İsmail Cingöz: İktidar sivil toplum kuruluşlarını ortadan kaldırmaya çalışıyor

Kimse Yok Mu Derneği Başkanı İsmail Cingöz, iktidarın, kontrolünde olmayan sivil toplum kuruluşlarını ortadan kaldırmaya çalıştığını söyledi. Kimse Yok Mu Derneği’nin başarılı çalışmalarından söz eden Cingöz, “Siyasal iktidar...

İsmail Cingöz: İktidar sivil toplum kuruluşlarını ortadan kaldırmaya çalışıyor

Kimse Yok Mu Derneği Başkanı İsmail Cingöz, iktidarın, kontrolünde olmayan sivil toplum kuruluşlarını ortadan kaldırmaya çalıştığını söyledi. Kimse Yok Mu Derneği’nin başarılı çalışmalarından söz eden Cingöz, “Siyasal iktidar...

24 Nisan 2015 Cuma 15:05
İsmail Cingöz: İktidar sivil toplum kuruluşlarını ortadan kaldırmaya çalışıyor
Kimse Yok Mu Derneği Başkanı İsmail Cingöz, iktidarın, kontrolünde olmayan sivil toplum kuruluşlarını ortadan kaldırmaya çalıştığını söyledi. Kimse Yok Mu Derneği’nin başarılı çalışmalarından söz eden Cingöz, “Siyasal iktidar maalesef sivil toplum bağımsızlığının önündeki engelleri kaldırmak yerine, kanun, yasa ve kamu kaynaklarını kendini ve siyasal ideolojisini destekleyen ‘sivil devlet kuruluşları’ oluşturmak için kullanmaktadır.” dedi.

İsmail Cingöz, iktidarın Kimse Yok Mu Derneği başta olmak üzere, kendisine tabi olmayan bütün sivil toplum kuruluşlarına baskı uyguladığını, siyasal ideolojisini destekleyen yeni oluşumlar içine girdiğini vurguladı. Türkiye’de basın mensuplarının, iş dünyasının, bağımsız sivil toplum kuruluşları ve sivil inisiyatiflerin hukuksuz denetim ve baskılara maruz kaldığını belirten Cingöz, “Siyasal iktidarın, muhalif ve kontrolünde olmayan sivil toplumu ortadan kaldırma stratejisinin en bariz örneği Kimse Yok Mu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin hedef alınmasıdır. Son 2 yıl içerisindeki siyasi atmosfer ve Hizmet Hareketi’ne yönelik saldırılar, yok etme planları, kutuplaştırıcı dil, nefret söylemi ve KYM’yi doğrudan hedef alan beyanlar, ülkemizin ve dünyanın en önemli insani yardım kuruluşlarından biri olan derneğimizin gayri insani ve gayri hukuki bir siyasi linç kampanyasıyla karşı karşıya kaldığını apaçık ortaya koymaktadır. Siyasal iktidar maalesef sivil toplum bağımsızlığının önündeki engelleri kaldırmak yerine, kanun, yasa ve kamu kaynaklarını kendini ve siyasal ideolojisini destekleyen ‘sivil devlet kuruluşları’ oluşturmak için kullanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Yapılanların Türkiye için büyük bir hata olduğunu belirten Cingöz, şunları söyledi: “Bir siyasal linçe maruz kalan Kimse Yok Mu, Türkiye’nin en şeffaf kurumlarının başında gelir. Derneğimizin en büyük sermayesi şeffaf hizmet anlayışı ve kamuoyunda sağladığı sarsılmaz güvendir. Ulusal ve uluslararası bağımsız tüm denetim kurumlarının teftiş ve denetimlerine açık olmanın ötesinde, bu denetimlerin yapılmasını bizzat kendisi talep edip yaptırmaktadır. 12 yıl gibi kısa bir sürede kendi alanında dünyaya mal olmuş ve ülkemizin uluslararası yardım alanında değerli bir markası olmuştur. 3 milyona ulaşan tekil bağışçı sayısıyla da ülkemizde her kesimin ortak şefkat eli olmayı başarmıştır.”

Cingöz, Kimse Yok Mu Derneği’nin başarısına ve faaliyetlerine ilişkin yaptığı açıklamada şu başlıklara değindi:

‘KİMSE YOK MU, 113 ÜLKEYE ULAŞAN BİR DERNEK’

Bugün itibariyle 210 bin gönüllüsüyle dünyanın dört bir tarafında hizmet üreten bir STK olarak, milletinin her ferdini misyon sahibi kılmayı hedeflemektedir. Organizasyon ve işletme giderlerin düşüklüğü ile sadece ülkemizde değil, tüm dünyada takdir görmektedir. Sahip olduğu kaynağı, doğru zamanda doğru projelerle en yüksek verim ve hızla hizmete dönüştürme noktasında üstün bir yeteneğe sahiptir. Yurtdışı insani yardımlarını tam 113 ayrı ülkeye ulaştırabilme gibi çok zor, devasa bir organizasyonu başarabilmektedir.

