İHD: Maraş Katliamını Hatırlamak Değil; Gizlemek Suçtur

İnsan Hakları Derneği Kahramanmaraş Şubesi tarafından yapılan açıklamada " İşlenen insanlığa karşı suçlar başta olmak üzere tüm suçlar ile ilgili yaşayan faillerin yargı önüne çıkarılmasını ve hesap sorulmasını istiyoruz." denildi.

İHD: Maraş Katliamını Hatırlamak Değil; Gizlemek Suçtur

İnsan Hakları Derneği Kahramanmaraş Şubesi tarafından yapılan açıklamada " İşlenen insanlığa karşı suçlar başta olmak üzere tüm suçlar ile ilgili yaşayan faillerin yargı önüne çıkarılmasını ve hesap sorulmasını istiyoruz." denildi.

23 Aralık 2014 Salı 06:33
İHD: Maraş Katliamını Hatırlamak Değil; Gizlemek Suçtur
banner208
İNSAN HAKLARI DERNEĞİ KAHRAMANMARAŞ ŞUBESİ TARAFINDAN YAPILAN BASIN AÇIKLAMASI ŞU ŞEKİLDE:

19 Aralık 1978'de başlayıp 26 Aralık 1978'de biten Maraş katliamında resmi açıklamalara göre 111 kişi öldürüldü, bin üzerinde insan yaralandı, 552 ev yakılarak tahrip edildi, 289 iş yeri yağmalandı. Katliamın bitmesi ile birlikte aynı gün 26 Aralık 1978'de 13 ilde sıkıyönetim ilan edildi. Maraş katliamının yıldönümünde katliamda yaşamını yitiren yurttaşları anmak amacıyla Maraş'taki sivil toplum örgütleri ve Alevi derneklerinin düzenlemek istedikleri etkinlikler bundan önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da Maraş Valiliği tarafından güvenlik gerekçesiyle yasaklanmıştır.

Her zaman olduğu gibi yine mazlumlar, yine mağdurlar kaybetmiş Faşizm  kazanmıştır. Sürekli Katliamların nedeni olan faşizm tehlikesi gösterilerek Katliama uğrayan insanlar mağdur edilmiştir.

Yakınlarını anmak isteyen insanlara “Sizin yakınlarınızı katledenler tehlikeli olduğu için olaylar çıkabilir bu yüzden sizler yakınlarınızı anamazsınız” denmiştir. Cenazelerini anmak insanların engellenemez bir insan hakkıdır. Maalesef İnsanlar yakınlarını anmak acılarını paylaşmak için bile devletin idari yetkililerinden izin almak zorunda bırakılmaktadır. Bu bile başlı başına suçtur. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir insan topluluğu yakınlarını anmak için bir yerlerden izin almaz.

Türkiye'nin de taraf olduğu uluslararası hukuksal mevzuatta ve insan hakları belgelerinde demokratik yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan toplantı ve gösteri yapma hakkı fütursuzca defaten gasp edilmekte ve çokça bahsi edilen “kamu düzeni” bizzat devlet tarafından ihlal edilmiştir.

Maraş Valiliğinin etkinlikleri yasaklaması ve kente giriş çıkışları engellemesi, hükümetin Maraş katliamını gerçekleştiren darbeci zihniyetle ve geçmişle yüzleşmeden ne kadar uzak olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Aynı zamanda bu karar, hükümetin “Alevi Açılımı”  adı altında yürüttüğü çalışmanın da bir oyalama sürecine dönüştüğünün kanıtı olmuştur.

Maraş'ta ırkçı söylemlerle çağrılar yaparak; yapılmak istenen demokratik barışçıl gösteriyi baskılamaya çalışan gruplar tespit edilerek gerekli yasal önlemler alınmalı, Maraş'ta nefret söyleminin kullanılması engellenmelidir. Ayrıca bu söylemlerden yola çıkarak insanların katledilmiş yakınlarını anmasının engellenmesi bir İnsan Hakkı İhlali olduğunun altını çiziyoruz.

