İGC: Basın Kartları Yönetmeliği dayatmadır, kabul etmiyoruz

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM)’nce Basın Kartları Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe bir tepki de İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC)’nden geldi. İGC tarafından yapılan açıklamada, tek adam yönetiminin...

İGC: Basın Kartları Yönetmeliği dayatmadır, kabul etmiyoruz

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM)’nce Basın Kartları Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe bir tepki de İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC)’nden geldi. İGC tarafından yapılan açıklamada, tek adam yönetiminin...

25 Ağustos 2015 Salı 16:53
İGC: Basın Kartları Yönetmeliği dayatmadır, kabul etmiyoruz
banner208
Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM)’nce Basın Kartları Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe bir tepki de İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC)’nden geldi. İGC tarafından yapılan açıklamada, tek adam yönetiminin ve devlet tekelinde gazeteciliğin, yeni Basın Kartları Komisyonu’nda meşrulaştığı belirtildi.

Olağanüstü toplanan İGC Yönetim Kurulu, basın meslek örgütlerinin görüşüne başvurmadan hazırlanan ve bugün yayımlanan Basın Kartları Yönetmeliği’nin, devlet tekelinde ve tek sesli olarak gazetecilik yapılmasının önünü açtığını söyledi. İGC Başkanı Misket Dikmen ve Yönetim Kurulu üyelerinin tam kadro hazır bulunduğu toplantıya, Basın Kartları Komisyonu üyesi ve Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şubesi Başkanı Halil Hüner de katıldı. Yeni yönetmeliği tartışan yönetim kurulu üyeleri, “Türkiye’nin en köklü ve etkin basın meslek örgütlerinden biri olan İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ni yeni yönetmelikle yok sayan anlayışı ve uygulamayı bizler de yok sayıyoruz. Bu antidemokratik değişikliği protesto ediyor ve yönetmeliğin iptali için yasal işlemleri derhal başlatıyoruz.” dedi.

'SİYASİ BİR HAMLE VE DAYATMA'

Olağanüstü toplantının ardından açıklama yapan İGC Başkanı Dikmen, “Basın Kartları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler, gazetecilerin aleyhinedir. 13 kişiden oluşan Basın Kartları Komisyonu 15 kişiye çıkarılmış ancak gazetecilerin temsil oranı 3’te 1’e düşürülmüştür. Bunun yanında bütün komisyon üyelerinin belirlenmesi de BYEGM Genel Müdürü’nün iki dudağı arasına bırakılmıştır. Bu oluşum, demokratik bir yapı değildir. Tamamen dayatma ve, ‘biz yaptık oldu’ mantığıdır. Basın kartı, meslek örgütlerince oluşturulacak devletten bağımsız özerk bir komisyonca verilsin.” diye konuştu. Yönetmelik değişikliğinin siyasi bir hamle olduğunu söyleyen Dikmen, gazetecilerin antidemokratik bir uygulama ve dayatmayla karşı karşıya olduklarını belirtti.

KANUNİ MÜCADELE BAŞLATILACAK

Misket Dikmen, şunları kaydetti: “Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nce Basın Kartları Yönetmeliği, adeta yangından mal kaçırır gibi hiçbir kişi ve kurumun görüşü alınmadan değiştirilmiş ve Resmî Gazete’de yayımlanarak bugün yürürlüğe girmiştir. Basın meslek örgütlerinin görüşünü yok sayan ve apar topar yapılan bu değişikliği bizler de yok sayıyoruz. Yönetmelik değişikliğinin esas amacı, Basın Kartları Komisyonu’nu kendilerince yeniden dizayn etmek ve çok sesliliği ortadan kaldırmaktır. Yüzlerce gazetecinin hakkını gasp ederek dokuz aydır toplanamayan Basın Kartları Komisyonu’nun neden toplanmadığı da bugün anlaşılmıştır. Aralık 2014 tarihindeki komisyon toplantısının ardından 94 gazetecinin hakkını gasp eden ve kartlarını vermeyen genel müdür, yeni bir hak gaspına daha imza atmış ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ni komisyon dışına itmiştir. İGC olarak, kurulduğumuzdan bugüne basın meslek ilkelerinden ödün vermeden, dik duruşumuzu bozmadan, gazetecilerin düşüncesine, görüşüne bakmaksızın doğruları savunduk, savunacağız. Basın Kartları Komisyonu’nun yeniden basın meslek örgütlerinin ve gazetecilerin temsil edildiği özerk bir yapıya kavuşması için gerekli yasal ve örgütlü mücadelemizi de sonuna kadar sürdüreceğiz.”

'TEK KİŞİLİK KOMİSYON'

Mevcut Basın Kartları Komisyonu’nun üye yapısının İstanbul, Ankara, İzmir, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Gazeteciler Federasyonu gibi kurumların isim isim belirtilerek oluştuğunu dile getiren Dikmen, son değişiklikle birlikte ucu açık ve muğlak ifadelerle bütün yetkilerin tek bir isimde toplandığını söyledi. Dikmen, “Yapılan değişikliğe bakıldığında komisyonun 15 kişiden değil, yalnızca bir kişiden oluştuğunu net olarak görüyoruz, çünkü bütün komisyon üyelerini belirleme yetkisi ve komisyon üyelerinin aldığı kararların onaylanması sadece bir kişide toplanmıştır. Tek adam yönetimi anlayışı, maalesef bütün kurumlarımıza sirayet etmiş ve en tepeden en alt kademeye uygulanmaya koyulmuştur.” dedi. Yönetim kurulu olarak yeni yönetmeliği incelediklerini ve tartıştıklarını belirten İGC Başkanı Dikmen, gazetecilerin yararına değişiklikler göremediklerini söyledi.

'İGC YOKSA TGS DE YOK'

Toplantıya katılan Basın Kartları Komisyonu üyesi ve Türkiye Gazeteciler Sendikası Şube Başkanı Hüner de İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin temsil edilmediği bir komisyonun yok hükmünde olacağını belirterek, “862 üyeye sahip olan İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Basın Kartları Komisyonu'nda yer almayacaksa Türkiye Gazeteciler Sendikası da bu komisyonda yer almayacaktır. Bizleri yok sayan bu anlayışı ve bu oldubittiyi kınıyoruz.” diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225