Derneğimizin ülkemizde ve dünyada her biri çok değerli ve itibarlı 140 civarında çözüm ortağı ve partneri vardır. Bu yönüyle ülkemiz adına önemli bir prestij kaynağı olan KYM, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC)’nin danışman üyesidir. BM Küresel İlkeler Anlaşması’na imza vermiş ve imzası kabul edilmiş bir Türk derneği olan Kimse Yok Mu, bugüne kadar tüm uluslararası çalışmalarını ülkemiz ve BM ile koordineli bir şekilde gerçekleştirmiştir. Buna ek olarak, Afrika Birliği ile en üst düzeyde iyi niyet anlaşması yaparak, Afrika'da yapageldiği hizmetlerde bundan böyle kıtanın en önemli çatı kuruluşuyla partnerlik yapacak olmanın haklı mutluluğunu yaşamaktadır.

‘DÜNYADAKİ EN İYİ 100 STK’DAN BİRİSİ’

Kimse Yok Mu, "Global Genova" tarafından dünyadaki en etkin 100 STK’dan biri seçilmiştir. Bu Cumhuriyet tarihimizde Türk STK’ları açısından bir ilktir. Tekdüze ve tek alanda faaliyet yapan bir kurum olmayıp, insani yardımlarını birbirinden çok farklı alanlarda gerçekleştirerek, tüm bu farklı hizmet alanlarının her birinde profesyonel anlayışla iş yapması, sıralamada üst sıralarda yer almasının en önemli nedenidir.

Bu alanlardan arama-kurtarma ve acil yardım konusunda kendi alanlarında uzmanlaşmış 381 gönüllüden oluşan ASYA Arama-Kurtarma ekibi, bugüne kadar dünyanın değişik 11 afet bölgesinde başarılı arama-kurtarma ve acil yardım operasyonları gerçekleştirmiştir.

‘19 ÜLKEDE 2 BİN 130 SU KUYUSU AÇTI’

Temiz su projeleri ile bugüne kadar 19 ülkede 2 bin 130 su kuyusu açan KYM, yaklaşık beş milyon kişinin hayat standartlarının iyileşmesine vesile olmuştur. Başta Somali olmak üzere; ihtiyaç duyulan beş ülkede hastane kompleksleri inşa eden derneğimiz, sağlık alanında birçok uluslararası çalışmayı da beraberinde yürütmektedir. Bu kapsamda, sadece katarakt ameliyatları vesilesiyle sağlığına kavuşan kişi sayısı 33 bini bulurken, yıl sonu itibariyle de bu sayının 60 bin katarakt hastasının yeniden görebilmesi hedeflenmektedir.

KYM büyük bir mesuliyet bilinciyle Burundi'den Filipinler'e, Sudan’dan Çad’a kadar onlarca yetimhaneyi inşa etmiş ve bugüne kadar yaklaşık 60 bin yetimin sığındığı selametli bir sığınak olmuştur. Bunlarla birlikte dünyada tam 36 adet okulu inşa ederek Devletimize, Birleşmiş Milletler'e ve yerel otoritelere teslim etmiştir.

Sudan Orhaniye ve Pakistan İkbaliye kasabaları gibi okulunu, camisini, çarşısını içinde barındıran, her türlü ihtiyaca cevap verebilen çok büyük yaşam alanları kurmasıyla da dünyaya örnek olmuştur. Dünyanın pek çok bölgesinde ve ülkemizde açtığı aşevleriyle yardıma muhtaç kardeşlerimizin her daim yanında olmuştur. Derneğimiz sadece ülkemizde 300 bin aileye, yani yaklaşık 2 milyon kişiye sahip çıkmaktadır. Yurtdışında ise Filistin'den Somali’ye, Pakistan'dan Haiti’ye, Yemen'den Filipinler'e, Çad’dan Nijer'e kadar yardım ulaştırdığı insanların sayısı milyonları bulmaktadır.

