararlarında yargı hizmetlerinin bağımsızlık ve tarafsızlık ilkesi çerçevesinde yerine getirilmesini gözettiklerini savunan İpek, kurula yönelik haksız ithamlarda bulunulduğunu ileri sürdü.

Kenan İpek’in yaptığı yazılı açıklama şöyle: “Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Anayasamızın 159. maddesine ve 6087 sayılı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu hükümlerine göre çalışmalarını sürdürmektedir. HSYK, 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliği çerçevesinde geniş tabanlı temsil esasına göre, üyelerinin çoğunluğu yargı mensupları arasında yapılan seçimle birinci sınıf hakimlerden teşekkül etmektedir. Aynı zamanda Kurulumuzun bir kısım üyeleri de, yüksek mahkemelerden seçilen yüksek yargıçlardan oluşmaktadır. HSYK, tüm kararlarında yargı hizmetlerinin, bağımsızlık ve tarafsızlık ilkesi çerçevesinde yerine getirilmesini gözetmektedir. Unutulmamalıdır ki, kuvvetler ayrılığı sisteminde HSYK yargının temel organlarından biridir. Kurulumuzun son günlerde verdiği açığa alma ve ihraç kararlarıyla ilgili olarak, bazı basın yayın organlarında Kurul üyelerimiz hakkında karalayıcı ve itham edici bir şekilde algı oluşturmaya matuf haberler yayımlanmakta, kimi siyasilerce de durumun gerçek mahiyeti göz ardı edilerek, kişilik haklarını ihlal eden yorumlar yapılmaktadır. Kamuoyunun gündemine gelen soruşturmalar Türkiye Cumhuriyeti ve kurumlarının bir yapı tarafından ele geçirildiği iddialarına ilişkindir. Soruşturmalar yargı bağımsızlığı çerçevesinde görevli Cumhuriyet başsavcılıklarınca yürütülmektedir. Kurulumuzun gündeme gelen kararları ise, bu soruşturmalara konu olaylara dahil olduğu müfettiş inceleme ve soruşturma raporlarıyla tespit edilen yargı mensuplarına yöneliktir. Anayasamızın 138. Maddesiyle teminat altına alınan yargı bağımsızlığına Kurulun müdahalesi asla söz konusu olamaz."

"Soruşturmalara konu malum yapının yargı içinde uzantılarının olması iddiası karşısında Kurulumuzun harekete geçmesi olağan ve yasal bir durum, hatta bir zorunluluktur." diyen Kenan İpek şöyle devam etti: "Geçmişte bu konuyla ile ilgili iddialara kayıtsız kalınması, başta yargı mensuplarının olmak üzere tüm vatandaşlarımızın vicdanını derinden yaralamıştır. Yargıya güvenin yeniden ve tam olarak temini ancak bu tip iddiaların açıklığa kavuşturulması ile mümkün olacaktır. Soruşturmaların selameti, sağlıklı yürütülmesi ve hukuk düzeninin devam ettirilmesi ile yargı hizmetlerinin hem yasal hem de etik açıdan sürdürülmesi için Kurulumuzca belli ihraç ve açığa alma kararları verilmiştir. Bu kararlara muhalif kalan üyelerin de bulunması Kurulun demokratik yapısının sonucu ve göstergesidir. Bu kararlar üzerinden siyaset yapmaya çalışılması, olumsuz hatta karalayıcı bir üslupla söylem geliştirilmesi kabul edilir bir durum değildir."
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126