Bir kez daha hükümete hatırlatmak isteriz ki; barış ve çözüm sürecinin başarıya ulaşmasının yolu geçmişle yüzleşmeden geçmektedir. Geçmişte yaşanan soykırımlar, insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları aydınlanmadan ve bu suçlar nedeni ile resmi özür dilenmeden toplumsal barışın kurulması mümkün gözükmemektedir. Bu nedenledir ki, Maraş katliamı aydınlatılmalı, Alevilerden özür dilenmeli, sorumluları yargı önünde hesap vermelidir.
Bu vesileyle bir kez daha talep ediyoruz Maraş'ta bir katliam anıtı yapılmalı, sokak ve cadde isimlerinden katliamı çağrıştıranlar derhal değiştirilmeli Alevi toplumunun talepleri mutlaka dikkate alınmalıdır.

Maraş Katliamının yıldönümü vesilesi ile siyasal iktidara bir kez daha sesleniyoruz. Hakikat ve adalet için mutlaka bir komisyon kurulmalı ve böylece dünyada onlarca ülkede yapıldığı gibi Türkiye'de de gerçekler halka açıklanmalıdır. İnsan hakları savunucuları olarak ceza adaleti istiyoruz. İşlenen insanlığa karşı suçlar başta olmak üzere tüm suçlar ile ilgili yaşayan faillerin yargı önüne çıkarılmasını ve hesap sorulmasını istiyoruz. Bütün bu suçlardan sorumlu olan devletin özür dileme ve gerçeği açığa çıkarma sorumluluğu olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mırtaza 2014-12-26 10:51:55

Lan başka işiniz yokmu sizin

Avatar
xyz 2014-12-24 09:16:43

Maraş her zaman Kahramanmaraş olacaktır...!

Avatar
hakan bekmez 2014-12-23 22:58:35

alevileri öldürenlerin sünni, sünnileri öldürenlerin alevi olmadığını anlamak istemeyen cahiller boşu boşuna hatırlıyoruz ayağına yatarak acı bir olayı istismar etmeye çalışarak insanların moralini bozmaya çalışmakta ısrar etmesinler...!

Avatar
Kapukaya 2014-12-23 17:07:56

MARAŞ KATLİAMİ KELİMESİNDEN nefret ediyorum. Lütfen HABER 46 siz kullanmayın en azından. kAHRAMANMARAŞ KADAR DEVLETİNE .ASKERİNE .POLİSİNE DÜŞKÜN İKİNCİ BİR ŞEHİR TANIMIYORUM.şehrimize zor gelirler, zorda ayrılırlar. hatta yerleşirler.

Avatar
Yavaş gel 2014-12-23 14:52:51

Bakıyorum da hep hak hukuk arayan sadece belli bir kesim. Şimdilik yumuşak bir geçiş sağlanmak isteniyor. Haksızlığa uğradık ama insanlık kazansın diye zeytin yağı gibi üste çıkmaya çalışıyorsunuz. Daha sonra da tazminat talep etmeye kalkışacaksınız. Belki de kürdistan hayalinizde Maraşı da almak var. Tamam Maraşta çoğunluk milliyetçi görünmüyor ama bu şehri sahiplenen ve seven başka grupları da unutmamak lazım.

Avatar
KÜRŞAT46 2014-12-23 10:58:19

Hala bu yara kaşınıp taze tutulmak isteniyor. kime ne fayda sağlar ki. Ders alıp tekerrür etmemesini sağlamak önemli. Bu yarayı kaşıyanlara LANET OLSUN

Avatar
Dargın 2014-12-23 09:39:41

Yürü git

Avatar
ÖMER 2014-12-23 09:20:20

BEN NE ALEVİ NE KÜRT DÜŞMANIYIM AMA SİZ SÖZDE İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARI AMAÇ VE GAYENİZ MEMLEKETİ KARIŞTIRMAK.NOT:BEN TÜRK OĞLU TÜRKÜM

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225