‘BİNLERCE ÇOCUĞA EĞİTİM YARDIMI YAPMAKTA’

Kalıcı sorunların öncelikli olarak eğitim sorunlarının çözümüyle ortadan kaldırılacağına inanan KYM, ülkemizde ve dünyada binlerce çocuğa eğitim yardımı yapmaktadır. Buna en güzel örneklerden biri, derneğimizin Doğu Afrika ülkelerinden ülkemize getirdiği yüzlerce öğrenciye ülkemizin en prestijli okullarında eğitim imkânı sağlamasıdır. KYM, ailelerinin bizlere emanet ettiği bu çocukların ulaşım ve sağlık giderlerini de karşılamaktadır.

Ramazan ayı, Kimse Yok Mu’da ayrı bir heyecan vesilesidir. Ramazan ayı her yıl KYM ile ayrı bir seferberliğe dönüşmektedir. İftar yemekleri, kumanya dağıtımı ve yetim yardım programlarıyla milyonlara el uzatılmaktadır. Derneğimiz ayrıca, her yıl ülkemizin en fazla kurban bağışı kabul eden ve bu kurbanları tüm dünyada kesip yüzbinlere ulaştıran güzide derneklerinden birisidir.

Toplumun dezavantajlı grupları ve engelli kardeşlerimiz ile ilgili hem ülkemizde hem de dünyada ciddi çözümler üreten Kimse Yok Mu, bu hizmetlerin çok büyük bir bölümünü kamuya ait fon kullanmadan, kendi kaynaklarıyla yapmaktan iftihar etmektedir. KYM’nin yaptığı tüm bu hizmetler Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Üstün Hizmet Madalyası ile şereflendirilmiştir. Son dönemde yapılan hukuksuz ve keyfi uygulamalarla haklarımız gasp edilse de KYM ülkemizde çok az derneğin sahip olduğu “Kamu Yararı Statüsü” ve “İzin Almadan Yardım Toplama” hakkına resmen sahiptir.

‘80 ÜLKEDEN TAKTİR VE TEŞEKKÜR NİŞANI ALMIŞTIR’

Bunun yanı sıra KYM başta Peru Meclisi Üstün Hizmet Madalyası olmak üzere, yaklaşık 80 ülkenin meclis, hükümet ve devlet başkanları tarafından takdim edilen takdir ve teşekkür nişanlarına sahiptir. Filistin’de Evkaf ve Sağlık Bakanlığı ile hemen hemen tüm belediyeler yapılan insani yardımlardan dolayı teşekkürlerini ileterek, derneğimize takdirnameler takdim etmişlerdir. Derneğimiz ABD Virginia Belediyeler Birliği’nin resmen çözüm ortağı ve birçok projede partneridir. Yine, ülkemizdeki Suriyeli mültecilere insani yardım konusunda BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin resmi partnerliğini yapmaktadır. Arama kurtarma alanında oldukça profesyonel olan Japonya dahi KYM'yi takdir etmiş ve ülkemizdeki arama-kurtarma çalışmalarımız için destek vermenin yanı sıra, Suriyeli mültecilerle alakalı çalışmalarımıza da ortak olmuştur. KYM tüm bunlarla birlikte Singapur'dan Güney Afrika'ya kadar birçok ülkenin çok değerli STK’larıyla beraber dünyanın sorunlarıyla alakalı ortak çözümler üretmektedir.

Yılda tüm dünyadan yaklaşık on bin üst düzey devlet yetkilisini, akademisyeni, STK temsilcisini bizzat ülkemizde ağırlayan KYM, yine dünyada çalışma ilke prensipleri örnek alınarak 50’ye yakın yardım derneğine rol model olmuş bir Türkiye derneğidir. Kimse Yok Mu, her çalışmasını akademik bir temele oturtan ve hakkında akademik çalışmalar yürütülen bir dernek olarak milletçe medar-ı iftiharımızdır.

‘YANLIŞTAN DÖNMEK ERDEMDİR’

Bu kadar güzel faaliyeti tüm dünyada bu ülke, bu millet ve insaniyet adına kahramanca yapan bir STK’ya haksızca, ahlaksızca çamur ve iftira atmak... Bir yıldır insafsızca linç çalışması yapmak.. "Silahlı Terör Örgütü Üyeliği "isnadıyla hukuksuzca davalar açmak.. En zalim düşman bile yapmazdı bunları!

Bizi bir kenara bırakın, bu millet adına, mağdurlar adına, bizleri yardımları için aracı kılan tüm hayırseverler adına bir kere daha oturun ve gerçekten düşünün... Zira; yapılanlar normal değil, hukuki değil, insani değil... En kısa süre içerisinde akıl, vicdan ve insaf mekanizmaları harekete geçirilerek bu yanlıştan dönüleceğini ümit ediyorum. Zira,Yanlıştan dönmek bir erdemdir...”
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126