İsmail Koncuk: MEB’de eski yöneticilerin göreve iade edilmesi gerekiyor

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu kararı gereği Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki eski yöneticilerin göreve iade edilmeleri gerektiğini söyleyerek, “Bu işin peşini bırakma...

İsmail Koncuk: MEB’de eski yöneticilerin göreve iade edilmesi gerekiyor

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu kararı gereği Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki eski yöneticilerin göreve iade edilmeleri gerektiğini söyleyerek, “Bu işin peşini bırakma...

24 Haziran 2015 Çarşamba 12:30
İsmail Koncuk: MEB’de eski yöneticilerin göreve iade edilmesi gerekiyor
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu kararı gereği Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki eski yöneticilerin göreve iade edilmeleri gerektiğini söyleyerek, “Bu işin peşini bırakma niyetinde olmadığımızı da, dünya alem herkes iyi bilmelidir.” dedi.

İsmail Koncuk yazılı açıklamasında 10.06.2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan MEB’e Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine İlişkin Yönetmeliğin bazı maddelerinin iptali istemiyle açtıkları davayı hatırlatarak, “Davada; Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 2014/1151 Y.D. İtiraz nolu ve 18.02.2015 tarihli kararı ile Yönetmeliğin ‘Yönetici görevlendirmede esas alınacak hususlar’ başlıklı 10. Maddesinin 9. Fıkrasının, ‘Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığına görevlendirme’ başlıklı 23. Maddesinin 1. Fıkrasında hiçbir ölçüt ve duyuruya yer verilmemesine ilişkin eksik düzenleme, Ek-1 Değerlendirme Formunun ‘Açıklama’ başlıklı kısmının 3. Maddesinde ‘en az altı ay çalışmış olma’ şartının İlçe Milli Eğitim Müdürü, Eğitim Kurumundan Sorumlu Şube Müdürü ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Şube Müdürleri için aranmamasına ilişkin eksik düzenleme yönünden itirazın kabulüne karar verilmiş ve ilgili karar tarafımıza 23.06.2015 tarihinde tebliğ edilmiştir.“ bilgisini aktardı.

“YARGI KARARLARINI TEBLİĞ TARİHİNDEN İTİBAREN 30 GÜN İÇERİSİNDE UYGULAMAK ZORUNLU”

Yargı kararlarının davalı idareye tebliğ edildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde uygulanma zorunluluğu olduğunu, bu durumun hem Anayasa’nın 138. maddesi hem de İdari Yargılama Usulü Kanunu 28. maddesinde güvence altına alındığını vurgulayan Koncuk, şöyle devam etti: “Türk Eğitim-Sen olarak, Bakanlığa gönderdiğimiz yazıda hukuka aykırılığı yargı kararlarıyla da sabit olan görevden alma işlemlerinin iptali ile mağdur edilen tüm eğitim kurumu müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının haklarının iade edilerek göreve başlatılmaları, yönetmelikte yargı kararı doğrultusunda değişiklik yapılması ve yönetmelikte yer alan eğitim kurumları müdürlerinin değerlendirme sürecine dair hükümlerin yeniden düzenlenmesi, bu düzenleme yapılırken yargı kararının gerekçeleri de dikkate alınarak, değerlendiricilere keyfi ve sınırsız takdir hakkı bırakılmayacak şekilde, somut ve objektif ölçme ve değerlendirme kriterlerinin belirlenmesi, görev süresi sona eren tüm eğitim kurumu müdürlerinin değerlendirme işlemlerinin ertelenmesi ve yargı kararının ivedilikle uygulanması hususunda talepte bulunduk.”

“BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMA NİYETİNDE OLMADIĞIMIZI DA, DÜNYA ALEM HERKES İYİ BİLMELİDİR"

İsmail Koncuk, ilgili yargı kararının MEB'e tebliğ edildiğini kaydederek, bu karara istinaden sendikamızın okul yöneticilerinin göreve döndürülmesi için MEB'e resmi başvuruda bulunduğunu söyledi. Koncuk şunları dile getirdi: “Yazıda, daha önce usule uygun olmayan komisyon üyelerinin değerlendirmesiyle görevden alınan okul müdürleri ile, müdür yardımcıları ve müdür başyardımcılarının yargı kararı gereği göreve döndürülmesi istenmiştir. Ayrıca bu konuda, dava açsın veya açmasın, tüm yöneticilerimiz tarafından valiliklere verilmesi gereken dilekçeler de hazırlanmış olup, turkegitimsen.org.tr adresinde yayınlanmaktadır. Tüm yöneticilerimizin bu dilekçeleri kurumlarına vermesi önemlidir. Bu dilekçelere, verilecek cevaba göre yeni davalar açmak da gerekebilecektir. MEB yargı kararını uygularsa problem yoktur, uygulamaması halinde, tüm mağdur yöneticilerimiz bu dilekçeler doğrultusunda ilerde davalar açacak ve yargı kararının uygulanmadığını ifade edecektirler. Ayrıca, yargı kararını uygulamayan tüm vali ve yöneticilerle ilgili yargı kararını uygulamamaktan suç duyurularında bulunulacaktır. Dilerim ki, MEB bu konuda yeni karmaşaya fırsat vermeden yargı kararının gereğini yerine getirir, aksi takdirde oluşacak yeni kaos ve karmaşanın sebebi biz olmayacağız.Bu işin peşini bırakma niyetinde olmadığımızı da, dünya alem herkes iyi bilmelidir.”

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126